Глобальне потепління пришвидшується — науковці
Проте, можливо, світову рівновагу ще не порушено.
Глобальне потепління прискорюється, упевнений американський науковець Джеймс Хансен — один із засновників руху боротьби з кліматичними змінами. Хансен і його колеги заявляють, що за останні 15 років потепління прискорилося вдвічі порівняно з попередніми 40 роками, і тенденція збережеться. Про це розповідає Euronews із посиланням на джерела.
І хоча їхні твердження в журналі «Довкілля: наука і політика на користь сталого розвитку» (2025 рік, тому 67), як і раніше, викликають розкол у дослідницькій спільноті, розрахунки Copernicus підтверджують: січень 2025 року виявився на 0,09 °C теплішим, ніж рік тому. При тому, що попередній січень також став найспекотнішим із початку спостережень, відзначена рік тому температура на 1,75 °C перевищувала показник доіндустріальної епохи.
Цьогорічний січень став 18-м місяцем з останніх 19, коли світ досяг або перевищив узгоджений на міжнародному рівні показник 1,5 °C.
Проте науковці не вважають, що світову рівновагу порушено — для цього потрібно, щоби глобальні температури залишалися вищими за встановлений рівень протягом 20 років. Copernicus веде спостереження з 1940 року, інші метеослужби США і Великої Британії ведуть відлік із 1850 року. Науковці, які використовують такі дані, як річні кільця дерев, вважають, що нинішня епоха — найтепліша за 120 000 років або навіть із початку людської цивілізації.
Безумовно, головна причина рекордної спеки — накопичення в атмосфері парникових газів унаслідок спалювання викопного палива, проте природні фактори, що впливають на зміну температури, діють не зовсім так, як очікувалося, підкреслює Саманта Берджесс — стратег із клімату Європейського метеоролога. Основним природним фактором, що впливає на глобальні температури, є природний цикл змін в екваторіальних водах Тихого океану. Коли там «панує» Ель-Ніньйо, глобальні температури, як правило, різко підвищуються. Торік був сильний Ель-Ніньйо, і хоча він закінчився в червні того року, рік виявився найспекотнішим за всю історію спостережень.
Його прохолодніша «сестра» Ла-Нінья пом'якшує наслідки глобального потепління, і ймовірність рекордів має знижуватися. Ще минулого місяця кліматологи передбачали, що у 2025 році буде не так спекотно, як у 2024 чи 2023 році саме з цієї причини.
«Попри те, що екваторіальна частина Тихого океану не створює умов, що сприяють потепленню глобального клімату, ми все ще спостерігаємо рекордні температури», — зазначає Берджесс, додавши, що багато в чому це пов'язано з рекордним потеплінням в інших частинах світового океану.
Американцям новина про рекордно теплий січень може здатися дивною, враховуючи, наскільки холодним став цей місяць. Але США — лише мала частина планети, і «на набагато більшій площі поверхні Землі було набагато тепліше, ніж у середньому», уточнює Берджесс. Січень в Арктиці видався не за сезоном теплим.
У Copernicus зазначають, що в Арктиці цього січня був встановлений рекорд за найнижчим рівнем крижаного покриву. У Національному центрі обробки даних зі снігу та льоду, розташованого в США, він був вказаний як другий абсолютний рекорд після 2018 року.
Хансен та його колеги заявляють, що за останні 15 років потепління прискорилося приблизно вдвічі порівняно з попередніми 40 роками.
«Впевнений, що цей вищий показник збережеться принаймні протягом декількох років», — сказав Хансен.
«Збереження рекордно теплої погоди в 2023, 2024 і тепер у першому місяці 2025 року, м'яко кажучи, насторожує. Здається, немає жодних сумнівів у тому, що глобальне потепління та наслідки зміни клімату прискорюються», — сказав декан факультету екології університету Мічігану Джонатан Оверпек, який не брав участі в дослідженні Хансена.
При цьому Гейб Веккі з Прінстона та Майкл Манн із Пенсільванського університету заявили, що не згодні з Хансеном. Веккі сказав, що недостатньо даних, аби показати, що це не випадковість. Манн заявив, що підвищення температури досі перебуває в межах прогнозів кліматичних моделей.
Більше новин читайте на GreenPost.