Сонний параліч: що це таке й наскільки небезпечно?
Як правило, напад триває від кількох секунд до кількох хвилин.
Сонний параліч — це стан при засинанні та пробудженні, коли людина перебуває у свідомості, але не може рухатися та говорити. Під час епізоду сонного паралічу людина може бачити галюцинації, чути сторонні звуки та голоси, відчувати сильний тиск у грудях і головний біль, а також утруднення дихання. Деякі люди відчувають поколювання в кінцівках. Як правило, напад триває від кількох секунд до кількох хвилин. Про це розповідає лікар Олександра Литкіна.
Згідно з дослідженнями, приблизно 8 % людства хоча б одного разу переживали такий досвід. А майже 35 % людей, у яких діагностовано панічні атаки, відчувають сонний параліч постійно. Серед причин виникнення такого стану:
- нестача сну,
- стрес,
- депресія,
- зміни способу життя,
- спадковість,
- вживання алкоголю та наркотичних речовин,
- порушення в роботі нервової системи,
- мозкові дисфункції,
- просто фізичні порушення чи незручна поза для сну.
Сонний параліч — природна частина сну. Сон складається з циклів, усередині яких послідовно чергуються фаза повільного сну та фаза швидкого сну. У першій стадії, яка займає 75 % циклу сну, організм відпочиває та відновлюється, а у швидкій стадії з'являються сновидіння. У цій фазі мозок частково паралізує м'язи, щоб людина не могла нашкодити собі. Зазвичай перехід між фазами непомітний, але іноді відбувається збій, свідомість фіксує неможливість поворухнутися, сновидіння поєднуються з реальністю і виникає паніка.
Сам собою стан сонного паралічу не несе небезпеки для життя. Тільки в тому випадку, якщо у людини хворе серце і для неї сильний переляк може мати негативні наслідки, а також якщо людина починає зациклюватися на цьому і переживати, що негативно відбивається на психіці та перетворюється на нав'язливу ідею. Спеціального лікування для сонного ступору не передбачено, але експерти рекомендують звичайні методи зниження стресу та налагодження режиму сну.
Більше новин читайте на GreenPost.