У Саудівській Аравії відкрилася перша у світі клініка, де діагнози ставить штучний інтелект
Китайський стартап Synyi AI запустив пілотний проєкт, де віртуальний лікар "Dr. Hua" самостійно консультує та призначає лікування пацієнтам.

У Саудівській Аравії запрацювала перша у світі медична клініка, де діагностуванням пацієнтів займається штучний інтелект, повідомляє Bloomberg. Китайський стартап Synyi AI, що базується в Шанхаї, запустив цей пілотний проєкт у східній провінції Аль-Ахса у співпраці з саудівською Almoosa Health Group у квітні 2025 року. Програма передбачає, що віртуальний лікар на основі штучного інтелекту самостійно ставитиме діагнози та призначатиме лікування пацієнтам через інтеракції, схожі на спілкування з лікарем-людиною.
Коли пацієнти звертаються до клініки, вони описують свої симптоми штучному інтелекту "Dr. Hua" через планшетний комп'ютер. ШІ ставить додаткові запитання та аналізує дані й зображення, отримані за допомогою медичних асистентів, такі як кардіограми та рентгенівські знімки. Після завершення консультації Dr. Hua надає план лікування, який переглядає та затверджує лікар-людина, не оглядаючи пацієнта особисто. Лікарі також присутні в клініці для надання допомоги у надзвичайних ситуаціях, з якими ШІ не може впоратися.
За даними Synyi AI, під час тестування перед запуском пілотного проєкту технологія показала рівень помилок менше ніж 0,3%. Генеральний директор Synyi AI Чжан Шаодянь зазначив, що раніше ШІ використовувався для допомоги лікарям, але тепер компанія робить фінальний крок до того, щоб ШІ міг самостійно діагностувати та лікувати пацієнтів.
Наразі послугами клініки безкоштовно скористалися кілька десятків пацієнтів. Через пілотний статус проєкту, у клініці також присутній лікар-людина. Програма збирає діагностичні дані ШІ, які згодом будуть передані на затвердження саудівським регуляторним органам для отримання дозволу на комерційне використання послуги. Чжан Шаодянь висловив оптимізм, що дозвіл буде отримано протягом 18 місяців.
Проте деякі медичні працівники скептично ставляться до того, що ШІ зможе повноцінно замінити лікарів-людей у найближчому майбутньому. Нгіам Кі Юань, старший консультант Національної університетської лікарні Сінгапуру, зазначив, що вже були численні спроби створити подібних ШІ-лікарів, здатних безпосередньо спілкуватися з пацієнтами, але навіть найкращі з них не досягли рівня кваліфікації лікаря первинної ланки.
На даному етапі послуги Dr. Hua обмежені діагностикою захворювань дихальної системи, охоплюючи близько 30 хвороб, таких як астма та фарингіт. Компанія планує розширити цей перелік до 50 захворювань дихальної, шлунково-кишкової та дерматологічної систем протягом наступного року. Компанія також співпрацює з іншими лікарнями в Саудівській Аравії для відкриття аналогічних клінік протягом найближчих місяців.
Synyi AI – не єдина китайська компанія у сфері охорони здоров'я, яка розширює свою присутність на Близькому Сході, прагнучи адаптувати свої технології для глобального використання. Shanghai Fosun Pharmaceutical Group Co. раніше цього року підписала угоду з саудівською Fakeeh Care Group для розвитку клітинної та генної терапії, а також теледіагностики. XtalPi Holdings Ltd., китайська компанія, що займається розробкою ліків за допомогою ШІ, створює роботизовану лабораторію в Об'єднаних Арабських Еміратах.
ШІ вже широко застосовується в онлайн-консультаціях провідними китайськими сервісами телемедицини, але переважно відіграє допоміжну роль. Кілька китайських компаній розробляють ШІ-інструменти, схожі на ChatGPT, для проведення незалежних консультацій, але жоден з них ще не використовується в комерційних цілях. Китайський онлайн-сервіс Medlinker, наприклад, представив ШІ-лікаря MedGPT, стверджуючи, що він здатний діагностувати деякі найпоширеніші захворювання з таким же рівнем точності та послідовності, як і лікар-людина.
За словами Ділана Аттарда, співзасновника та генерального директора компанії MedTech World, яка займається організацією заходів та медіа у сфері медичних технологій, медичний ШІ безпосередньо впливає на життя людей, тому ретельна перевірка є обов'язковою. Він наголосив на необхідності запровадження запобіжних заходів для гарантування безпеки, ефективності та суспільної довіри, але водночас регуляторні органи повинні знайти баланс, будучи достатньо ретельними, але й адаптивними, щоб не стримувати інновації.
Компанія Synyi AI, заснована у 2016 році, отримала підтримку від Tencent, Hongshan Capital, GGV Capital та місцевого уряду. Вона співпрацювала з понад 800 лікарнями, клініками та медичними коледжами в Китаї для використання ШІ в управлінні даними, допомозі в діагностиці та проведенні досліджень. Саудівська Аравія стала першим закордонним ринком для компанії. Чжан Шаодянь також повідомив про переговори з місцевими органами влади в Китаї щодо подібних проєктів, але спочатку необхідно перевірити комерційну життєздатність моделі на внутрішньому ринку, де державне фінансування робить медичні консультації недорогими. У Саудівській Аравії та багатьох інших країнах, де візит до лікаря може бути дорогим, ШІ може значно знизити витрати. Він також бачить значні переваги ШІ у віддалених районах, які часто відчувають нестачу медичного персоналу. На його думку, використання ШІ може підвищити ефективність медичного обслуговування вдесятеро.
Більше новин читайте на GreenPost.







