Зелені насадження біля будинку гальмують біологічний годинник: дерева впливають на старіння людини
З віком на ДНК з'являється "візерунок старості".
Благотворний вплив зелених насаджень як на клімат, так і на самопочуття людини факт відомий. Міські парки очищають повітря; прогулянки покращують настрій та зміцнюють здоров'я. Вчені ж замислилися - а чи можна цю користь якось виміряти? Все-таки слова «краще» та «гірше» надто неконкретні.
Вчені з Австралії вирішили оцінити користь від насаджень та як вони впливають на старіння. Старіння оцінюється у різний спосіб; автори роботи обрали метод епігенетичних міток на ДНК. Згодом на ДНК з'являються метильні хімічні групи — вони не змінюють генетичний «текст», зате змінюють активність генів, які помітили, і змінюють надовго (тому такий спосіб регуляції генетичної активності назвали епігенетичним, тобто таким, що відбувається поверх генів).
Епігенетичні зміни відбуваються у зв'язку з різними подіями. Стрес, дієта, зміна екологічних та природно-кліматичних умов впливають на епігенетику певних генів; у свою чергу, зміни в епігенетиці впливають на подальшу активність цих генів та взагалі на самопочуття клітини. Відповідно, з віком на ДНК з'являється "візерунок старості" - епігенетичні модифікації, які не дають генам працювати так, як вони працювали в молодості. І оскільки ці мітки залишаються надовго, за їхнім візерунком можна оцінити біологічний вік клітини та організму загалом.
Вчені аналізували ДНК у жінок 40-78 років із різних міст та районів країни. Результати епігенетичного аналізу порівнювали з тим, чи багато зелені було навколо їхніх будинків у радіусі 2000 м. Оцінку насаджень провели за допомогою космічних супутників. Крім того, для статистики обирали тих жінок, які нікуди не переїжджали останні 5 років перед тим, як їхній район потрапив в експеримент.
У результаті був виведений нормалізований диференційований індекс озеленення: якщо цей індекс зростає на 0,1 одиницю в межах 500 м від будинку, епігенетичний біологічний годинник омолоджується в середньому на 0,31 року. Якщо годинник сповільнюється, то й хвороби, пов'язані зі старінням, мають наступати пізніше. Вважається, що ці 0,31 року відповідають 3% ймовірності передчасної смерті, тобто, якщо годинник відступає на 0,31 року, то ймовірність смерті зменшується на 3%. Схожа залежність була для інших відстаней від будинку. Тобто приріст зелені на 1000 та 2000 м також допомагав загальмувати годинник, хоча конкретні цифри там виходили інші.
Більше того, за словами вчених, насадження не просто гальмували біологічний годинник, а й звертали його назад — інакше кажучи, вікові мітки, що колись з'явилися, зникали з ДНК. Зокрема це стосується метильно-епігенетичних змін, пов'язаних з курінням. Також навколишня зелень покращувала роботу імунної системи, покращувала обмін речовин… Втім, краще говорити не про те, що зелень щось змінювала чи покращувала, а про те, що вона була пов'язана із змінами та покращеннями. Тобто, проведений аналіз поки що говорить лише про кореляцію між зеленню та епігенетичним віком, але не про причинно-наслідковий зв'язок між ними.
Відомо, Держекоінспекцію можуть ліквідувати - жарт дня від народного депутата Маріковського.