Догори
Дати відгук

Високий рівень вітаміну D та уповільненням процесу старіння

Вчені вважають, що достатнє споживання вітаміну D може сповільнити скорочення теломер – захисних кінців ДНК, пов'язаних зі старінням.

4 хв на прочитання4 години тому
Фото з відкритих джерел Фото з відкритих джерел
Поділитись:

Нове дослідження, опубліковане цього тижня, припускає, що люди з вищим рівнем споживання вітаміну D можуть сповільнювати біологічний процес, пов'язаний зі старінням. Однак експерти застерігають від поспішного прийому добавок, оскільки ці результати потребують додаткового підтвердження.

У новому аналізі дослідники з лікарні Брігама та Жіночого госпіталю, Гарвардської медичної школи та інших університетів вивчали теломери – захисні ковпачки на кінцях хромосом, які мають тенденцію до скорочення з віком. Скорочення теломер вважається своєрідним біологічним "годинником" старіння, і їхня коротша довжина пов'язана з підвищеним ризиком певних захворювань. Нове дослідження, опубліковане в American Journal of Clinical Nutrition, показало, що добавки вітаміну D можуть уповільнити цей процес скорочення.

Хоча попередні дослідження вже демонстрували зв'язок між вітаміном D та довжиною теломер, більшість з них були спостережними. Нове дослідження є рандомізованим, подвійним сліпим і плацебо-контрольованим, що підвищує довіру до його результатів.

"Ми вважаємо ці результати багатообіцяючими та такими, що потребують подальшого вивчення. Але ми думаємо, що для зміни загальних рекомендацій щодо споживання вітаміну D буде важливе відтворення цих результатів", – зазначила Джоанн Менсон, співавторка дослідження та керівниця відділу профілактичної медицини в лікарні Брігама та Жіночого госпіталю в Бостоні.

Результати отримано в рамках масштабнішого дослідження VITAL trial, яке Менсон та інші дослідники проводили протягом п'яти років. У ньому взяли участь 25 871 особа – жінки США віком від 55 років та чоловіки віком від 50 років. Учасники щодня отримували 2000 МО вітаміну D3 та 1 грам жирних кислот Омега-3 для визначення їхнього впливу на профілактику раку та серцево-судинних захворювань.

Теломерне дослідження зосередилося на близько 900 учасниках, переважно з Бостона, у яких довжину теломер у білих кров'яних клітинах оцінювали на початку дослідження, а потім на 2-му та 4-му роках.

Дослідники виявили, що порівняно з групою, яка приймала плацебо, у групі, що вживала добавки вітаміну D, спостерігалося менше скорочення теломер протягом чотирьох років. З іншого боку, добавки жирних кислот Омега-3 не мали помітного впливу на довжину теломер.

Вчені вважають, що позитивний ефект добавок вітаміну D може бути пов'язаний з його здатністю пригнічувати запалення, яке, як відомо, асоціюється з аутоімунними захворюваннями та раком.

Хоча вітамін D може мати певні переваги, Менсон підкреслила, що він не є панацеєю. Існує багато хронічних захворювань, ризик розвитку яких, як видається, не знижується при вживанні добавок вітаміну D. Вона також наголосила на критичній важливості здорового харчування та способу життя, зазначивши, що добавки ніколи не замінять збалансованого раціону та здорових звичок.

Водночас Менсон припустила, що цільове вживання добавок вітаміну D може бути корисним для людей з вищим рівнем запалення або підвищеним ризиком хронічних захворювань, пов'язаних із запаленням.

Незважаючи на багатообіцяючі результати, інші дослідження не підтвердили подібного впливу вітаміну D на довжину теломер. Одне дослідження, опубліковане у 2023 році, показало, що регулярне вживання добавок вітаміну D літніми людьми, які вже мають достатній рівень цього вітаміну, навряд чи вплине на довжину їхніх теломер. Інше австралійське дослідження також не виявило різниці у довжині теломер між учасниками, які приймали добавки вітаміну D, та тими, хто отримував плацебо.

Крім того, Керол Грейдер, лауреат Нобелівської премії з фізіології та медицини за відкриття теломерази, ферменту, що захищає теломери від скорочення, висловила скептичне ставлення до результатів нового дослідження, вказавши на потенційну ненадійність використовуваного методу вимірювання довжини теломер.

Таким чином, хоча нове дослідження і є багатообіцяючим, питання про вплив вітаміну D на процес старіння та довжину теломер залишається відкритим і потребує подальших, більш масштабних та методологічно надійних досліджень.

Більше новин читайте на GreenPost.

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.

Більше з розділу Здоров'я
Фото ілюстративне
Американські вчені пропонують лікувати малярію у комарів, щоб зупинити поширення хвороби
3 хв на прочитаннягодина тому
Фото ілюстративне
Фінська традиція сауни з пірнанням в крижану воду набирає популярності у світі: що каже наука про її користь?
2 хв на прочитання2 години тому
Псоріаз і щоденні звички: що змінити для кращого самопочуття
Псоріаз і щоденні звички: що змінити для кращого самопочуття
2 хв на прочитання9 годин тому
Зображення згенеровано ШІ
Ефект плацебо програє ефекту ноцебо: науковці з’ясували, чому добру потрібно приділяти більше уваги
3 хв на прочитання13 годин тому
Чи існує "безпечний" вид алкоголю?
4 хв на прочитанняВчора
Міф чи правда: чи шкодить постійне покриття нігтів лаком?
4 хв на прочитанняВчора
Загроза здоров'ю мільярда підлітків: ожиріння, депресія та клімат стають новими викликами
2 хв на прочитанняВчора
Діагностика без уколів: науковці винайшли пристрій, який «бачить» хвороби у вашому подиху
1 хв на прочитанняВчора
Більше з GreenPost