Цукровий діабет: сім тривожних симптомів
На початкових стадіях це захворювання протікає часто безсимптомно

Кожна десята людина у світі має цукровий діабет. Такою є статистика ВООЗ. Ця недуга входить у ТОП-3 захворювань, які найчастіше спричиняють інвалідність та смерть. За прогнозами медиків, вже до 2030 року цукровий діабет стане сьомою найпоширенішою хворобою на планеті. Лише в Україні зареєстровано понад 1,1 млн людей, в яких діагностовано це захворювання: 10% з них мають діабет I типу і 90% – II типу.
Насправді діабет II типу трапляється ще частіше. Річ у тім, що на початкових стадіях це захворювання протікає часто безсимптомно, тож люди навіть не підозрюють, що мають певні проблеми зі здоров’ям. Хворобу діагностують тоді, коли людина потрапила до лікарні з різних причин, скажімо, на операцію. Їй проводять обстеження і виявляють підвищений рівень цукру у крові, або коли вчасно не діагностований діабет вже спровокував певні ускладнення.
Захворювання легше попередити, ніж лікувати
Якщо діабет I типу – це генетично детерміноване захворювання, тобто до нього є генетична схильність, яка за певних умов (після перенесених вірусних інфекцій, стресу тощо) призводить до руйнування бета-клітин підшлункової залози, то в основі розвитку діабету II типу лежить інсулінорезистентність (нечутливість тканин до дії інсуліну), яка розвивається на фоні надлишкової ваги та ожиріння. Іншими словами, як кажуть лікарі, це захворювання можна «наїсти». І саме через це кількість хворих на цей тип діабету стрімко зростає і в Україні, і у світі.
Діабет усіх типів може призвести до ускладнень та спричинити: ниркову недостатність, втрату зору, ампутацію кінцівок, пошкодження нервів, вдвічі збільшити ризик серцево-судинних ускладнень (інфаркт, інсульт). Ось чому так важливо вчасно його виявити і тримати під контролем.
Симптоми діабету II типу
Кожна людина раз у рік, починаючи з 21 року, повинна регулярно проходити профілактичні обстеження, здавати аналіз крові, і серед інших показників визначати рівень цукру у крові. У нас, на жаль, люди ідуть до лікаря і проводять лабораторні дослідження найчастіше тоді, коли вже виникли певні проблеми. Нижче наводимо перелік симптомів, які сигналізують про можливий розвиток цукрового діабету: людям, у яких вони є, слід негайно перевірити стан свого здоров’я:
- надмірна спрага і сухість у роті;
- часте сечовипускання (особливо в нічний час);
- сухість шкіри;
- швидка втома, дратівливість;
- затуманений зір;
- повільне загоєння ран;
- поколювання або оніміння кінцівок.
Які лабораторні обстеження слід пройти?
Якщо у вас є перераховані вище симптоми, головне – не панікувати, а звернутися до сімейного лікаря і пройти відповідні обстеження. З лабораторних досліджень варто зробити такі:
1. Аналіз крові на глюкозу — головний показник рівня цукру в крові. Якщо у людини не виявлено цукрового діабету і немає передумов для його розвитку, концентрація рівня глюкози в крові є межах норми.
2. Глікований гемоглобін — це з’єднання глюкози з гемоглобіном. Він зберігається до кінця «життя» еритроцитів — приблизно 90-120 днів, а тому свідчить про підвищення рівня цукру в попередні 2-3 місяці, на відміну від вимірювання глюкози крові, яке дає уявлення про рівень цукру в крові тільки на момент дослідження. Глікований гемоглобін є маркером гіперглікемії задовго до появи інших симптомів цукрового діабету.
3. Інсулін — гормон, що виробляється у підшлунковій залозі. Він регулює рівень глюкози в крові, тож якщо його недостатньо, це свідчить про можливий розвиток цукрового діабету ІІ типу.
4. С-пептид допомагає оцінити роботу клітин підшлункової залози. Підвищення його рівня вказує на цукровий діабет ІІ типу, тоді як низькі значення — про інсулінозалежний діабет І типу.
5. Індекс HOMA-IR – визначає співвідношення глюкози та інсуліну, тобто інсулінорезистентність організму.







