Догори
Дати відгук

Нові правила для лісу: Кабмін ухвалив суперечливі зміни щодо вирубок

Постанова посилює громадський контроль та перевірки, але створює нові ризики для Карпат і Полісся та узаконює "наукові" рубки.

2 хв на прочитання7 годин тому
Фото з відкритих джерел Фото з відкритих джерел
Поділитись:

Кабінет Міністрів України ухвалив постанову, що суттєво змінює правила використання лісових ресурсів, зокрема, порядок проведення рубок. Рішення, ухвалене 18 червня, викликало неоднозначну реакцію: екологи вбачають у ньому як довгоочікувані позитивні зміни, так і значні загрози для українських лісів, повідомляє Перший Кріворізький.

Експерти Української природоохоронної групи (УПГ) проаналізували документ і поділилися своїми висновками.

Одним з ключових позитивних нововведень, на думку експертів, є право Держлісагентства перевіряти ділянки перед видачею лісорубних квитків. Раніше рішення ухвалювались "наосліп" на основі документів, тепер же чиновники зможуть відмовити у дозволі, якщо папери не відповідатимуть реальному стану справ на місці.

Також позитивно оцінюється обов'язкове завчасне інформування про комісійні обстеження перед санітарними рубками. Інформація про такі перевірки має публікуватися за 10 днів на сайтах лісгоспів, а до складу комісій обов'язково включатимуть представників природно-заповідного фонду та, за бажанням, громадськість.

Попри посилення прозорості, екологи вказують на низку загроз. Хоча громадськість і може брати участь у комісіях, рішення там ухвалюються простою більшістю, тож лісівники можуть легко "переголосувати" екологів.

Найбільше занепокоєння викликає норма про "науково-дослідні" рубки. Постанова дозволяє проводити їх з відступом від загальних правил, що, на думку експертів УПГ, створює ризик легалізації масових вирубок у природних лісах під виглядом наукових експериментів. «Під виглядом досліджень можуть продовжуватись масові рубки, як це було в Карпатах», — застерігають екологи.

Серед інших загроз:

Розблокування вирубки лісів під час геологічної розвідки за угодами про видобуток корисних копалин.

Скасування заборони на кінцевий етап поступових рубок у букових лісах, що без належного контролю може призвести до їхнього масового знищення.

Ризик зловживань "підготовчими роботами", які можуть перетворитися на фактичні вирубки ще до отримання основного дозволу.

Експерти Української природоохоронної групи визнають, що фінальна версія постанови є компромісною і враховує частину їхніх зауважень, за що вони вдячні Міністерству захисту довкілля.

«Це не перемога, але й не катастрофа. Ми надалі уважно стежитимемо за тим, як ці норми реалізовуватимуться на практиці», — резюмують в УПГ.

Природоохоронці наголошують, що тепер головне завдання громадськості – контролювати виконання нових правил, аби вони стали інструментом збереження українських лісів, а не їхнього знищення.

Більше новин читайте на GreenPost.

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.

Більше з розділу Еко
Більше з GreenPost
Президент підписав закон про скасування застарілих декретів в енергетиці
Президент скасував застарілі декрети 90-х років щодо управління в енергетиці
1 хв на прочитання30 хвилин тому
Інклюзивний пляж в Одесі.
В Одесі урочисто відкрили інклюзивний пляж, але на нього не пускають відвідувачів?
1 хв на прочитаннягодина тому
Вилов раків в Україні 2025.
Фото: 18000.com.ua
В Україні з 1 липня знято заборону на вилов раків, які правила діють для рибалок
2 хв на прочитання3 години тому
Засідання щодо розбудови національної системи овочесховищ.
Мінагрополітики та рітейл обговорили будівництво овочесховищ
2 хв на прочитання4 години тому
"Лісове купання": як прогулянки в лісі можуть покращити здоров'я – доведено наукою
1 хв на прочитання6 годин тому
Гороскоп для всіх знаків зодіаку на 2 липня 2025 року
7 хв на прочитання7 годин тому
"Сафарі на людей": американська журналістка зняла документальний фільм про життя Херсона під час війни
1 хв на прочитання9 годин тому
Кава як еліксир часу: таємниця давнього білка
3 хв на прочитання11 годин тому