Догори
Дати відгук

Скільки годин потрібно спати: радить кардіолог

І хто може собі дозволити мало спати без шкоди для здоров’я.

2 хв на прочитання17 Листопада 2021, 00:37
Поділитись:

Лікар-кардіолог Оксана Самусенко нагадує, що Наполеон спав 4 години, Маргарет Тетчер — 5 годин, Томас Едісон 4 години вночі і 1 вдень, Леонардо да Вінчі задовольнявся короткими 15 хвилини сну кожні 4 години.

«Науковці намагалися розгадати таємницю — як геніям вдавалося спати по кілька годин на добу та притому залишити вагомий слід в історії. Очевидно, що дослідження проводилося на тваринах та на наших сучасниках. І аж ніяк на видатних особистостях», — розповідає лікар.

Вона говорить, що таємниця виявилася в тому, що мутація гену DEC2 допомагає людям спати всього декілька годин на добу і при цьому прекрасно почуватися. Білок DEC2 регулює вироблення гормону орексину, який підтримує стан бадьорості. Носіям мутацію в гені β1-адренорецептора достатньо було спати 5,7 годин на добу, а носіям мутації NPSR1, яка зустрічається у 4 людей із мільйона, — 4,5-5,5 годин.

Але чи корисне недосипання для звичайний людей?

Кардіолог пояснює, що в нормі під час сну відбувається зниження артеріального тиску та частоти серцевих скорочень. І наводить перелік негативних ефектів недостатнього сну.

  • Сон менше 7 годин на добу призводить до зниження варіабельності серцевого ритму. Це є підґрунтям для порушень серцевого ритму.
  • Переривання сну призводить підвищення артеріального тиску, серцебиття, активації симпатоадреналової системи, рівня кортизолу, тиреотропного гормонів.
  • Тривале недосипання спричиняє стійке підвищення артеріального тиску.
  • Недостатній сон має негативний вплив на імунну систему.
  • У людей, які спали менше 7 годин на добу, титр антитіл після вакцинації проти грипу був на 50 % нижчим.
  • Недостатність сну стимулює надлишок вироблення гормону голоду греліну та зменшення утворення гормону насичення лептину. Усе це призводить до надмірного споживання їжі та ожиріння. А надлишок ваги та зниження чутливості тканин до інсуліну є факторами ризику цукрового діабету.
  • Сон менше 3 годин на добу призводить до порушення вироблення тестостерону, який відповідає за м’язову масу, чоловічі статеві ознаки та лібідо.
  • Надлишок кортизолу, окрім стресу, зумовлює розщеплення колагену, внаслідок чого шкіра стає в’ялою та набуває сірого відтінку.
  • Недостатність сну може призводити до погіршення концентрації уваги, зниження пам’яті, дезорієнтації, порушення мови, появи раннього атеросклерозу, інфаркту, інсульту.

Також ми розповідали, як визначити свою індивідуальну потребу у сні.

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.