Догори
Дати відгук
 • Головна
 • Новини
 • Еко
 • Що таке середовище життя і як людина впливає на природу: головне про Всесвітній день охорони місць проживання

Що таке середовище життя і як людина впливає на природу: головне про Всесвітній день охорони місць проживання

6 жовтня відзначають День охорони місць проживання або Всесвітній день середовища проживання.

3 хв на прочитання06 Жовтня 2021, 10:32
Навколишнє середовище Навколишнє середовище
Поділитись:

Протягом усієї історії розвитку людина змінює природу, в тому числі середовище існування тваринного та рослинного світу. Темпи зникнення видів наразі різко зросли та до переліку видів тварин і рослин, що зникають, додаються все нові та нові види, які до цього були цілком життєздатними.

ЩО ТАКЕ СЕРЕДОВИЩЕ ЖИТТЯ?

Частина природи Землі, в якій живуть організми, — це їхнє середовище проживання. Виникаючі взаємовідносини, спосіб життя, продуктивність, чисельність істот вивчає екологія. Виділяють основні компоненти природи: ґрунт, воду та повітря. Є організми, які пристосовані до проживання в одному середовищі або у трьох, наприклад прибережні рослини.

Окремі елементи, які взаємодіють із живими істотами та між собою, — екологічні фактори. Кожен із них є незамінним. Але в останні десятиліття планетарне значення набувають антропогенні фактори. Хоча ще півстоліття тому впливу суспільства на природу не приділяли достатньо уваги, а 150 років тому сама наука екологія перебувала в зародковому стані.

ЩО ТАКЕ ЕКОЛОГІЧНІ ФАКТОРИ?

Умови природного середовища можуть бути дуже різноманітними: космічними, інформаційними, енергетичними, хімічними, кліматичними. Будь-які природні компоненти фізичного, хімічного або біологічного походження — екологічні фактори. Вони прямо або побічно впливають на окрему біологічну особину, популяцію, весь біоценоз. 

Умови, що впливають на живі організми та середовище їх існування, за властивостями можна віднести до однієї з трьох груп:

 • неорганічні, або абіотичні фактори (сонячна радіація, повітря, температура, вода, вітер, солоність);
 • біотичні умови, пов'язані зі спільним проживанням мікроорганізмів, тварин, рослин, які впливають один на одного, на неживу природу;
 • антропогенні екологічні фактори — сукупний вплив населення Землі на природу.

ЯК ЛЮДИНА ВПЛИВАЄ НА ПРИРОДУ?

Людство — частина біосфери Землі — протягом тривалого періоду повністю залежало від навколишніх природних умов. У міру розвитку нервової системи, зокрема головного мозку, завдяки вдосконаленню знарядь праці людина сама перетворився на чинник еволюційного та інших процесів на Землі. Передусім треба згадати оволодіння механічною, електричною та атомною енергією. В результаті значно змінилася верхня частина земної кори, зросла біогенна міграція атомів.

Все різноманіття впливу суспільства на навколишнє середовище — це і є антропогенні фактори. Приклади негативного впливу:

 • скорочення запасів корисних копалин;
 • зведення лісів;
 • забруднення ґрунтів;
 • мисливство та рибальство;
 • винищення дикорослих видів.

Позитивний вплив людини на біосферу пов'язаний із природоохоронними заходами. Ведеться лісовідновлення та лісонасадження, озеленення та благоустрій населених пунктів, акліматизація тварин (ссавців, птахів, риб).

Джерела: agromassidayu.com, economyandsociety.in.ua, dilovamova.com.

До слова, понад 300 тисяч громадян вийшли на Всесвітній день прибирання в Україні (ФОТО).

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.