Догори
Дати відгук

Чи перейде європейське сільське господарство на нові геномні технології? Питання складніше, ніж здається

Патенти призведуть до усунення дрібних фермерів?

3 хв на прочитання06 Квітня 2025, 08:36
Зображення згенеровано ШІ Зображення згенеровано ШІ
Поділитись:

Європейський Союз зробив крок до скасування регулювання нових геномних технологій, які використовуються для поліпшення сільськогосподарських рослин. Агрохімічний сектор стверджує, що вони необхідні для забезпечення майбутнього виробництва продуктів харчування, але залишається багато скептиків. Про це розповідає Euronews.

Наприкінці XX ст. в насіння було введено гени різних видів, що призвело до появи генетично модифікованих організмів, відомих як ГМО. Мета технології — вивести стійкіші лінії рослин і підвищити продуктивність.

Близько двох десятиліть тому ЄС запровадив суворі правила, що регулюють видачу дозволів, маркування й оцінку ризиків, але тепер він запропонував скасувати регулювання нових геномних технологій, які змінюють власні гени рослин.

«Європейська комісія вирішила створити дві категорії: одну для продуктів, створених за новими технологіями, і одну для старих, на які, як і раніше, будуть поширюватися існуючі правила. Однак деякі люди вважають, що ці нові види ГМО несуть ті ж ризики, що й старі, надають непередбачуваний вплив на довкілля», — пояснює Роберт Ходжсон, який висвітлює цю тему.

Ймовірно, суперечки розгоряться з новою силою, оскільки цього місяця уряди 27 країн-членів ЄС досягли угоди на цю пропозицію, і тепер міністри мають дійти консенсусу з Європейським парламентом, який займає іншу позицію з таких складних питань, як патенти та маркування.

Фахівці з біотехнологій стверджують, що ці сорти рослин будуть стійкішими до посухи, шкідників і вимагатимуть менше добрив.

Противники вказують на ризики: порушення життєдіяльності комах-запилювачів, забруднення органічної сільськогосподарської продукції, скорочення доступу дрібних фермерів до насіння та непередбачені наслідки для здоров'я людини.

Європейська рада розділилася в думках щодо того, чи варто дозволяти патенти, зваживши аргументи про те, що це може обмежити вибір, доступний фермерам, і створити монополії Минув майже рік, перш ніж вони вирішили дозволити патенти за умови дотримання особливих вимог до звітності.

Позиція Європейського парламенту полягає у повній забороні патентів, пояснив один із тіньових доповідачів із розгляду законодавства.

«Якщо кілька великих міжнародних агрохімічних груп матимуть монополію на насіння, фермери платитимуть більше, у них не буде можливості обирати, і, найголовніше, ми більше не зможемо відкрито впроваджувати інноваційні сорти», — сказав Крістоф Клерго, французький лівоцентристський євродепутат.

Лише деякі країни-члени виявили великий інтерес до ГМ-культур, виняток становить Іспанія. У багатьох країнах ці методи були навіть заборонені, й уряди скористалися своїм правом відмовитися від їх використання.

«Приблизно десять років тому це питання дійсно стало «гарячою картоплею» в політиці, і в Європі виникла серйозна громадська протидія. Уряди зажадали відмови від участі, і вони його надали. Оскільки рослини нової категорії будуть значною мірою еквівалентні звичайним природним рослинам, уряди більше не матимуть можливості заборонити їх вирощування», — пояснює Роберт Ходжсон.

Парламентар Клерго підкреслює, що «ми перебуваємо на початку шляху до цієї нової технології», стверджуючи, що ЄС має бути дуже обережним, оскільки «коли ми втручаємося в природу, ми запускаємо каскади змін, які можуть становити небезпеку для біорізноманіття».

Більше новин читайте на GreenPost.

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.