Догори
Дати відгук

Томати й дощі: як зберегти урожай

Якщо своєчасно допомогти рослинам у дощ, це убезпечить помідори не тільки від втрати врожаю, а й від розвитку хвороб.

6 хв на прочитання17 Серпня 2022, 09:18
Поділитись:

Помідори не вимагають щоденного поливання. Ба більше: підвищена вологість призводить до розтріскування плодів, переростання, сприяє розвитку хвороб. І що ж робити з томатами, якщо починає дощити щодня? Про це розповідає «Слобідський край».

Небезпека від вологи

Постійні опади ущільнюють ґрунт, витісняють повітря. Створюється середовище, в якому азот, фосфор, калій та інші елементи живлення переходять у недоступну для рослин форму. Коріння томатів, постійно перебуваючи в мокрій, позбавленій кисню землі, задихається і гине.

З ґрунту постійно випаровується волога, конденсат осідає, накопичується й утримується на кущах томатів. У цей час створюються ідеальні умови для розвитку збудників фітофторозу, антракнозу, септоріозу, борошнистої роси, різних гнилей та інших грибних хвороб. У звичайну погоду розвиток грибків можна проконтролювати, провести обробку на початкових стадіях. А коли вологість постійно підвищена, хвороби набувають характеру раптових, серйозних спалахів і епідемій.

Постійні опади неминуче призводять до того, що процес дозрівання плодів сповільнюється або гальмується, особливо це помітно на кущах великоплідних сортів. Помідори виростають не просто великими, а величезними, виникають ущільнення і волокна у плодоніжки, з’являються тріщини, ще зелені томати загнивають. Ідентичні пошкодження з’являються й на тих плодах, що вже почали зріти.

«Швидка допомога» рослинам

Якщо своєчасно допомогти рослинам у дощ, це убезпечить помідори не тільки від втрати врожаю, а й від розвитку хвороб.

Треба якомога частіше розпушувати ґрунт на грядках і в міжряддях (не менше ніж на 5 см у глибину). Таким чином вирішуються три проблеми: вода не застоюється, ґрунт не ущільнюється, коріння отримує кисень. Коли дощить щодня, зробити це складно, тоді слід обладнати водовідводи — зробити поздовжні канавки вздовж грядок, якими буде йти зайва волога.

Крім розпушування, у дощові періоди необхідно уважно стежити за зайвою рослинністю. Прополювання сапкою провести буде складно, та й неефективно, рослини почнуть давати безліч пагонів з коріння. Краще виривати бур’яни з корінцями і забирати їх подалі від грядок.

Зайва волога сприяє активному наростанню зелені, забирає живлення у плодів і утруднює процес провітрювання, рослини не обсихають. Відновити нормальну циркуляцію повітря можна проріджуванням листя і видаленням зайвих пасинків. І навіть у томатів, які зазвичай вирощуються без підв’язування, гілки все-таки доведеться підняти. Плоди, що лежать у багнюці, загниють, а гілки можуть пустити коріння там, де воно не потрібне.

Потрібно підживити

Рясні, часті опади вимивають корисні речовини з ґрунту. Брак живлення помітний через 5‒10 днів після закінчення небезпечного періоду, особливо на молодих, недавно висаджених томатах. Відповідно рослини слід підтримати за допомогою добрив. Їх уносять відразу, щойно минуть дощі, у чистий ґрунт без бур’янів. У період із кінця червня до початку липня з азотним підживленням слід бути акуратнішим, надлишок елемента призведе до утворення масивної зелені, а не плодів. Знизиться імунітет рослин до хвороб і шкідників. У такому разі краще використовувати мінеральні комплекси, де відсоток калію і фосфору значно вищий, ніж азоту.

Фітофтора

Період частих дощів, як уже зазначалося, небезпечний розвитком різних хвороб. І першою в умовах підвищеної вологості з’являється фітофтора, від інфікування не рятує навіть теплиця. Цілком позбутися грибка можна тільки на початкових стадіях розвитку, у запущених випадках томати не підлягають лікуванню. Тому дуже важливо вчасно «спіймати» цю небезпеку на ділянці. Досвідчені городники радять не тільки зазирати в прогноз погоди, а й придивлятися до картопляних грядок. Якщо на листках і стеблах почали з’являтися темні плями, значить, незабаром недуга перейде й на помідори, потрібно негайно проводити профілактичні обробки.

Ознакою того, що томати можуть буди ураженими, є сіро-бурі плями на листках, стеблах і навіть плодах. Фітофтороз поширюється дуже швидко, а уражені кущі гинуть протягом 1‒2 тижнів. Украй схильна до захворювання молода розсада, тому дуже важливо своєчасно обприскувати кущі, щоб не допустити появи і розмноження грибка фітофтори. Ускладнює протидію те, що проводити обприскування, коли щодня дощить, дуже важко, опади змивають захисні препарати ще до того, як вони подіють. Тому потрібно дуже уважно стежити за прогнозом погоди, щоби скористатися будь-якою можливістю провести обробки у бездощовий момент.

