Догори
Дати відгук
  • Головна
  • Новини
  • Еко
  • Клімат
  • У рейтингу найспекотніших років за всю історію спостережень останні вісім років посіли перші вісім місць — науковці

У рейтингу найспекотніших років за всю історію спостережень останні вісім років посіли перші вісім місць — науковці

2022 рік не приніс полегшення планеті, що нагрівається.

3 хв на прочитання11 Січня 2023, 13:58
Поділитись:

2022 рік став одним із найспекотніших в історії, а в Європі тепліше було лише одного разу, 2020-го. Планета продовжує нагріватися небезпечними темпами, підтвердили європейські вчені: у рейтингу спекотних років за всю історію спостережень останні вісім років зайняли перші вісім місць, пише ВВС.

Рекордна спека навесні та влітку призвела до посухи та найсерйозніших лісових пожеж у Європі за два десятиліття. Якість повітря погіршилася, річки пересохли, гідроелектростанції зупинилися. Кліматичні катаклізми посилили енергетичну та продовольчу кризи, які світ переживає через ковід і російське вторгнення в Україну.

Європейські вчені, які відстежують зміну клімату в центрі Коперника при ЄС, опублікували у вівторок щорічний кліматичний огляд і попередили, що концентрація парникових газів в атмосфері, яка прискорює підвищення температур, продовжує збільшуватись. Рівень вуглекислого газу — рекордний за 2 млн років, метану — за останні 800 тисяч років.

А середньорічна температура на планеті вже на 1,2°C вища за доіндустріальну епоху, що віддаляє перспективу досягти цілей Паризької угоди, підписаної майже всіма країнами світу, й утримати глобальне потепління в межах двох градусів за рахунок скорочення та нейтралізації викидів.

«2022 рік став черговим роком екстремальних кліматичних явищ у Європі та в усьому світі. Ми вже відчуваємо на собі руйнівні наслідки глобального потепління. Звіт доводить, що без термінового скорочення викидів і стрімкої адаптації до життя в мінливому кліматі суспільству не вдасться уникнути гірших наслідків потепління», — прокоментувала звіт одна із керівників центру Коперника Саманта Берджес.

Аналіз центру Коперника ґрунтується на базі даних температур поверхні землі, океану та повітря. У світі ще п'ять таких, і доки вони не будуть доступні європейцям, ті не поспішають визначати конкретне місце 2022 року в рейтингу найспекотніших. Залежно від методології воно буде десь між 4 і 8.

А ось у чому вони майже напевно впевнені — то це в тому, що всі альтернативні підрахунки підтвердять: останні вісім років були найспекотнішими в історії, причому з серйозним відривом.

І це незважаючи на феномен Ла-Нінья — зниження температур у Тихому океані.

Він триває вже третій рік, проте науковці попереджають, що викликане ним локальне похолодання не впливає на загальний тренд глобального потепління, оскільки вітер лише тимчасово заганяє тепло з поверхні океану в безодню і знижує температуру на поверхні, але не змінює загальної кількості енергії, що визначає клімат на планеті.

Похолодання в екваторіальних широтах тимчасове і зворотне, а ось потепління на полюсах загрожує втратою крижаного покриву, що посилює глобальне підвищення температур. На цьому фронті новини котрий рік засмучують.

У двох полярних регіонах у 2022 році знову було відзначено рекордно високу температуру, до + 2 °C до середньої за 1991-2020 роки. На північному заході Сибіру було і до 3 градусів вище за норму.

Арктика нагрівається вчетверо швидше, ніж планета загалом. Близькість до неї частково пояснює температурні рекорди в Європі, яка у 2022 році пережила найспекотніше літо в історії, зазначають науковці.

Тимчасом генерал Мороз, на якого зробили ставку в РФ, перейшов на бік Європи.

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.