Сонячний удар чи тепловий: лікар розповідає про те, як захиститися
У зоні ризику літні люди, хворі на ожиріння, гіпертонію, діабет, вагітні, курці та любителі випити на природі.
Часто люди плутають сонячний та тепловий удар, вважаючи, що це одне й те саме — загальне погіршення стану внаслідок тривалого перебування на вулиці у спеку. Лікар Олександра Литкіна пояснює, що тепловий удар може статися за будь-яких умов підвищеної температури — у лазні, задушливому закритому приміщенні або в машині, що стоїть у заторі. А ось сонячний удар виникає через пряму дію ультрафіолетових променів на голову. Інфрачервоне випромінювання розігріває тканини мозку, порушується мозковий кровообіг, а клітини мозку перестають отримувати кисень. Надалі це загрожує серйозними збоями у роботі центральної нервової системи. Перегрів може виражатися в легких симптомах або призводити до тяжких станів аж до пошкоджень серцевого м’яза та нирок. Фактично сонячний удар — це різновид теплового.
Лікар розповідає, що симптоми сонячного удару поділяють на три ступені тяжкості. При першій (легкій) потерпілий відчуває слабкість, має нудоту, головний біль, високий пульс і нерівномірне дихання. Другий (середній) ступінь передбачає посилення легких симптомів, порушення координації, напівнепритомність, носову кровотечу, підвищення температури до 38-39 °С. Якщо настав третій (важкий) ступінь, то шкіра блідне, температура зростає, свідомість каламутніє, можливі галюцинації та судоми кінцівок. При останньому ступені перегріву настає летальний кінець.
Щоб зрозуміти, наскільки людина перегрілася, лікар може взяти аналіз сечі та крові для визначення рівня зневоднення, нестачі натрію та калію. Іноді призначають тести м'язової функції та візуальну діагностику — рентген для виявлення пошкоджень внутрішніх органів. Сонячний удар може проявитися не тільки під час прогулянки, а й наступного дня через 6-10 годин. Якщо після тривалого перебування на сонці ви прокинулися з ломотою в тілі, нудотою та підвищеною температурою, терміново зверніться до лікаря.
Найбільш уразливі перед сонцем люди похилого віку, тому що через вік у них слабо працює природна терморегуляція організму. У зоні ризику також хворі на ожиріння, гіпертонію, діабет, вагітні жінки, курці та любителі випити на природі.
Щоб уникнути сонячного удару, не перебувайте в спеку під відкритим сонцем, особливо з 11 до 17 години дня, або використовуйте сонцезахисні парасольки. Також варто носити головні убори та легкий одяг із натуральних тканин. Не забувайте стежити за водним балансом та відмовтеся від жирних та білкових продуктів, а також алкоголю.
Якщо ви все ж таки перегрілися, то потрібно якнайшвидше охолодити організм і усунути зневоднення. Добре відновлюють баланс спортивні напої — ізотоніки, вони містять електроліти, які ми втрачаємо через надмірне потовиділення. Обов'язково приляжте та зніміть зайвий одяг. Тіло можна обернути прохолодним вологим рушником. При перших ознаках втрати свідомості рекомендується вдихнути пари 10 % розчину аміаку (нашатирного спирту) і лягти на бік. Усім, хто переніс сонячний удар, рекомендується уникати фізичних навантажень протягом кількох днів, інакше може повторитися.
Нагадаємо, спека — це не лише дискомфорт, а й небезпека для здоров’я: попереджає лікар.