Догори
Дати відгук

Унікальне ДНК людини відповідає за таланти, допомагає ловити злочинців, визначає хвороби до народження

25 квітня - Міжнародний День ДНК. ДНК – це основа живих організмів, вона містить інструкції, необхідні для життя.

5 хв на прочитання25 Квітня 2024, 09:32
25 квітня свято Міжнародний День ДНК Спадковість Скринінг 25 квітня свято Міжнародний День ДНК Спадковість Скринінг
Поділитись:

Дезоксирибонуклеїнова кислота (ДНК) — один із двох типів природних нуклеїнових кислот, що забезпечує зберігання, передачу з покоління в покоління і реалізацію генетичної програми розвитку й функціонування живих організмів. ДНК — це своєрідний запис інструкцій, що призначені для визначення роботи кожної клітини. Це як комп’ютерний код, програма, яка вказує комп’ютеру, яку команду необхідно виконати.

У кожній молекулі ДНК міститься безліч генів. Гени впливають на здатність бачити, чути, відчувати, на темпи зростання, на здатність до навчання, на імовірність виникнення порушень психіки у людини, та навіть визначають опірність людського організму до хвороботворних бактерій і здатність їх заражати людину.

ДНК мами та ДНК тата

 ДНК будь-якої людини – це 50% ДНК генетичної матері та 50% ДНК генетичного батька, але яких саме відсотків – невідомо.

Припустимо, що за генетичним аналізом мати – італійка на 19%, а батько – на 0%. Генетично їх діти можуть бути італійцями і на 12%, і на 10%, і на 3%. Інший приклад: один з батьків має менше ніж 0,5% єврейської ДНК, його/її партнер – 1% єврейської ДНК, а от діти вже можуть бути генетичними євреями на 1,5%. Все вирішує його величність випадок, як у лотереї.

Що впливає на ДНК

ДНК людини змінюється щодня. А впливають на це звичні для нас зовнішні чинники: політ в літаку, мобільні телефони чи віруси, вважає генетик, доктор медичних наук, професор Інституту фізіології імені Олександра Богомольця НАН України Віктор Досенко.

 За його словами, наш геном не є стабільним, зміни, вирізання чи переставляння нуклеотидів в генові тривають весь час.

 “Наприклад, родон – це важкий інертний газ, продукт розпаду радію. Він постійно перебуває і у воді, і в повітрі. Ми постійно його вдихаємо. Накопичується він до речі, в приміщеннях, особливо на нижніх поверхах. Тому провітрювання і прибирання зменшує вплив іонізуючого випромінювання на наші клітини. Змінюють ДНК також хімічні канцерогени. Передусім, це продукти спалювання органічних речовин. Що б ви не спалювали, деревину чи бензин. Навіть шматок м’яса, на поверхні якого утворюється плівочка з мутагенів під час приготування. Тобто є багато зовсім звичних для нас факторів”, – зауважив він.

Мутагенний вплив мають і віруси, які вбудовуються у нашу ДНК. Проте наша інформаційна молекула має здатність відновлюватись.

 Знайти людину за 2 доби: ДНК і кримінологія

Ідеально підходять для дослідження кров та слина, особливо цінуються недопалки. Нерідко правоохоронцям доводиться мати справу зі спермою та волоссям. Волосся придатне для експертизи тільки в тому випадку, якщо збереглася цибулина – тобто вона має бути видерта, а не відрізана. 

У середньому на все йде близько двох днів. Після їх закінчення експерт демонструє виявлений ланцюжок, який можна пробити по спеціальній базі і знайти конкретну людину-носія

 Скринінг: знати і попередити

Кожна майбутня мама хоче бути впевненою в тому, що її малюк здоровий, правильно розвивається, і вагітності не погрожують ускладнення. Сучасні технології дозволяють виявити патології ще на ранніх термінах вагітності, що дає можливість своєчасно ухвалити необхідні рішення.

Неінвазивний пренатальний тест (НІПТ) FetalDNA – дозволяє на ранньому терміні вагітності безпечним способом дізнатися, чи є у плода найпоширеніші генетичні захворювання, а також визначити стать майбутньої дитини. У крові матері знаходять ДНК плода та досліджують його. Інформативність тесту є дуже високою, близько 99%. Так встановлюється наявність важких і рідкісних захворювань. 

Помилково думати, що хромосомні аномалії – рідкісні випадки, які рахують одиницями на десятки тисяч новонароджених. Деякі аномалії справді нечасті, але синдром Дауна зустрічається в кількості один випадок на 600-800 пологів. При цьому «програти» в «генетичній лотереї» може навіть сім’я, що не входить до жодної групи ризику.

Модифікація ДНК як метод лікування

На сьогодні генна інженерія досягла неймовірних висот. Генна інженерія — прямі маніпуляції з ДНК для зміни певних характеристик організму (фенотипу).

Генна інженерія має ряд корисних застосувань, включаючи наукові дослідження, сільське господарство та технології.

У рослинах генна інженерія була застосована для підвищення стійкості, поживної цінності та швидкості росту таких культур, як картопля, томати та рис.

У тварин його використовували для розведення овець, які виробляють лікувальний білок у молоці, який можна використовувати для лікування муковісцидозу, або черв’яків, які світяться в темряві, щоб дозволити вченим дізнатися більше про такі захворювання, як хвороба Альцгеймера.

Більше новин читайте на GreenPost.

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.