- Головна
- Новини
- Здоров'я
- Медреформа
- За чинним законодавством зарплата лікаря має становити 33,7 тис. грн — експерт
За чинним законодавством зарплата лікаря має становити 33,7 тис. грн — експерт
А поки що Радуцький обіцяє підвищити зарплати медикам, але не каже, де взяти на це гроші.
Автоматично підняти рівень заробітної плати медикам указом президента, постановою уряду чи рішенням Верховної Ради майже неможливо. Про це голова Комітету з питань здоров’я нації ВРУ, голова тимчасової робочої групи з питань реформування системи охорони здоров'я Михайло Радуцький повідомив у соцмережі Фейсбук.
«Держава здатна лише створити умови для збільшення фінансування медичних закладів. А також розробити інструменти захисту прав лікарів та механізми контролю, щоб гроші не загубились «по дорозі» і дійшли до медиків», — написав Михайло Радуцький.
Депутат розповів про передбачений у президентському указі комплекс завдань для уряду, обласних адміністрацій та місцевої влади. Зокрема Президент доручив:
- Збільшити фінансування програми медичних гарантій до прописаних у законодавстві 5 % ВВП. НСЗУ має розраховувати тарифи ПМГ на 2022 рік таким чином, щоб це дало змогу медичним закладам сплачувати працівникам зарплату на рівні не нижчому, ніж задекларовано Президентом.
- Запустити механізми державно-приватного партнерства у сфері охорони здоров’я, щоб залучити в медицину кошти інвесторів. «Медзаклади зможуть направити більшу частину коштів, зароблених на ПМГ, на зарплати. А, наприклад, закупку сучасного обладнання візьме на себе інвестор», — так це уявляє собі Михайло Радуцький.
- Затвердити концепцію розвитку медичного самоврядування. «Трапляється, на рахунках лікарні зберігаються десятки та сотні мільйонів гривень, однак рівень зарплат лікарів залишається на тому ж низькому рівні. У керівництва медзакладу — інші пріоритети. В такому разі трудовий колектив повинен вміти захистити права співробітників за допомогою колективного трудового договору. Якщо колектив із різних причин не здатен цього зробити самостійно — на допомогу мають прийти потужні профспілкові організації, незалежні структури лікарського самоврядування», — написав Михайло Радуцький.
- Посилити контроль за розподілом коштів у медичному закладі. Це має зробити місцева влада шляхом створення спостережних/опікунських рад у лікарнях із залученням депутатів місцевих рад і представників громадськості. Адже наразі повноваження головного лікаря дають йому змогу на власний розсуд вирішувати більшість управлінських питань (зокрема питання зарплати).
- Долучити високоспеціалізовану медичну допомогу до ПМГ. На думку Михайла Радуцького, таким чином підвищення зарплат «запрацює» і для високоспеціалізованої допомоги.
«Указ президента — це програма дій для Кабміну, МОЗ, НСЗУ і Комітету здоров’я нації на найближчу перспективу», — запевняє голова Комітету з питань здоров’я нації.
Проте медичний експерт Дмитро Підтуркін, засновник Української медичної експертної спільноти, звертає увагу на те, що Михайло Радуцький нічого не каже про те, де ж узяти гроші на це підвищення зарплат медикам. Окрім тези про 5 % ВВП, усі інші взагалі не має відношення до фінансування — йдеться не про поточне фінансування, а про інвестиції, говорить експерт.
«І головне.
Тож президентський указ не дотягує за популізмом із нормами вже давно прийнятого закону», — говорить Дмитро Підтуркін.
Нагадаємо, чому підвищення зарплат медикам не буде.