Догори
Дати відгук

Стає все більшою проблемою: зміна клімату впливає на сон і здоров'я — дослідження

Збільшення екстремальних опадів і ураганів призвело до повеней, інфекційних захворювань і забруднення води.

3 хв на прочитання01 Листопада 2024, 21:31
Зображення згенеровано ШІ Зображення згенеровано ШІ
Поділитись:

Зміна клімату все більше впливає на здоров’я людей у ​​всьому світі. Наприклад, кількість годин сну, втрачених через високу температуру, зросла на 5 % із періоду 1986–2005 років до періоду 2019–2023 років, повідомляє дослідницька група в журналі The Lancet. Нестача сну може призвести до проблем із концентрацією та пам’яттю в короткостроковій перспективі, тоді як хронічна нестача сну може збільшити ризик діабету, ожиріння та серцево-судинних захворювань, серед іншого. Про це розповідає Die Zeit.

Згідно зі звітом, посухи та хвилі спеки призвели до того, що в 124 досліджених країнах у 2022 році на 151 млн людей постраждало від помірної чи серйозної продовольчої безпеки, ніж у період із 1981 по 2010 рік.

Майже половина світової території (48 %) торік пережила принаймні один місяць надзвичайної посухи. Приблизно з 1950 року це лише на 2 % менше попереднього рекордного значення 2020 року. Згідно з Lancet Countdown on Health and Climate Change, збільшення екстремальних опадів і ураганів призвело до повеней, інфекційних захворювань і забруднення води.

Малярія та лихоманка Денге поширюються

Іншою небезпекою, яку сприяють зміни клімату, є передача потенційно смертельних інфекційних захворювань, таких як лихоманка Денге, малярія, лихоманка Західного Нілу та вібріон. Вищі температури в помірних широтах піддають ризику передачі все більше людей у ​​раніше неуражених районах.

Команда під керівництвом Марини Романелло з Інституту глобального здоров’я Університетського коледжу Лондона, що складається з понад 120 експертів, зібрала численні результати досліджень і кліматичні дані для звіту напередодні 29-ї Всесвітньої кліматичної конференції в листопаді в Азербайджані.

«Ніхто не застрахований»

«Цьогорічний звіт не тільки викриває неадекватність попередніх адаптаційних зусиль, але також показує світ, який відхиляється від мети обмежити підвищення температури до 1,5 градусів», — пише група.

«Жодна людина чи економіка на цій планеті не застраховані від ризиків зміни клімату для здоров’я», — попередив керівник групи Романелло.

Згідно з науковими підрахунками, у 2023 році через спеку не вдалося відпрацювати 512 млрд робочих годин, що також означало втрату заробітку для багатьох працівників. Це особливо торкнулося людей у ​​бідних країнах: там невідпрацьовані години становили 7,6 % валового внутрішнього продукту, а в багатих країнах — лише 0,5 %.

Автори дослідження критикують високі субсидії

Автори звіту критикують те, що триваючі інвестиції у викопне паливо, триваючі високі викиди парникових газів і затримки в адаптації до зміни клімату продовжують збільшувати ризики для людей у ​​всьому світі.

Уряди та компанії все ще витрачають трильйони доларів на субсидії й інвестиції у викопне паливо, що погіршує зміну клімату. Ці гроші мають бути перенаправлені на відновлювані джерела енергії та діяльність, яка приносить користь здоров’ю людей, засобам існування та добробуту.

Наразі варіанти заходів із захисту клімату часто сильно обмежені через брак фінансування, тоді як у 2023 році майже 37 % світових інвестицій в енергетику все ще йшло б у викопне паливо. У багатьох країнах субсидії значно перевищували національні витрати на охорону здоров'я.

«Нафтогазові компанії — за підтримки багатьох урядів і глобальної фінансової системи — продовжують збільшувати залежність світу від викопного палива», — сказала співавтор Стелла Гартінгер з Університету Перуана Кайетано Ередіа. Здоров'я та виживання мільйонів людей будуть під загрозою.

Більше новин читайте на GreenPost.

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.