Догори
Дати відгук

«Тефлоновий грип»: наскільки шкідливим може виявитися покриття антипригарних сковорідок

Особливо чутливі до токсичних випарів птахи — саме тому канарок використовували у вугільних шахтах.

5 хв на прочитання16 Грудня 2024, 18:46
Зображення згенеровано ШІ Зображення згенеровано ШІ
Поділитись:

За останні два десятиліття токсикологічні центри США отримали понад 3600 повідомлень про підозри на «лихоманку полімерних випарів» — захворювання, схоже на грип, пов'язане з хімічним покриттям деяких антипригарних сковорідок. У народі це захворювання називають «тефлоновим грипом», за торговою назвою популярного антипригарного покриття. Але питання здоров'я не є специфічними для якогось конкретного виробника, розповідає Washington Post.

Торік було зафіксовано 267 підозрюваних випадків маловідомої хвороби, що вважається одним із найвищих показників із 2000 року, згідно з даними Американських токсикологічних центрів — некомерційної організації, яка контролює 55 токсикологічних центрів США.

Тефлонові та багато інших антипригарних сковорідок виготовляються з політетрафторетилену (ПТФЕ), який належить до великого класу речовин, відомих як PFAS (пер- і поліфтороалкільні речовини) — або «вічні хімікати», через їхню здатність роками зберігатися в довкіллі.

Дослідження показали, що антипригарні сковорідки, виготовлені з ПТФЕ, безпечні для приготування їжі, якщо використовувати їх відповідно до інструкцій. Але при дуже високих температурах — коли антипригарна сковорода піддається впливу температур понад 260 °C — покриття може почати руйнуватися і виділяти потенційно шкідливі випари.

Джулі Вебер, директорка Центру отруєнь штату Міссурі, каже, що питання про те, як користуватися антипригарними сковорідками, зустрічаються частіше, ніж повідомлення про лихоманку від полімерних випарів. Вебер наголошує, що важливо використовувати сковорідки відповідно до інструкції.

Що таке полімерна лихоманка і наскільки вона поширена?

Лихоманка полімерних випарів — це набір грипоподібних симптомів, пов'язаних із вдиханням парів від перегрітої антипригарної сковорідки чи будь-якого іншого продукту, в якому використовується PTFE. Регіональні токсикологічні центри реєструють підозрілі випадки, коли до них звертаються споживачі, але підтвердити діагноз може лише медичний працівник, тому часто невідомо, чи підтверджуються випадки, про які повідомляють у токсикологічні центри.

Кейтлін Браун, клінічний керуючий директор неприбуткової організації, повідомила, що кількість випадків залишається «відносно невеликою», якщо порівнювати з іншими речовинами. Але Мар'янн Аміршахі, співдиректор Національного столичного центру отруєнь у Вашингтоні, сказала, що, на її думку, про випадки лихоманки від випарів полімерів можуть бути занижені, оскільки симптоми — в тому числі лихоманка, озноб і головний біль — можуть розвинутися через кілька годин після вдихання випаровувань. Люди можуть сплутати її із застудою.

«Якщо у вас підвищена температура і ви відчуваєте біль у тілі, то не завжди думаєте, що щось вдихнули», — каже Аміршахі.

Зейн Горовіц, заступник медичного директора Центру отруєнь в Орегоні, Алясці та Гуамі, сказав, що сьогодні «досить рідко надходять дзвінки» про отруєння, а будь-які симптоми зазвичай тривають день-два

Компанія Chemours, яка володіє торговою маркою Teflon, відмовилася коментувати підозрювані випадки. У своїй заяві компанія Chemours зазначила, що існує більше десяти років наукових даних, які підтверджують безпеку матеріалів, які вона використовує в антипригарних покриттях.

«Численні дослідження демонструють, що вони не накопичуються в організмі, а в разі випадкового потрапляння в нього швидко виводяться з організму», — йдеться в заяві.

