Догори
Дати відгук

Вчені сім років вивчали геніталії жука, щоб виявити новий вид

3 хв на прочитання21 Травня 2020, 14:07
Поділитись:

Вчені з Норвегії сім років вивчали статевий член жука, щоб встановити його вид. Виявилося, що це зовсім нова комаха, і тепер у нього є назва - жук-листоїд Galerucella anserina. Результати своїх багаторічних дослідників ентомологи опублікували в журналі Zootaxa, пише Хайтек.

Саме незвичайна форма статевого члена жука вперше змусила вченого-ентомолога Фроде Одегаарда задуматися над приналежністю комахи. Це сталося в 2013 році, коли Одегаард і його колега Оддвар Хансен вивчали величезну кількість комах, зібраних на прибережних заболочених територіях на півдні Норвегії. Завдання вчених полягало в тому, щоб визначити види, підрахувати і записати їх, а також з'ясувати, наскільки важливі прибережні пляжі для зникаючих видів комах.

Багато видів комах виглядають практично однаково зовні, але мають зовсім різні геніталії. Мета такої природної особливості полягає в тому, щоб забезпечити репродуктивну ізоляцію, - коротше кажучи, для запобігання спарюванню споріднених видів.

«Іноді я використовую спеціальну техніку огляду геніталій комах, щоб точно визначити вид. Форма геніталій жука є ключем до ідентифікації комах», - розповідає Едегаард, доцент кафедри природознавства Норвезького університету природних і технічних наук.

Однак у випадку одного знайденого жука, форма не вирішувала це питання. Наприклад, у Galerucella tenella статевий член тонкий і загострений, якщо дивитися збоку. З іншого боку, пеніс жука, який був у Одегаарда на вивченні, мав товстий і тупий профіль.

Статевий член знайденого жука зліва, а відомого раніше Galerucella tenella - справа.

 

Едегаард швидко зрозумів, що це не представник загального виду. Крім відмінностей в геніталіях, були і інші деталі, які відрізняли знайденого жука від його передбачуваних родичів. Колір вусиків був іншим, у крил були більш щільні волосинки, а поглиблення в задньому черевному сегменті відрізнялося від того, що вже бачили вчені.

«Моєю першою підозрою було те, що це може бути американський вид, тому я зв'язався з канадськими та американськими дослідниками жуків-листоїдів, але вони швидко виключили мій здогад», - розповідає Едегаард.

Не знайшлося «родичів» у цього жука і в Росії, і в Китаї. Тоді ймовірність того, що це був абсолютно новий вид, стала істотно вищою.

Дослідники повернулися до Південної Норвегії в 2014 році, але результати виявилися невтішними. Едегаард не знайшов жодного примірника «жука Х», хоча прочесав всю болотисту місцевість, де процвітає Galerucella tenella, і виловив тисячі жуків.

У наступному році він знову відправився в Південну Норвегію, і на цей раз зробив прорив. Він знайшов відразу два примірника «жука X» на короткій частині прибережного болотистого угіддя і зрозумів, що цей вид живе на низькорослих рослинах. Однак тільки наступного літа він дізнався, на яких саме.

«Виявилося, що вони стрибали в сачок, коли я збивав їх з рослин сріблястих водоростей (Potentilla anserina). І я швидко підтвердив це, коли вперше виявив сліди годування, а потім і дорослих жуків на рослинах», - сказав він.

За словами дослідника, новий вид дійсно тримавався тільки своєї рослини-господаря, а отже, опис можна було нарешті завершити і внести нову назву в каталог біорізноманіття. У березні цього року жук з'явився в світовому реєстрі під назвою «жук-листоїд Galerucella anserina».

В Україні ж до біорізноманіття ставляться не так дбайливо: від 162 дерев у Миколаєві залишилися лише штурпаки.

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.

Більше з розділу Еко