- Головна
- Новини
- Агро
- Ринок землі
- Скільки коштуватиме українська земелька: розцінки від експертів
Скільки коштуватиме українська земелька: розцінки від експертів
Попередньо експерти оцінюють вартість гектара землі в 2-3 тисячі доларів
Як повідомляв GreenPost, Верховна Рада України в ніч на 31 березня прийняла закон про обіг земель сільськогосподарського призначення.
«За» проголосувало 259 народних депутатів: «Слуга народу» - 206 голосів, «Європейська солідарність» - 23, «Голос» - 13, «Довіра» - 12, позафракційні – 5.
Згідно з цим документом, мораторій на продаж земель сільськогосподарського призначення знімається уже з другої половини 2021 року. Спочатку буде існувати обмеження на купівлю землі – не більше 100 га «в одні руки». З початку 2023 року це обмеження становитиме уже 10 000 га.
Ціна
Законопроєкт передбачає, що ціна продажу ділянок сільськогосподарського призначення не може бути нижчою від їх нормативної грошової оцінки. Така норма буде діяти до 1 січня 2030 року.
Динаміку можливих змін ціни на землю в Україні після відкриття ринку землі деякі експерти прогнозують за трьома ймовірними моделями формування й утворення ціни на прикладі європейський країн:
– ціна на землю стрімко зростає, як у Польщі, Болгарії та Чехії.
– відносна стабільність цін у перші 5 років після відкриття ринку землі та подальше плавне зростання в проміжку 10 років.
– різкі зміни вартості землі, як це було у Латвії, коли ціна стрімко зростала у перші 3 роки, а потім так само стрімко знижувалась впродовж наступних трьох років, після чого знову зростала ціна на гектари площ сільськогосподарського призначення.
Попередньо експерти оцінюють вартість гектара землі в 2-3 тисячі доларів. Але є думка, що вже через 2-3 роки ця ціна зросте до 5 тисяч, а з 2026 року - до понад 10 тисяч.
Експерти також зазначають, що ціна різнитиметься в областях. Так, у Херсоні та на Волині земля може бути дешевшою, ніж у середньому, а в Полтаві, Черкасах, Вінниці – навпаки, дорожче, бо в цих областях кращі землі і вища конкуренція.
Нагадаємо, Президент України Володимир Зеленський заявив, що без ринку землі Україні загрожує дефолт.
Чимало експертів розкритикували цей законопроєкт. Так, екс-міністр економіки Тимофій Милованов вважає, що заплановані зміни до держбюджету унеможливлюють проведення земельної реформи, а законопроєкт про ринок землі змінили настільки, що у ньому не залишилося нічого реформаторського.