Компанія Calphalon, яка продає посуд, виготовлений з ПТФЕ і без нього, у своїй заяві зазначила, що покриття з ПТФЕ «відповідає нормам FDA, які схвалюють його використання в продуктах, що контактують із харчовими продуктами, оскільки воно не має негативної взаємодії з їжею або організмом».

Представник Управління з контролю за продуктами і ліками повідомив в електронному листі, що агентству невідомо про будь-які дослідження, які б демонстрували, що PFAS, який використовується в антипригарному посуді, «становить загрозу для безпеки споживачів». Речник також заявив, що всі речовини, які використовуються в «продуктах, що контактують з їжею», підлягають ретельному науковому аналізу науковцями FDA.

Які випари виділяються з антипригарних сковорідок?

Дослідження показали, що покриття деяких антипригарних сковорідок може руйнуватися при нагріванні до дуже високих температур.

«Воно буде горіти і виділяти дуже складну суміш окислених, фторованих речовин. Ось чому вони кажуть вам: "Не нагрівайте тефлонову сковорідку до високої температури"», — говорить Зак Хадсон, доцент кафедри хімії в Університеті Британської Колумбії.

У невеликому дослідженні німецькі науковці поставили порожні сковорідки з антипригарним покриттям на гарячу плиту на 30 хвилин і виміряли рівень викидів різних PFAS у повітря. Сковорідка, яка досягла найвищої температури — близько 370 °C — мала найвищі викиди. Вони заявили, що викиди при «нормальних температурах застосування» не становлять ризику для здоров'я людини.

Експерти зазначили, що антипригарні сковорідки ніколи не слід попередньо нагрівати, а типові методи приготування їжі на середньому чи повільному вогні не призводять до таких високих температур. Випадки лихоманки від полімерних випарів траплялися у людей, які залишали нагріту антипригарну сковорідку без нагляду. У звіті BMJ за 2012 рік повідомляється, що 29-річний чоловік в Японії заснув під час кип'ятіння води в каструлі з тефлоновим покриттям. За п'ять годин він прокинувся в кімнаті, наповненій білим димом, у нього почалася лихоманка, кашель і утруднене дихання. Він одужав за кілька днів.

Чому власники птахів повинні з обережністю ставитися до нагрівання сковорідок з антипригарним покриттям?

Птахи особливо чутливі до токсичних випарів (саме тому канарок використовували у вугільних шахтах), і випари, спричинені перегріванням сковорідки з покриттям PFAS, можуть їх убити. Попередження на сайті компанії Teflon стверджує, що власники птахів повинні тримати їх подалі від кухні під час приготування їжі.

Більше новин читайте на GreenPost.

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.

Більше з розділу Здоров'я
Фото ілюстративне
Жінка отримала нирку від генетично модифікованої свині
2 хв на прочитанняВчора
Сигаретну лінію намагались незаконно імпортувати до України
"Липову" сигаретну лінію намагались незаконно імпортувати до України (ФОТО)
1 хв на прочитанняВчора
Безоплатне харчування учнів молодших класів
На безоплатне харчування для учнів молодших класів виділено понад 2,6 млрд грн
1 хв на прочитанняВчора
Вперше закуплено алотрансплантати шкіри на суму понад 8 млн грн
Вперше закуплено алотрансплантати шкіри на суму понад 8 млн грн
2 хв на прочитанняВчора
Лікування гепатиту С: ліки вичерпуються, доступ до допомоги обмежений
3 хв на прочитанняВчора
«Суперклей не рекомендую»: травматолог про те, як самому собі надати допомогу й коли звертатися до фахівців
3 хв на прочитанняВчора
7 тижнів посту – справжнє випробування: як правильно із нього вийти
2 хв на прочитання16 Грудня 2024
Австралійський прорив у лікуванні деменції: новий препарат обіцяє змінити підхід до боротьби з хворобою
2 хв на прочитання16 Грудня 2024