Догори
Дати відгук

Холоднокровні свідки еволюції: сьогодні вшановуємо ящірок і бережемо їхні багатостраждальні хвости

14 серпня у світі відзначають Міжнародний день ящірки.

3 хв на прочитання14 Серпня 2024, 08:15
Фото: Вікіпедія Фото: Вікіпедія
Поділитись:

Щорічно 14 серпня у світі відзначають Міжнародний день ящірки. Подія виникла за ініціативи вчених-герпетологів, любителів дикої природи з метою змінити негативне ставлення частини людства до цих плазунів.

Хто його святкує? В основному, це школи, зоопарки, парки та любителі рептилій. До його заснування не були причетні природоохоронні організації вищого рівня, такі як Всесвітній фонд дикої природи (WWF). І хоч засновник цього дня достеменно невідомий, та захисники природи розгортають інформаційні кампанії по всьому світу з метою підвищити рівень поінформованості людей про цих тварин та особливості їхнього існування.

Фото: Вікіпедія

Ящірки - холоднокровні рептилії, які живуть у всьому світі в різних середовищах, від галасливих міст до тропічних лісів Амазонки. Вони є мовчазними свідками еволюції, бо нагадують нам, як, за теорією Дарвіна, ми "вилізли" з води і навчилися ходити.

Різні види ящірок харчуються по-різному: є комахоїдні, всеїдні, а також м'ясоїдні види. Деякі з них рідкісні, тому їх важко добре вивчити. Тому вчені знають мало про їхню біологію та звички.

Ящірки є однією з найбільших за чисельністю груп наземних хребетних. На сьогодні існує приблизно 6263 видів ящірок. Все пізнається у порівнянні. От і ця цифра виглядатиме більш вагомою, якщо згадати, що все розмаїття класу ссавців, від мишей і землерийок до китів і слонів, включаючи настільки несхожих, як качконіс, кенгуру і людина, не перевищує 5500 видів!

Фото: Вікіпедія

Вони можуть жити у будь-якій місцевості. Більшість із них веде наземний спосіб життя, деякі живуть в ґрунті, піску, на деревах, скелях, морські ігуани живуть біля лінії прибою. Вони мають найрізноманітніші, найдивовижніші форми, розміри і забарвлення шкіри.

Найбільшою ящіркою вважається комодський варан, який у довжину може сягати трьох метрів, а важити до 140 кілограмів. В живу він віддалено нагадує своїх пращурів – ящерових динозаврів. Є серед них і пігмеї, які крмфортно помістяться на нігті великого пальця руки. Наприклад, таким є круглопалий гекон з Вест-Індії довжиною всього 16 мм при масі 200 грамів.

Фото: Вікіпедія

Переважна більшість ящірок – хижаки, які харчуються порівняно доступною за габаритами здобиччю. Великі види живляться хребетними, в тому числі, ссавцями, птахами, зміями і дрібнішими видами ящірок. Відомі науці і любителі равликів. Комахоїдні ящірки відіграють важливу роль в екосистемі як винищувачі шкідників сільського господарства.

Багато видів можуть урізноманітнити раціон плодами і соковитою зеленню, але справжніх вегетаріанців не так багато. З них найбільш відомі великі ігуани з тропічної Америки. А галапагоська морська ігуана – єдиний морський вид ящірок, що живиться виключно водоростями!

Ящірки відіграють важливу роль у тих екосистемах, де вони живуть. Багато з них перебувають під загрозою зникнення. Втрата середовища проживання, а також поява нових хижаків, таких як собаки і кішки, є основними загрозами для цих плазунів.

Фото: Вікіпедія

У фауні України налічується 11 видів ящірок. Два види з них - це безногі ящірки Жовтопуз безногий або Жовтопузик і Веретінниця ламка або гладун. Зовні схожі на змій. Чим ненароком можуть викликати гнів людини, спричинений страхом. Але боятися чи нищити цих створінь не варто.

У ящірок своя важлива роль в різних екосистемах, деякі види є індикаторами стану навколишньої природи. І хто ж не знає, що ящірка – це така чотирилапа або змієподібна істота, яка у разі небезпеки не стане плакати за своїм хвостом. Бо з легкістю відростить собі новий. Та це зовсім не привід полювати на хвости ящірок!

Більше новин читайте на GreenPost.

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.