Рада прийняла за основу зміни до закону про ринок електроенергії
Верховна Рада України на засіданні 13 липня прийняла в першому читанні законопроєкт 3199 про внесення змін до Закону України "Про ринок електричної енергії".
У пояснювальній записці до документу вказується, що розвиток відновлювальних джерел енергії призвів до значних дисбалансів в енергосистемі країни, а саме до того, що все частіше "за бортом" опиняється атомна енергетика, енергія якої часто виявляється нікому не потрібною. Законопроєкт начебто має вирішити цю проблему.
"Для вирішення цієї проблеми пропонується використати механізм стимулювання створення нових потужних споживачів електричної енергії, які будуть якнайменше впливати на баланс ОЕС України за рахунок сталого та прогнозованого споживання. Для таких нових споживачів пропонується надати можливість укладати довгострокові договори із виробниками електричної енергії, за окремою процедурою за рішенням Кабінету Міністрів України", - йдеться в записці.
Тож законопроєктом пропонується:
1. Надання Кабінету Міністрів України можливості встановлювати для підприємств зазначених у п. 6 ч. 2 ст. 66 Закону України «Про ринок електричної енергії» обов’язковий продаж на постійній основі визначеного обсягу електричної енергії за довгостроковими (не менш, ніж п’ять років) двосторонніми договорами на спеціальних електронних аукціонах виключно кінцевим споживачам які:
- мають на меті створення нових та наступну експлуатацію об’єктів, сукупна проектна потужність електроустановок яких складає 100 МВт та вище;
- умови споживання таких об’єктів відрізняються сталим споживанням, прогнозованістю та мінімальним ризиком небалансу;
- господарська діяльність таких підприємств (основний виробничий процес) не пов’язаний з викидами парникових газів.
2. Надання виробникам електричної енергії - державним підприємствам, а також господарським товариствам, частка держави у статутному капіталі яких становить 50 відсотків та більше, господарським товариствам, у статутному капіталі яких 50 відсотків та більше акцій (часток, паїв) належать іншим господарським товариствам, акціонером яких є держава і володіє в них контрольним пакетом акцій, а також дочірнім підприємствам, представництвам та філіям таких підприємств і товариств можливості здійснювати продаж електричної енергії за договорами експорту електричної енергії без проведення аукціону.
Нагадаємо, "енергоринок" України доволі специфічний. Наприклад, Буславець прямо доручила Центренерго купувати вугілля в Ахметова.