Догори
Дати відгук

Коли мають право вимагати пред'явити COVID-сертифікат: роз’яснюють юристи

Як медична таємниця та право на вільне пересування «вживається» з постановою Кабміну.

2 хв на прочитання05 Листопада 2021, 15:34
COVID-сертифікат COVID-сертифікат
Поділитись:

Телеграм-канал «Медичне Право України» розповідає, що зараз виникає багато суперечок щодо того, чи мають право правоохоронці (а у деяких випадках і не тільки правоохоронці) вимагати пред'являти довідку про вакцинацію. Наприклад, ті, хто кажуть «ні», спираються на ст. 39 ЗУ «Основи Законодавства України про охорону здоров'я» і на ст. 236 ЦКУ (виходячи з того, що факт вакцинації є медичною таємницею), до того ж наводять як аргумент право на вільне пересування, яке встановлює ст. 33 Конституції (якщо, наприклад, перевірка сталася у громадському транспорті).

«Так, факт вакцинації — це медична таємниця. Але існує Постанова КМУ № 1236, яка вводить додаткові обмеження. Це не означає, що ви позбуваєтеся права на лікарську таємницю: постанова має меншу юридичну силу, ніж закон, та це означає те, що якщо ви бажаєте отримати послугу або скористатися, наприклад, громадським транспортом (це також фактично вид послуги), то спочатку маєте пред'явити сертифікат/довідку. Встановленого Конституцією України права на вільне пересування це також не стосується, тому що вам не забороняють пересуватися: вам забороняють лише фактично користуватися послугою без наявності довідки», — ідеться у повідомленні.

Однак є ситуації, коли вимога пред'явити документи може повністю порушувати ваші права, пояснює «Медичне право України». Наприклад, якщо нотаріус вимагає показати довідку про вакцинацію, перш ніж надати вам послугу. Щоб зрозуміти, коли мають право вимагати пред’явити COVID-сертифікат, а коли ні, юристи радять звертатися до Постанови № 1236 і на прикладі ситуації з нотаріусом показують, на що слід звернути увагу.

Обмежувальні заходи на зараз запроваджено щодо суб’єктів господарювання, які здійснюють діяльність у сфері громадського харчування, торговельного та побутового обслуговування населення, культури і проведення масових заходів, приймають відвідувачів у торговельно-розважальних центрах, в інших закладах розважальної діяльності, спортивних залах, фітнес-центрах, басейнах, непродовольчих ринках, закладах освіти тощо (повний перелік таких закладів наведений у пункті 35 Постанови №1236).

Нотаріуси ж не є суб’єктами господарювання відповідно до Господарського кодексу України, а виконують винятково делеговані державою функції (ст. ст. 3, 4, 81 Закону України «Про нотаріат»), визначені чинним законодавством. Нотаріуси не входять до переліку суб’єктів, на яких поширюються обмежувальні заходи, встановлені пунктом 35 Постанови № 1236. Отже і перевірка документів, які надають право не застосовувати вказані обмежувальні заходи, ними не проводяться.

Також ми розповідали, що «вакцинація залишається добровільною»: у МОЗ роз’яснили механізм відсторонення від роботи невакцинованих працівників.

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.