Продукти, які найефективніше розріджують кров: рекомендація лікарів
Причини «загустіння» крові різні. Варикозне розширення вен, цукровий діабет, підвищений холестерин, гемоглобін, панкреатит, лейкоз, гепатит — за цих захворювань густа кров найбільш часте явище, й особливо небезпечна для організму людини.
Для початку варто зрозуміти, що таке «густа кров». Лікарі виділяють декілька симптомів: оніміння кінцівок, часті головні болі, постійне відчуття втоми, відчуття спраги, блідість.
Якщо подібні ознаки проявляються досить часто та без особливої причини, варто звернутися до фахівця. Клінічний аналіз покаже всю серйозність або відсутність цього явища.
Причини «загустіння» крові різні. Варикозне розширення вен, цукровий діабет, підвищений холестерин, гемоглобін, панкреатит, лейкоз, гепатит — за цих захворювань густа кров найбільш часте явище, й особливо небезпечна для організму людини.
Фахівці відзначають декілька чинників як зовнішніх, так і внутрішніх: неправильне харчування, нестача вітамінів. Надмірне вживання алкоголю і тютюну, недостатнє вживання води, ожиріння, деякі ліки, підвищене згортання крові.
Деякі лікарі радять для профілактики густоти крові щодня вживати аспірин.
Але це небезпечно: по-перше, аспірин підвищує ризик кровотеч, особливо в шлунково-кишковому тракті. По-друге, вживати його чи не вживати, повинен вирішити ваш лікар. Краще профілактика, ніж самолікування, і, передусім, необхідно внести зміни в раціон харчування.
Продукти, які розріджують кров
Експерти наполягають, що якщо у вас густа кров, вам обов'язково слід включити в своє меню певні продукти, які її розріджують.
Необхідно вживати до двох літрів чистої води — це важливо, причому якщо у вас велика вага, то обсяг споживаної рідини має бути не менше трьох літрів. Плюс вітаміни, що містять магній, кальцій, залізо, вітамін C — нехай недорогі, які може дозволити ваш гаманець.
У раціоні обов'язково має бути жирна риба. Якщо немає можливості, хоча б вживайте риб'ячий жир, лляне масло. Морська капуста також корисна у будь-який час року — в ній міститься йод.
Намагайтеся включити в раціон овочі: капусту, броколі, помідори, зелень, часник, чорний перець, імбир. Добре вживати напій з імбиру. Готується він просто: 1 ч. л. тертого імбиру залити склянкою гарячої води. Настояти та вживати перед їжею. Не уникайте і різних приправ — паприки, кориці, карі-порошку.
Корисні для розрідження крові фрукти: малина, полуниця, ананас, виноград. Немає можливості купити? Замініть на звичайний сік. Якщо вам поставлений діагноз «густа кров», намагайтеся вживати в день хоча б 30 грамів будь-яких горіхів.
Необов'язково їсти всі ці продукти щодня, досить ввести в меню хоча б один із них. Тобто: сьогодні ви поїли горіхів, а завтра можете приготувати собі гречку з рибою або овочами.
Тим часом, спостереження показали, що люди, які регулярно вживають смажену їжу, мають на 28 % вищий ризик розвитку серцево-судинних захворювань. У 22 % із них виростала небезпека ішемічної хвороби серця та на цілих 37 % — ризик смертельної серцевої недостатності.