Що жуйка може розповісти про вас і як зробити її корисною для здоров’я
Жуйка може прискорювати реакцію і допомагає робити менше помилок у тестах, але жувати треба за 5 хв до тесту.
Жуйка — не сучасний винахід, жування жуйки — це звичка людей, якій уже багато тисяч років. Виплюнута жуйка здатна багато розповісти, запевняє кандидат медичних наук, автор і ведучий навчальних семінарів із ресурсів здоров’я Андрій Біловешкін..
«Так, майже шість тисяч років тому хтось у сучасній Данії виплюнув жуйку (смола з берести). Науковці виявили в ній джерело інформації — це була блакитноока темношкіра жінка з племені мисливців-збирачів із незносністю лактози і чорним волоссям (реконструкція на фото по ДНК). Також описаний мікробіом її рота, хвороби (Епштейн-Барр) і що вона їла перед тим, як почала жувати (качка кряква з лісовим фундуком)», — розповідає лікар.
Він нагадує, що звичка ця була у багатьох культурах: мастична смола у давніх греків, каучук у майя, смола хвойних дерев у індіанців тощо.
Андрій Біловешкін пояснює, що в деяких випадках жуйка корисна (реабілітація кишківника після операцій, авіаперельоти тощо), у деяких відверто шкідлива (іноді — тригер головного болю та мігрені).
- Жуйка може прискорювати реакцію на 10 %, підвищує увагу, особливо при монотонних завданнях.
- Жування знижує рівень кортизолу в слині, зменшує біль і тривогу.
- Допомагає утримувати увагу, краще запам'ятовування слів (до 24 %), робити менше помилок у тестах.
- Жування може підвищити настрій та полегшити утримання уваги.
- Регулярне жування підвищує тонус м’язів щік, жувальних, язика, збільшує силу щелеп.
«Дослідження показали, що жування збільшує активність у передній поясній звивині. Цікаво, що жування, як та інші монотонні дії, посилюють активність серотонінових нейронів у ядрах шва. Активація серотонінових шляхів пригнічує сприйняття болю та зменшує прояви стресу. Жування також позитивно впливає на мозковий кровотік, дослідження також показують, що воно впливає на функцію мозочка, пов'язаного з контролем ритмічної рухової активності», — говорить науковець.
Андрій Біловешкін радить ретельно жувати їжу — це справді ефективна стратегія для зниження рівню стресу. Краще жувати стейк, моркву, яблуко, редис, селеру тощо, але іноді може допомогти і жуйка. Жуйка ефективніше працює, якщо її пожувати за 5 хвилин до тесту, а не під час. Ефект триває лише 15-20 хвилин після жування, попереджає лікар.
Також лікар розповів, як правильно жувати.