- Головна
- Новини
- Здоров'я
- #Коронавірус 2019-nCoV
- 12 причин того, чому пульсоксиметр може обманювати
У своєму інтерв’ю GreenPost відомий лікар-епідеміолог Олексій Галімський назвав головні причини, з яких пульсоксиметр може показувати зовсім не те, що є насправді.
- Пульсоксиметри, придбані у дешевому побутовому сегменті ринку – китайського виробництва. Зазвичай вони мають похибку 2-3%, навіть якщо справні. Навіть за ідеальних умов такий прилад може наміряти насичення крові киснем 96% і нижче, якщо насправді воно 99%. Що дешевший апарат, то більшою буде похибка.
- Найпоширеніша проблема – чистота шкіри. Бруд чи косметика (той же лак, навіть прозорий) уже може бути непрозорим чи недостатньо прозорим для променів тієї довжини хвилі, яку вимірює цей датчик.
- Кровопостачання шкіри, зокрема пальців рук різко погіршується на холоді. Відповідно й знижується насичення крові киснем у ній.
- Коли людина в паніці, перелякана – у неї виділяється адреналін. Одна з функцій цього гормону – «централізація кровообігу», тобто перенаправлення крові від усіх органів тільки на життєво важливі: головний мозок, серце, легені. Кінчики пальців до цього переліку не входять, і відповідно на тлі паніки в них погіршується кровопостачання. Тоді можна наміряти і погане насичення крові киснем у кінчиках пальців, і шалений пульс – усі ознаки тяжкої пневмонії.
- У приміщенні, яке погано провітрюється, показання пульсоксиметра будуть на кілька відсотків нижчими.
- У людей похилого віку, які мають тяжкі хронічні захворювання, може бути стандартне зниження кровопостачання кінчиків пальців.
- Насичення крові киснем може погіршуватися через хронічні хвороби кровообігу, коли серце або легені не справляються з виконанням своїх функцій. Тому треба до того, як у людини запідозрили COVID-19, подивитися, що показує цей прилад, коли людина ще у відносно здоровому, благополучному стані.
- Звичайний бруд на скельцях світлодіоду та датчика пульсоксиметра також суттєво можуть знижувати показники.
- Пульсоксиметри – навіть дешеві – дуже «люблять» якісні, нові, дорогі батарейки. Якщо у вас пульсоксиметр десь довго лежав без діла, батарейки (зазвичай це дві пальчикові батарейки ААА), найімовірніше, «сіли» й не видають нормальний струм, якого потребує прилад. У такому разі ви отримаєте страшні цифри: світлодіод світитиметься тьмяніше і менше світла потрапить на датчик.
- Китайська техніка (як і стара радянська) потребує «прогріву». Тому коли ви наділи на палець пульсоксиметр, натиснули на кнопочку, і там висвітились якісь цифри – не треба їх серйозно сприймати.
- Куріння дуже негативно впливає на периферійний кровообіг – відповідно гіршими будуть показники пульсоксиметра. Нікотин скорочує периферійні судини, подібно до адреналіну. Так само і зловживання алкоголем знижує кровообіг та насичення крові киснем.
- Якщо ви тримаєте руки навису, у вас відбувається ледь помітний тремор – скорочуються м’язи. Якщо руки сильно тремтять, краще нічого не міряти: цифри будуть абсолютно неправдоподібними.
Раніше ми писали про лайфхак: як у домашніх умовах перевірити, наскільки адекватно працює ваш пульсоксиметр.
Актуально
Більше з розділу Здоров'я
У США можуть заборонити поширені ліки проти застуди
На Одещині - спалах АЧС
Батькам дітей із особливими потребами компенсуватимуть витрати на асистента: у Львові затверджено новий порядок
МОЗ закликає українців вживати антибіотики тільки за призначенням лікаря
Смерть у сигареті: куріння вбиває непомітно
Названо хвороби, які передаються через їжу
Україна посилює роботу зі створення безбар'єрного простору
Відкрито нову цілющу властивість зеленого чаю
Більше з GreenPost
У Молдові фермерам дозволили вирощувати промислові коноплі
Погода здивує: синоптики прогнозують аномальний грудень
Україна та Азербайджан поглиблюють співпрацю у питаннях захисту довкілля
На берег Каспійського моря викинуло майже 2 000 мертвих тюленів — ось що відомо про причини смерті
День гуманного суспільства: що передбачає ініціатива?
Міндовкілля відновить систему моніторингу, звітності та верифікації викидів парникових газів
Україна інтегрується до міжнародної системи боротьби з ННН-рибальством
Шашлик у томатному маринаді — можна готувати як на мангалі, так і в духовці чи на грилі