Це стосується ультрафіолетового світла, яке дають як старі УФ-лампи, так і сучасні LED.
Нещодавно журнал Nature Communications опублікував статтю про потенційну небезпеку ультрафіолетових сушарок для лаку нігтів. Про це розповідає відомий генетик, дослідник старіння Олександр Коляда.
Ідеться про те, що сушарки, які допомагають полімеризуватися лаку на нігтях, випромінюють ультрафіолет А — той самий, який робить шкідливими солярії та взагалі тривале перебування на сонці.
«Як ультрафіолет від сонця, так і від девайсів, він якщо потрапляє в клітини, то надлишок своєї енергії пускає на молекули, роблячи їх хімічно активними. Це як запустити у квартиру веселого гостя, який одразу піднімає всім настрій. Декого дратує, декого занадто веселить. Перезбуджені молекули в клітинах починають шукати з ким провзаємодіяти, і часто дотягуються до найсвятішого. До ДНК.
Весь цей безлад може призвести до раку», — пояснює генетик.
Він розповідає, що в цьому дослідженні науковці перевірили, як сушарки впливають на клітини, та зрозуміли, що всі ці мутації в клітинах «дуже мають місце». Також життєздатність клітин знижувалася зі збільшенням дози випромінювання. У клітинних ліній опромінення протягом 20 хвилин призводило до загибелі 20-30 % клітин, а триразове двадцятихвилинне опромінення — 65-70 % клітин. Це стосується ультрафіолетового світла, яке дають як старі УФ-лампи, так і сучасні LED. Адже вони випромінюють світло в одному й тому самому УФ А діапазоні.
Олександр Коляда наголошує, що йдеться про результати на «голих клітинах», тобто без захисного рогового шару шкіри, який нас з вами захищає від цих опромінень. Та й мутації не завжди ведуть до раку, вони є необхідною, але не достатньою частиною для розвитку пухлини.
Чи треба надіти ці сушарки своїй манікюрниці на голову вже завтра? – Не варто. Треба ще багато досліджень, перш ніж однозначно стане зрозуміло, наскільки довго треба опромінювати пальці, щоб отримати рак, і як часто таке трапляється. Але поки що ця стаття просто звертає нашу увагу на те, що нічого корисного в такому сушінні лаку немає, і ним краще не зловживати.