Догори
Дати відгук

Як підібрати вітаміни, аби вони «працювали»

Багато хто впевнений, що БАДи менш корисні, ніж ліки. Та й за якістю гірше. І алергію викликають частіше. Все це міфи.

4 хв на прочитання08 Грудня 2020, 12:19
Поділитись:

Сьогодні на тлі пандемії різні речовини раз у раз оголошують панацеєю.  Спочатку пальму першості вручили антиоксидантам, потім вітаміну К, а потім її перехопив вітамін D. І сьогодні його у високих дозах обов'язково отримують «ковідні» пацієнти.

Але, давайте розбиратися, як приймати вітаміни, щоб вони принесли користь.

Вітаміни можуть бути зареєстровані і як ліки, і як добавки до їжі (БАДи).

У БАДах вміст вітамінів може бути від 15% до 300% від рекомендованої добової дози, а вітамінів А і Е - аж до 1000% (тобто в 10 разів більше норми). Однак, якщо слідувати рекомендаціям, вказаним в інструкції, навіть такі високі дози безпечні. Інша справа - ліки. Там вміст вітамінів може бути вищою за норму в десятки і сотні разів. Такі препарати має призначати тільки лікар. І їх прийом повинен вестися теж під контролем фахівця.

До того ж попередньо необхідно здавати аналізи, щоб не викликати гіпервітаміноз А і D. Зокрема, ендокринологи для лікування остеопорозу перед застосуванням вітаміну D завжди з'ясовують його вихідний рівень в крові пацієнтів. Але здоровим людям перед прийомом полівітамінів аналізи робити не треба. 

Багато хто впевнений, що БАДи менш корисні, ніж ліки. Та й за якістю гірше. І алергію викликають частіше. Все це міфи.

Але перевищувати дозування вітамінів точно не варто. І не тільки жиророзчинних А, E, D, K, а й, наприклад, вітамінів групи В, хоча і вважається, що вони не накопичуються в організмі. І навіть прийом вітаміну С значно вище норми може бути шкідливий, хоча його надлишок тут же виводиться з сечею. Адже це величезне навантаження на нирки, і може стати причиною виникнення сечокам'яної хвороби. Та й користь високих доз вітамінів не доведена.

А ось припущення про шкоду є. Зокрема, знаменитий учений Лайнус Поллінг, який ратував за прийом великих доз аскорбінової кислоти, таки помер від раку. Адже ефект від застосування антиоксидантів (не тільки вітаміну С, але і бета-каротину) сильно залежить від дози. При надмірних дозах антиоксиданти перетворюються в свою протилежність: прооксиданти. Замість того щоб захищати від передчасного старіння і хвороб, вони діють зворотним способом: запускають каскад окислювальних процесів.

Особливо небезпечний прийом високих доз вітамінів для людей з онкозахворюваннями. Але рак зовсім не є протипоказанням для прийому вітамінів у фізіологічних дозах. Навпаки, доведено, що ці харчові речовини покращують якість життя пацієнтів, допомагають переносити токсичне лікування, відновлюватися після операцій, навіть зменшують ризик рецидивів.

До того ж перевищення дози деяких вітамінів (наприклад, В2 і С) не тільки не призводить до посилення засвоювання, а й погіршує його. Тому ковтати їх пачками ні до чого. А от суворо дотримуватися вікових норм важливо, адже з роками потреба у вітамінах зростає.

Пити вітаміни краще в комплексі. Дослідження довели, що ізольований прийом лише одного з вітамінів групи В веде до розбалансування метаболізму. Так що приймати речовини цієї групи (всього їх 8) краще разом. Втім, це стосується не тільки вітамінів групи В, а й усіх інших.

Всі вони, потрапляючи в організм, створюють там якусь метаболічну сітку, яка контролює всі важливі процеси. Наприклад, щоб вітамін D в організмі перетворився в біоактивні речовини йому необхідна допомога вітаміну В2.

А щоб він міг зміцнювати кісткову тканину (допомагав кісткам утримувати кальцій), йому необхідний ще і вітамін К. Тому логічніше приймати не якийсь окремий вітамін, а все 13. І не за один прийом, а за три (на сніданок, обід і вечеря).

До речі, дуже важливо пити вітаміни не до, не після, а під час їжі. Тоді вони змішуються з компонентами їжі і проходять свій шлях «за компанію» з ними, а отже, краще засвоюються.

Запивати їх треба склянкою води, щоб швидше розчинилися

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.