Захоплює нові території, душить культурні рослини і навіть руйнує стіни: як позбутися хмелю
Щоб не «вбити» хімією ґрунт та культурні рослини, можна завдавати точкових ударів по супротивнику.
Завдяки тому, що хміль надзвичайно сильно розмножується, він моментально захоплює нові території, душить культурні рослини і навіть руйнує стіни, якими дереться, тому що його пагони чіпляються за будь-яку нерівність і перетворюють її на тріщини. Тому часто стоїть завдання - вивести хміль. Отже, хмелю необхідно позбутися, і ми хочемо розповісти, як це зробити.
Перше, що спадає на думку, спостерігаючи як ця агресивна ліана плететься по ваших деревах і кущах, а ті від цього чахнуть - викорчувати його з коренем.
Однак, це практично неможливо, тому витрачені трудові зусилля не дадуть потрібного результату. Справа в тому, що коріння хмелю не просто дуже швидко росте, але і дуже потужне і міцне, їх важко перерубати, воно довге і викопати їх все просто неможливо. А найгірше те, що від будь-якого маленького шматочка кореня, що залишилося в землі і не витягнутого назовні, виростає нова ліана хмелю, така сама чіпка і загарбницька. З цієї причини навесні молоду поросль необхідно випалювати та виривати.
Багато садівників сиплять під коріння хмелю багато солі (близько 1 см завтовшки) або теж шаром аміачну селітру. Це не завжди допомагає, дорого виходить, і, головне, земля отруєна залишається, і садити на цьому місці вже нічого не можна.
Перебравши ці та інші способи знищити хміль на ділянці, і зазнавши поразки у цій болісній боротьбі, багато садівників приходять до висновку: рятує тільки хімія!
Причому хімія певна – системний гербіцид на основі солей Гліфосату. Гліфоса́т тут основна діюча речовина, що надійно вбиває будь-які злісні бур'яни, так і наш агресивний і живучий хміль. Торгових назв цього гербіциду багато - це і знаменитий Раундап, і не менш знаменитий Ураган-Форте (виробник Syngenta), і Напалм, і Антібур'ян і так далі.
Після Гліфосату через тиждень-10 днів хміль жухне і жовтіє, і вже через 2-3 тижні гине.
Зазвичай обприскують чагарники хмелю по зеленому листу, і, залежно від масиву, може знадобитися кілька обробок. Деякі садівники збільшують концентрацію розчину в 2 рази (проти інструкції), інші збільшують кількість обробок, ще змішують Ураган-Форте з Лінтуром (гербіцидом по газону). І завжди Раундап, чи його аналоги, допомагають гарантовано!
Але обприскувати потрібно обережно, щоб не пошкодити їстівні рослини, що ростуть поруч. І вибрати час, щоб незабаром не було дощу, бо змиє все.
Щоб не «вбити» хімією ґрунт та культурні рослини, можна завдавати точкових ударів по супротивнику. Для цього зрізаємо хміль і в залишки стебла робимо укол шприцом із розчином: на 1 частину Ураган-Форте або Раундапа 3 частини води. Стебла біля хмелю трубчасті і добре проводять отруту прямо до коріння. А деякі колять прямо в корені або низ стовбура.
Часто хміль міцно переплітається з культурними деревами та чагарниками, причому може повністю забити їх. Адже він обплітає не лише надземну частину рослини, а й коріння в землі теж обплутує «сусідів». Тому батоги необхідно знімати, обрізати, і, загородивши культурну рослину шифером або дошками, пирскати на батоги хмелю гербіцид. Ці батоги пожухнуть і засохнуть, а нові, що з'явилися з кореня, теж пирскати - так реально можна позбутися хмелю і врятувати дерево або кущ.
Ще беруть все той же гербіцид з Гліфосатом, теж розводять, щоб концентрація була сильнішою, ніж за інструкцією, вмочують туди пензлик і мажуть прямо по стеблах і зеленому листку. Це теж ефективно але більш трудомістко - ну, промаж всі листочки. Але, знову-таки, так ви впевнено не торкнетесь кущ, з яким переплевся агресивний хміль.
Якщо ж пирскати гербіцидом ви не хочете, то тільки викопати ваш кущ (малини там чи смородини), ретельно вибрати з його коріння коріння хмелю (вони легко відмінні) і пересадити кущ на інше місце. Однак все це дуже трудомістке і не завжди здійсненне.
Ось це і є надійні способи позбутися хмелю.
Рекомендація: якщо ви все-таки хочете посадити хміль для декоративної мети, то поряд на 0,5 м углиб укопайте в землю шматки шиферу, заліза, пластику і т.д. Це потрібно зробити, щоб зупинити поширення коренів, і не давайте корінням перебиратися через цю огорожу. І не садіть поряд з хмелем жодних рослин - заплете все, і ви замучитеся боротися.
Ще рекомендація: обов'язково раніше зріжте надземну частину хмелю, щоб не допустити появи насіння та самосіву їх по ділянці. І в жодному разі зрізані батоги не залишайте на ділянці – вони знову проростуть.
Дуже важливо: не кидайте ліани хмелю в компост. Тут 2 причини - по-перше, хміль має антимікробну дію і він уб'є корисні бактерії і затримає бродіння вашої компостної ями. І по-друге-насіння хмелю, що залишилося на ліані, не перегнивають і після обов'язково проростуть і засмітять знову всю ділянку.
Відомо, помідори збиратимете відрами: чим потрібно підгодувати томати в липні.