Лікар-невролог, психіатр вищої категорії Євген Скрипник розповів про «гормон сну», або «гормон молодості». Лікар говорить, що у кожного з нас є періоди, коли ми маємо порушення сну (порушення засинання або поверхневий сон) і вранці прокидаємося «розбиті», з головним болем, почуваємося стомленими тощо.
«Люди, які потерпають від безсоння, вимушені приймати снодійні препарати , які мають побічні ефекти — сонливість та «важка голова» вранці», — констатує невролог.
Євген Скрипник пропонує як альтернативу препарати на основі мелатоніну, позбавлені таких побічних ефектів. Лікар розповідає, що мелатонін — гормон, який виробляється шишкоподібною залозою головного мозку. Регулює циркадні ритми, тобто періоди спання та неспання, синтезується в темний час доби. Тому невролог радить спати в кімнаті без увімкненого торшеру, світла, телевізора та гаджетів — адже саме синій колір екранів зменшує синтез мелатоніну.
Лікар пояснює, що пік синтезу мелатоніну — з 00.00 до 5.00, тобто в 00.00 потрібно вже спати глибоким сном, а для цього лягати до 23.00.
Окрім покращення засинання, мелатонін запобігає ожирінню, має протипухлинну дію, допомагає при зміні часових поясів, стимулює вироблення імунних клітин, має антиоксидантну дію, тобто сповільнює старіння.
Невролог розповідає, що зараз препарати на основі мелатоніну входять до протоколів лікування безсоння. Для покращення засипання потрібно приймати їх за 30 хвилин до сну (рекомендується приймати тільки в темний час доби), дозування для дорослих від 3-6 мг.
Курс лікування близько місяця, щоб не порушити природній синтез мелатоніну. Однак у цей час виробляється і природній мелатонін, оскільки людина спить.
Препарати мелатоніну вважаються безпечними і не викликають звикання при прийомі.
Вони приймаються:
- при порушенні сну;
- при зміні часових поясів;
- при роботі в нічних змінах (людина спить удень);
- порушення сну у літніх людей в зв‘язку з недостатнім його синтезом;
- для підвищення розумової та фізічної активності.
Також ми розповідали, як вимкнути голос, який не дає заснути.