Екологічні засоби

Можна, звичайно, звернутися до патентованих засобів, які продаються у спеціалізованих магазинах. А можна скористатися тим, що буде гарантовано безпечним і для рослини, і для нас, коли ми будемо їсти її плоди. Йдеться про перевірені народні засоби проти фітофтори. Тож пропонуємо деякі з них.

  • На одне відро води взяти 1,5 склянки подрібнених зубчиків часнику, настояти добу, процідити, додати 2 г марганцівки й перемішати. Обприскування проводити кожні два тижні.
  • Дуже ефективні обробки золою. На 10 л води взяти 0,5 кг золи, перемішати, залишити настоюватися на 3 дні. Процідити, долити воду до 30 л, додати 50 г рідкого мила. Таку обробку рекомендується проводити тричі — через тиждень після висаджування розсади у ґрунт, під час першого цвітіння і відразу після появи зав’язей.
  • Допоможе в боротьбі з фітофторою і молочна сироватка, яку необхідно розвести з водою в пропорції 1:1. Починаючи з липня, таким розчином потрібно періодично обприскувати томати.
  • Інший лікувальний розчин — суміш із 1 л нежирного молока, 10 л води і 15 крапель йоду. Найкраще обприскувати рослини цим засобом кожні 2 тижні.
  • Поліпшити загальний стан помідорів допоможе розчин з 0,5 л відстояного молока і 10 крапель йоду. Обприскуючи ним томати, можна не тільки знищити всі хвороботворні мікроби, а й прискорити визрівання плодів.
  • Для захисту помідорів від хвороб і швидшого дозрівання плодів готують суміш із молока та йоду. У відро води додати 1 л знежиреного молока або одновідсоткового кефіру та 10 крапель йоду. Під кожний кущ виливати по 1 л розчину.
  • 1 л кислого молока процідити, влити в 4 л води, додати 10 крапель йоду. Отриманим розчином рясно змочити кожний кущ. Першу обробку провести перед утворенням зав’язі, далі повторити процедуру через кожні 7‒14 днів.

Також ми розповідали, що гірчичний порошок допоможе перемогти фітофтору.

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.

Більше з розділу Агро
Грошова допомога фермерам: як отримати дотацію на корів у 2025 році. Фото: Крамагросвіт
Аграрії можуть отримати 7 тисяч гривень дотації на кожну корову: стартує прийом заявок
1 хв на прочитання11 годин тому
Фото: Максим Нікітін
Як приготувати сухарики для салатів — три способи
2 хв на прочитання18 годин тому
Майже 2 тисячі коропів випустили у Чорнобаївське водосховище. Фото: Черкаський рибоохоронний патруль
Майже 2 тисячі коропів випустили у Чорнобаївське водосховище
1 хв на прочитанняВчора
Фото: ЦТС
Білгород-Дністровський порт до кінця року планує відкрити новий маршрут поставок до ЄС
1 хв на прочитанняВчора
Біорізноманіття на тарілці: чому ми їмо лише 150 із 30 000 їстівних рослин і чим це загрожує планеті
3 хв на прочитанняВчора
Курка в томатно-овочевому соусі — один із найбільш вдалих і простих варіантів приготування
1 хв на прочитанняВчора
Скільки разів можна садити цибулю на одному місці: поради для гарного врожаю
1 хв на прочитання18 Травня 2025
На Житомирщині запрацювало найбільше в Україні підприємство з переробки промислових конопель
2 хв на прочитання18 Травня 2025
Більше з GreenPost
Зображення згенеровано ШІ
Вінтажний шарм у вашому саду: як старі дерев’яні ящики стають окрасою ландшафту
3 хв на прочитання21 Травня 2025
Фото: Euronews
«Перемога прозорості»: Єврокомісія за всіма пунктами програла справу про «Пфайзергейт» — що далі?
2 хв на прочитання21 Травня 2025
Фото: Unsplash/CC0
Масштабне цвітіння токсичних водоростей спричинило загибель сотень морських тварин біля узбережжя Каліфорнії
4 хв на прочитання2 години тому
Астрологічний прогноз на 21 травня 2025 року
Астрологічний прогноз на 21 травня 2025 року
6 хв на прочитання3 години тому
У Черкасах провели успішну трансплантацію серця 38-річному пацієнту
1 хв на прочитання4 години тому
Музей чистої води в Біляївці поповнився мініатюрою легендарного британського судна (ФОТО)
1 хв на прочитання5 годин тому
Україна перейматиме корейський досвід у будівництві екологічних та довговічних доріг
1 хв на прочитання6 годин тому
На Рівненщині оштрафовано палія лісу на майже 5 тисяч гривень
1 хв на прочитання7 годин тому