Аномальна спека може зробити безпечні й ефективні ліки небезпечними: як цьому запобігти
Можна мінімізувати ризик побічних ефектів від взаємодії ліків і високих температур.
Спека вбиває більше людей, ніж будь-яке інше погодне явище, що робить її саму собою надзвичайно небезпечною. Але існує додатковий ризик, якщо ви входите до людей, змушених приймати ліки. Деякі препарати можуть погіршити здатність організму справлятися зі спекою, викликати серйозні, іноді небезпечні для життя і здоров'я реакції. До таких ліків, зокрема, належать препарати, які широко використовують для лікування артеріальної гіпертензії, бронхіальної астми, депресії та алергії. Про це розповідають «Здорові люди».
Побічні дії препаратів
Кожен, хто приймає ліки, незалежно від того, продаються вони за рецептом чи без, повинен пам'ятати, що з настанням літа та встановленням спекотної погоди ці таблетки, пігулки та краплі можуть стати джерелом додаткового ризику. Аномальна спека може зробити безпечні й ефективні ліки небезпечними.
Наприклад, діуретики, або сечогінні засоби, стимулюють і покращують відтік сечі, тобто, по суті, змушують організм втрачати воду. Коли надворі надто жарко, дія діуретиків разом із підвищеним потовиділенням можуть збільшити ризик зневоднення. Тому потрібно з особливою ретельністю дотримуватися питного режиму.
Бета-блокатори або інгібітори АПФ (ангіотензинперетворюючого ферменту), що використовуються для лікування артеріальної гіпертензії, можуть підвищити ймовірність непритомності в спеку при різкому зниженні артеріального тиску.
Побічним ефектом деяких селективних інгібіторів зворотного захоплення серотоніну (антидепресантів) може бути підвищене потовиділення, що при аномальній спеці також пов'язане з ризиком зневоднення.
Деякі безрецептурні препарати, які використовують при лікуванні алергії та бронхіальної астми, а також лікарські засоби з комплексної терапії хвороби Паркінсона, навпаки, можуть зменшити потовиділення. Оскільки у спеку це порушує природний механізм охолодження тіла, є ймовірність перегріву та теплового удару.
Як запобігти загрозі
Без сумніву, якщо ліки призначені лікарем, приймати їх необхідно незалежно від температури повітря надворі. Тим більше що ризик побічних ефектів від взаємодії ліків і високих температур можна мінімізувати. Для цього, в принципі, достатньо вживати тих самих запобіжних заходів, які рекомендуються для профілактики теплового удару:
- якщо немає гострої необхідності, краще не виходити надвір у найбільш спекотні години — з 11 до 16;
- запастися питною чи мінеральною водою і частіше пити;
- тільки за потреби бути надворі в розпал дня і намагатися триматися в затінку;
- носити одяг і головний убір зі світлих натуральних тканин.
Ще краще — додатково проконсультуватися з лікарем. Цілком імовірно, що з урахуванням саме ваших обставин лікар зможе, наприклад, скоригувати дозу лікарського препарату. Або дасть докладні рекомендації щодо запобіжних заходів.
А ось міняти влітку звичні ліки для постійного прийому на нові в надії уникнути побічних ефектів може бути не найкращою ідеєю. Навпаки, так ризик небажаних реакцій вищий, бо організму потрібен деякий час, щоб адаптуватися до нового препарату.
Що ще важливо спекотного літа, то це звертати особливу увагу на умови зберігання ліків, прописані в інструкціях. Іноді аномально високі температури можуть впливати на ефективність препаратів. Щоправда, це навряд чи допоможе тим, хто змушений свої ліки завжди носити із собою, наприклад, інгалятори від астми. Чи можуть ліки зіпсуватися у спекотний день усередині сумочки? Якщо так, то як скоро? Якщо ні, то як довго її можна там зберігати? Точних відповідей на ці питання, на жаль, поки що ніхто не дав.
Очевидно, що в усьому світі періоди аномальної спеки з кожним роком стають більш частими та тривалими. А це означає, що світова система охорони здоров'я загалом і вітчизняна зокрема приймає нові виклики та має справу з новими ризиками. Раніше лікарям не часто доводилося турбуватися про ліки та їх вплив на організм у спеку. Тепер вони змушені думати про це постійно.
Також нагадаємо, що можна почуватися комфортно навіть за +30 °С за вікном: лікар розкрив секрет, як правильно приймати душ у спеку.