Догори
Дати відгук

12 причин того, чому пульсоксиметр може обманювати

Причому справний.

3 хв на прочитання04 Грудня 2020, 11:09
Поділитись:

У своєму інтерв’ю GreenPost відомий лікар-епідеміолог Олексій Галімський назвав головні причини, з яких пульсоксиметр може показувати зовсім не те, що є насправді.

 • Пульсоксиметри, придбані у дешевому побутовому сегменті ринку – китайського виробництва. Зазвичай вони мають похибку 2-3%, навіть якщо справні. Навіть за ідеальних умов такий прилад може наміряти насичення крові киснем 96% і нижче, якщо насправді воно 99%. Що дешевший апарат, то більшою буде похибка.
 • Найпоширеніша проблема – чистота шкіри. Бруд чи косметика (той же лак, навіть прозорий) уже може бути непрозорим чи недостатньо прозорим для променів тієї довжини хвилі, яку вимірює цей датчик.
 • Кровопостачання шкіри, зокрема пальців рук різко погіршується на холоді. Відповідно й знижується насичення крові киснем у ній.
 • Коли людина в паніці, перелякана – у неї виділяється адреналін. Одна з функцій цього гормону – «централізація кровообігу», тобто перенаправлення крові від усіх органів тільки на життєво важливі: головний мозок, серце, легені. Кінчики пальців до цього переліку не входять, і відповідно на тлі паніки в них погіршується кровопостачання. Тоді можна наміряти і погане насичення крові киснем у кінчиках пальців, і шалений пульс – усі ознаки тяжкої пневмонії.
 • У приміщенні, яке погано провітрюється, показання пульсоксиметра будуть на кілька відсотків нижчими.
 • У людей похилого віку, які мають тяжкі хронічні захворювання, може бути стандартне зниження кровопостачання кінчиків пальців.
 • Насичення крові киснем може погіршуватися через хронічні хвороби кровообігу, коли серце або легені не справляються з виконанням своїх функцій. Тому треба до того, як у людини запідозрили COVID-19, подивитися, що показує цей прилад, коли людина ще у відносно здоровому, благополучному стані.
 • Звичайний бруд на скельцях світлодіоду та датчика пульсоксиметра також суттєво можуть знижувати показники.
 • Пульсоксиметри – навіть дешеві – дуже «люблять» якісні, нові, дорогі батарейки. Якщо у вас пульсоксиметр десь довго лежав без діла, батарейки (зазвичай це дві пальчикові батарейки ААА), найімовірніше, «сіли» й не видають нормальний струм, якого потребує прилад. У такому разі ви отримаєте страшні цифри: світлодіод світитиметься тьмяніше і менше світла потрапить на датчик.
 • Китайська техніка (як і стара радянська) потребує «прогріву». Тому коли ви наділи на палець пульсоксиметр, натиснули на кнопочку, і там висвітились якісь цифри – не треба їх серйозно сприймати.
 • Куріння дуже негативно впливає на периферійний кровообіг – відповідно гіршими будуть показники пульсоксиметра. Нікотин скорочує периферійні судини, подібно до адреналіну. Так само і зловживання алкоголем знижує кровообіг та насичення крові киснем.
 • Якщо ви тримаєте руки навису, у вас відбувається ледь помітний тремор – скорочуються м’язи. Якщо руки сильно тремтять, краще нічого не міряти: цифри будуть абсолютно неправдоподібними.

Раніше ми писали про лайфхак: як у домашніх умовах перевірити, наскільки адекватно працює ваш пульсоксиметр.

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.

Більше з GreenPost
Прикордонники Карпати Дикі тварини Ведмеді Гори
Прикордонники попередили про небезпечних чотирилапих «мешканців» Карпат
1 хв на прочитанняВчора
Фото: Телеграм-канал «Садівник»
Доріжка з великого каміння, між яким росте трава — цікаве рішення для саду, що поєднує класику та мінімалізм (ФОТО)
2 хв на прочитанняВчора
Гороскоп на 21 липня за знаками зодіаку
Гороскоп на 21 липня за знаками зодіаку: сприятливий день, але постарайтеся не сваритися
5 хв на прочитанняВчора
Ранніі зернові Збір врожаю Зернові культури Аграрії
Названо регіони-лідери за збором та врожайністю ранніх зернових
1 хв на прочитанняВчора
Сонячні панелі можна встановлювати на воді: у чому перевага цього методу
2 хв на прочитанняВчора
Екоінспектори вперше за останні два роки проводять перевірку якості пального
2 хв на прочитанняВчора
Кабмін звільнив держсекретаря Мінекології за станом здоров'я
1 хв на прочитанняВчора
Вчені створили інноваційну органічну сонячну панель, що трансформує світло в електрику
1 хв на прочитанняВчора