Догори
Дати відгук
  • Головна
  • Новини
  • Здоров'я
  • У мозку елітних військових науковці виявили приховані аномалії — але й цивільні від цього не застраховані

У мозку елітних військових науковці виявили приховані аномалії — але й цивільні від цього не застраховані

«Може свідчити про довготривалі зміни тканин, такі як рубцювання».

3 хв на прочитання14 Квітня 2025, 15:44
Зображення згенеровано ШІ Зображення згенеровано ШІ
Поділитись:

Багаторазовий вплив ударних хвиль під час виконання військового обов'язку може залишити довготривалі сліди на мозку і вплинути на його функціональність, навіть якщо зміни не виявляються при стандартному скануванні мозку. Це показало нове дослідження, опубліковане в журналі Radiology, на яке звернули увагу у Science Alert.

У Гарвардській медичній школі провели дослідження серед американських сил спеціальних операцій, щоб отримати краще уявлення про те, як травми від вибухів бомб можуть збільшити ризик черепно-мозкової травми (ЧМТ) у довгостроковій перспективі.

У порівнянні зі здоровими та людьми з низьким рівнем впливу вибухів, військовослужбовці з високим рівнем впливу вибухів продемонстрували помітні відмінності у функціональному зв'язку — як різні частини мозку взаємодіють і працюють разом.

Ці відмінності у функціональному зв'язку з'явилися в тандемі з більш вираженими симптомами на нейропсихологічних тестах. Тести були налаштовані таким чином, аби виявити проблеми, які раніше пов'язували з ЧМТ у військовослужбовців.

«Ми виявили, що військовослужбовці, які більше постраждали від вибуху, мали важчі симптоми — включаючи проблеми з пам'яттю, емоційні труднощі й ознаки ПТСР — і що їхній мозок демонстрував слабші зв'язки у ключових ділянках. Коротше кажучи, повторна травма, схоже, послаблює внутрішній зв'язок мозку», — каже нейрорадіолог Андреа Діосіасі.

У дослідженні взяли участь 212 військовослужбовців, як діючих, так і відставних, які в минулому неодноразово зазнавали впливу вибуху. Вони пройшли низку сканувань головного мозку та психологічних оцінок, адаптованих для оцінки стану здоров'я ветеранів.

Зокрема, дослідники шукали докази «невидимих» травм, які не відображаються на звичайних магнітно-резонансних томограмах (МРТ). Такі види впливу на мозок часто залишаються поза увагою, що ускладнює для дослідників співставлення фізичних змін у мозку з проблемами психічного здоров'я.

Щоб виявити ці проблеми, аналіз МРТ був проведений на вищому рівні деталізації та поєднаний зі статистичними моделями. Результати були настільки чіткими, що команда використала їх для розробки прогностичної моделі, яка з 73-відсотковою точністю визначала мозок, що зазнав впливу високих рівнів вибуху.

«Ми також помітили, що певні ділянки мозку у людей, які зазнали найсильнішого впливу, були більшими, що може свідчити про довготривалі зміни тканин, такі як рубцювання. Це не ті пошкодження, які завжди можна побачити неозброєним оком, але вони існують — і тепер ми можемо почати їх вимірювати», — каже Діосіасі.

Автори впевнені, що підходи, використані в їхньому дослідженні, можуть бути застосовані і до інших причин черепно-мозкових травм — наприклад, у контактних видах спорту чи в результаті серйозних нещасних випадків на виробництві.

Дослідження також дозволило скласти повнішу картину того, як травма призводить до змін у зв'язках мозку, а звідти — до клінічних симптомів, що потенційно відкриває шляхи для покращення оцінки та лікування.

«Отримані результати показують, що навіть коли мозок виглядає нормально, він усе одно може нести приховані ознаки травми — і тепер у нас є інструменти для їх виявлення. Це відчиняє двері для більш раннього виявлення, кращого лікування та глибшого розуміння того, як повторні травми впливають на мозок із часом», — каже Діосіасі.

Більше новин читайте на GreenPost.

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.

Більше з GreenPost
Розподіл та об'єднання землі: інструкція для власників в Україні
Розділ та об'єднання земельних ділянок в Україні: що потрібно знати власникам
2 хв на прочитання8 хвилин тому
Болгарія відмовилася продавати Україні реактори з АЕС «Белене». Фото: Envato
Болгарія відмовилася продавати Україні ядерні реактори
1 хв на прочитання44 хвилини тому
Гороскоп на 16 квітня 2025: вплив переходу Місяця зі Скорпіона у Стрілець для всіх знаків зодіаку
Близнюкам - нові знайомства, Стрільцям - презентація себе: гороскоп на 16 квітня 2025 року
4 хв на прочитаннягодина тому
Інспекція перевірила інформацію про забруднення річки Устя
Інспекція перевірила інформацію про забруднення річки Устя
1 хв на прочитання2 години тому
1,6 млн українських домогосподарств отримали субсидії в опалювальному сезоні 2024-2025
3 хв на прочитання3 години тому
Окупанти в Енергодарі засудили працівницю ЗАЕС до 14 років ув'язнення за звинуваченням у "держзраді"
1 хв на прочитання4 години тому
У Кропивницькому запустили виробництво тракторів
2 хв на прочитання5 годин тому
Експорт ріпаку з України може скоротитись через погоду та торговельні війни
3 хв на прочитання6 годин тому