Догори
Дати відгук

Щохвилини в океан потрапляє приблизно вантажівка пластикового сміття:  екоактивісти проти технологій очищення

Дослідження вказує на ризики, які може спричинити використання технологій видалення пластикових відходів з океанів.

3 хв на прочитання07 Листопада 2023, 07:25
Волонтер збирає сміття вздовж узбережжя Манільської затоки під час акції з нагоди Міжнародного дня прибирання узбережжя. Фото: Руель Умалі/dpa Волонтер збирає сміття вздовж узбережжя Манільської затоки під час акції з нагоди Міжнародного дня прибирання узбережжя. Фото: Руель Умалі/dpa
Поділитись:

У боротьбі із забрудненням моря пластиком екологічні активісти закликають приділяти більше уваги запобіганню, а не ліквідації відходів. Технології очищення можуть бути дорогими, мати непередбачені наслідки для довкілля та відволікати від реальних рішень, попереджають неурядові організації OceanCare та Environmental Investigation Agency в опублікованому сьогодні звіті. Третій раунд переговорів Організації Об'єднаних Націй щодо обов'язкової міжнародної угоди проти забруднення пластиком починається 13 листопада в Кенії. Про це розповідає Die Zeit.

Для звіту автори оцінили дослідження використання очисних технологій. За останнє десятиліття було розроблено безліч пристроїв і технологій для отримання пластику з океанів і річок. Дослідження 2020 року виявило 38 технологій, деякі з яких уже використовуються, а деякі все ще перебувають на стадії розробки.

Незважаючи на те, що ці ідеї добре звучать, їх використання також пов’язане з ризиками: пластикове сміття та морські істоти часто збираються в одних і тих самих місцях. Дослідження задокументували ризик для екосистем як у відкритому морі, так і в прибережних районах, наприклад, через прилов морських тварин та інших істот. Слід також мати на увазі, що використання очисних суден у більшому масштабі негативно впливає на клімат через викиди парникових газів. Однак кількість зібраного сміття залишається контрольованою порівняно з кількістю виробленого пластику.

«Ці проекти з очищення здаються дуже спокусливими для громадськості й осіб, які приймають рішення. Хіба таке просте рішення не було б чудовим? Просто плавати по морях з якимось пилососом, а в іншому випадку займатися «звичайним бізнесом»? Однак насправді, такі технології є неефективними, дорогими, лише помилковим рішенням і, крім того, становлять небезпеку для морської дикої природи», — сказав експерт Евуд Лаувер’є з OceanCare.

Автори закликають розглядати технології очищення лише у випадках надзвичайно забруднених екосистем. Необхідно постійно контролювати їх використання, щоби переконатися, що воно не призведе до нового руйнування довкілля. У центрі уваги переговорів щодо пластикової угоди має бути принципове уникнення забруднення пластиком і підтримка місцевих рішень.

«Реабілітаційні заходи повинні поєднуватися з обов’язковими правилами для зменшення загального виробництва та споживання пластику, а також із глобальними критеріями дизайну для сприяння безпечному та стійкому дизайну пластикових виробів», — йдеться у звіті.

За оцінками науковців, щорічно в океани потрапляє від 4,8 до 12,7 млн т пластикового сміття — приблизно одна вантажівка на хвилину. Організація Об’єднаних Націй хоче розробити конвенцію до 2024 року, яка встановить обов’язкові правила та заходи, які впливатимуть на весь життєвий цикл пластику. Метою ООН є масове обмеження забруднення довкілля пластиковими відходами до 2040 року.

Також ми розповідали, які обмеження обігу пластикових пакетів наразі діють на території України.

Тимчасом екоактивісти розбили захисне скло картини Дієго Веласкеса «Венера із дзеркалом» у лондонській Національній галереї.

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.

Більше з розділу Еко