Війна Таїланду і Камбоджі точиться на територіях чотирьох природних заповідників
Військові зіткнення між Таїландом і Камбоджею вздовж гірського хребта Дангрек загрожують екосистемам Преах Віхер, Кулен Прум Теп, Фаном Донг Рек та Kхао Пра Віхан.

24 липня 2025 року збройний конфлікт між Камбоджею та Таїландом загострився до критичної межі, що призводить до масштабних гуманітарних, екологічних і енергетичних потрясінь у прикордонних регіонах обох країн. Камбоджа закликала до негайного припинення вогню та звернулася до ООН з проханням про миротворчу місію. Таїланд натомість наполягає на двосторонньому вирішенні конфлікту без посередників.
Ця війна періодично поновлюється з 2008 року – все через спірні ділянки території вздовж недемаркованого кордону. Таїланд висуває територіальні претензії та прагне отримати частину територій, які Камбоджа вважає своїми, зокрема ділянку з храмом Преах Віхер, що офіційно розташований на території Камбоджі. Конфлікт почався після вибуху протипіхотної міни, внаслідок чого був поранений тайський солдат. Це спричинило обстріли з обох боків. Ракетні удари Камбоджі з систем залпового вогню БМ-21 по тайських провінціях Сурін і Убонратчатхані забрали життя щонайменше 16 осіб, у тому числі мирних жителів і військовослужбовців, а десятки отримали поранення. У відповідь військово-повітряні сили Таїланду застосували винищувачі F-16, наносячи удари по військових об’єктах Камбоджі. Загинув щонайменше 1 цивільний.
Повновлення конфлікту назрівало давно: Камбоджа ще 22 червня повністю припинила імпорт пального та елекроенергії з Таїланду, терміново переорієнтувавши енергетичні поставки на альтернативні ринки — В’єтнам, Сінгапур, Малайзію — щоб уникнути дефіциту. Водночас бойові дії безпосередньо зачепили критично важливу інфраструктуру: нафтобази та заправні станції в провінціях Таїланду зазнали ракетних ударів, що викликало пожежі й загрозу для цивільного населення. Хоча великі електростанції поки що не піддавалися атакам, фіксуються значні перебої з електропостачанням у прикордонних районах.
Конфлікт охоплює території, що є домівкою для унікальних природних комплексів екосистеми гірського хребта Дангрек (Донг Рек) — лісові масиви навколо храму Преах Віхер і природоохороної зони Кулен Прум Теп у Камбоджі, та природоохоронні заповідники Фаном Донг Рек і Кхао Пра Віхан у Таїланді. Ці місцевості багаті на рідкісні види тварин, включно з індокитайськими тиграми, дикими слонами та багатьма видами птахів. Військова активність спричиняє знищення природних середовищ, лісові пожежі, порушення екологічних коридорів і примушує диких тварин шукати нові, часто менш придатні для життя місця.
З прикордонних територій вже евакуйовано понад 120 тисяч людей, а от інформація про організовану евакуацію тварин, як в Україні — поки що відсутня.
Війна між цими країнами ставить під загрозу не лише життя людей, а й стабільність екосистем та енергетичну безпеку Південно-Східної Азії. На додачу, руйнування інфраструктури, забруднення навколишнього середовища, знищення біорізноманіття та невизначеність із постачанням енергоресурсів створюють довготривалі виклики, які можуть позначитися на регіоні на роки вперед.
Більше новин читайте на GreenPost.







