Дефіцит левотироксину: лікар-ендокринолог розповідає, що робити
Навіть за повної відсутності препарату мінімум 6-8 тижнів вашому життю нема загрози.
Одним із лікарських засобів, із дефіцитом якого стикаються українці в умовах війни, є препарати левотироксину натрію. Цей препарат виконує функцію гормонозамісної терапії при певних захворюваннях щитоподібної залози або її повному чи частковому видаленні, пояснює хірург-ендокринолог Назар Стельмах.
Він розповідає, що препарати левотироксину натрію показані людям із діагностованим гіпотиреозом — це зниження функції щитоподібної залози з недостатністю тиреоїдних гормонів.
Причини гіпотиреозу:
- видалена щитоподібна залоза (частково або тотально);
- аутоімунний процес у залозі (залоза є, але гормонів продукується недостатньо).
Прояви (первинні) від нестачі гормонів:
сонливість, набряки, сухість шкіри, закрепи, порушення пам’яті, депресія, брадикардія (сповільнення серцевого ритму), біль у м’язах, судоми, серцево-судинні прояви.
Кому першочергово (питання життя людини!) потрібна гормозамісна терапія?
- Людям, у яких видалена залоза, а особливо, у зв’язку із високодиференційованою карциномою щитоподібної залози. У цьому випадку доза препарату є вищою, ніж потреба організму для мінімізування ризиків прогресу або рецидиву злоякісного процесу. Можуть бути без препарату 4-6 тижнів. Якщо вік 80+ років — більше 7 тижнів без загрози життю.
- Вагітним (особливо на ранніх термінах, коли йде формування органів плоду), особливо, у яких до вагітності було діагностовано гіпотиреоз і вони були на гормонозамісній терапії. Доза левотироксину натрію для таких вагітних жінок має були збільшена на 30-40 %.
У другій (без прямої загрози життю) черзі — пацієнти, у яких частково щитоподібна залоза продукує гормони, але не достатньо для нормального функціонування організму. Можна зменшувати дозу препарату або ж навіть бути без препарату до трьох місяців без особливих клінічних проявів дефіциту гормонів.
Що робити?
1) Якщо у вас немає зараз препарату — не панікуйте.
Згідно з фармакокінетикою, за умови тривалого прийому препарату, період напіврозпаду діючої речовини (левотироксину натрію) 6-7 днів. Повністю він виводиться з організму на 4-6 тиждень. Тобто час є — мінімум 6-8 тижнів.
Вашому життю немає загрози.
Так, неприємні прояви гіпотиреозу будуть, але за цей час, віримо, налагодиться логістика доставки ліків.
2) Якщо є запаси — зменшуйте дозу наполовину або ж приймайте через день, якщо це маленькі дози.
3) Якщо немає брендового препарату, який ви приймали, беріть аналоги — це ідеальний вихід із ситуації. Еутирокс, Л-тироксин, левотироксин, L-тироксин — усі взаємозамінні.
Народних методів, трав, БАДів, які могли б замінити гормон, немає.
4) Дотримуйтеся двох важливих умов прийому препарату:
- За 60 хвилин до сніданку. Сніданок не повинен включати молочні продукти, каву, міцний чай.
- Інтервал між прийом левотироксину натрію та будь-яких інших препаратів має бути мінімум 2 години.
Якщо ці умови порушуються, то не відбувається повного засвоєння дози діючої речовини. Вона частково деактивується.
Також ми писали про L-тироксин/еутирокс: ендокринолог розповідає, що робити, якщо немає таблеток потрібного дозування.