Догори
Дати відгук

Океанічний пластик вбиває найважливішу бактерію планети

2 хв на прочитання21 Червня 2020, 19:07
Image by Sergei Tokmakov, Esq. from Pixabay Image by Sergei Tokmakov, Esq. from Pixabay
Поділитись:

Майже 10% усього світового кисню виробляють фотосинтезні ціанобактерії Prochlorococcus. І, як з’ясувалося, вони вкрай уразливі до забруднення океанів пластиком. Полівінілхлорид та поліетилен, що їх містить майже весь океанський пластик, вилуговують речовини, які пригнічують розвиток цих бактерій та втручаються у сам процес фотосинтезу. Про це свідчить дослідження, опубліковане у Nature Communications Biology, пише Tokar.ua.

Ми звикли, що основними потерпілими від сміття у наших водах є морські мешканці, які ковтають, заплутуються і травмуються через пластик. Утім, лише останніми роками науковці почали досліджувати й ті речовини, які виділяються від взаємодії морської води та полімерів.

Задля економічної вигоди в процесі виготовлення пластику до основного компонента додають низку хімічних сполук — метали, барвники, антиоксиданти — які з часом вилуговуються із пластмаси та потрапляють у воду. Тож науковці із вищеназваного дослідження тривалий час вивчали цей процес. Зокрема, вони сфокусувалися на взаємодії речовин, які виділяються з пластику в морській воді, із Prochlorococcus marinus, себто ціанобактеріями, що сприяють фотосинтезу.

Два штами Prochlorococcus, характерні за екотипами для Світового океану, «познайомили» із двома полімерами — поліетиленом із пакетів та полівінілхлоридом (ПВХ). Вилуговування відбувалося у стерильній морській воді. Згідно з результатами, штам MIT9312 реагував на вилуговування речовин з пластику швидше за свого приятеля NATL2A. Ефект зменшення популяції ціанобактерій розпочався вже за 48 годин після тестувань, різнилася лише динаміка.

Поки що рівень реальної загрози для найважливіших бактерій на планеті ще треба досліджувати, однак загалом це невтішні новини. Ясно, що океан треба чистити. Потрапивши до океану, пластикові вироби певний час плаватимуть на поверхні, утворюючи лише сміттєві плями. Це — той етап, на якому ще можна ліквідувати проблеми, допоки відходи не перетворилися на мікропластик і не розповсюдилися водами по усій планеті.

Україна ж не може впоратися навіть з набагато більш приземленими проблемами. Наприклад, Львів знову розвозить сміття по Україні.

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.