Всесвітній день поширення інформації про аутизм: у 4,3 рази частіше зустрічається у хлопчиків, ніж у дівчаток
За останніми даними США, аутизм нині діагностують у кожної 36 дитини.
2 квітня відзначається Всесвітній день поширення інформації про аутизм. За останні десятиліття це слово перестало бути екзотичним — практично у кожного є знайомі з таким діагнозом. Проте досі не всі знають, як спілкуватися з такими людьми.
Розлад аутистичного спектру — це розлад розвитку, що характеризується поведінковими та комунікативними розладами, які впливають на здатність людини орієнтуватися в соціальних взаємодіях, а також спричиняють повторювану та обмежену поведінку.
Такий стан зазвичай починається в дитинстві і продовжується в дорослому віці.
«Аутизм дуже різний: від легкої дивакуватості і гіперфокусу на певних темах до дуже складних форм із розумовою відсталістю й агресією, на жаль. І цим батькам страшенно складно. Але що раніше починається терапія, то більше шансів на краще. І я щиро вболіваю за те, щоб це краще ставалося з кожним», — говорить поетеса Світлана Дідух-Романенко, мати дитини з аутизмом.
За даними США, аутизм нині діагностують у кожної 36 дитини. При цьому статистика CDC показує, що розлад спектру аутизму (РАС) у 4,3 рази частіше зустрічається у хлопчиків, ніж у дівчаток. Це пояснюється тим, що дівчаток «часто не діагностують, бо вони не відповідають стереотипам аутизму та маскують симптоми краще, ніж хлопчики», згідно з Інститутом дитячого розуму.
Як доводить приклад багатьох успішних людей із різновидами діагнозу «аутизм», це не є перешкодою для соціалізації і навіть може бути перевагою. Наприклад, американський невролог Річард Е. Цитовік, доктор медичних наук, розповів про дослідження, яке показало, що люди з розладом аутичного спектру (РАС) можуть бути більш несприйнятливими до оманливого маркетингу порівняно з іншими. Тобто у цьому випадку наявність РАС замість інвалідності може бути сильною стороною. Невролог пояснює, що завдяки більшій зосередженості на деталях люди з аутизмом можуть краще відключатися від невідповідного контексту, наприклад, реклами.
Однак, спілкуючись із аутичними людьми, слід враховувати, що в них можуть спровокувати тривожність:
⁃ непередбачені зміни;
⁃ нерозуміння;
⁃ знецінення та газлайтинг;
⁃ відсутність можливості бути почутим та прийнятим;
⁃ відчуття непідготовленості;
⁃ забагато вимог;
⁃ вказівка на вчинену помилку;
⁃ використання громадського транспорту;
⁃ напружені емоції, вилиті на інших людей;
⁃ спостереження за конфліктом або безпосередня участь у ньому;
⁃ розмиті очікування;
⁃ нестача часу для особливого інтересу;
⁃ неможливість завершити завдання через зовнішні подразники чи виконавчу дисфункцію;
⁃ отримання сильної реакції від іншої людини;
⁃ нечіткі інструкції;
⁃ розмова по телефону;
⁃ незнайомі місця з незнайомими людьми, відсутність плану;
⁃ забагато запитань, які було поставлено одночасно.
2 квітня по всьому світу люди одягають блакитне на знак підтримки людей, що живуть з розладом аутичного спектру (РАС). Найпоширенішими символами у світі зараз є блакитний колір, знак нескінченності в кольорах веселки, зображення кольорового спектру, знак метелика та знак пазлу.
Але немає кращого способу відзначити цей день, ніж усвідомлення особливостей людей із таким захворюванням і того, як усі ми можемо зробити краще, щоб покращити власне розуміння та сприяти ліпшому сприйняттю суспільством таких людей.
Нагадаємо, аутизм — не хвороба: як виростити самостійну й успішну дитину з аутизмом.
Окрім того, наявність РАС може бути перевагою: аутисти нечутливі до реклами та пропаганди.