Догори
Дати відгук

Настрій кращий зранку: науковці з’ясували, як це працює

Починати делікатні розмови про стосунки відразу після пробудження може бути не найкращим рішенням.

3 хв на прочитання14 Лютого 2025, 08:16
Зображення згенеровано ШІ Зображення згенеровано ШІ
Поділитись:

Якщо мама заспокоює нас, що завтра вранці світ виглядатиме зовсім інакше, то цього зазвичай достатньо — їй не потрібно це доводити. А команді з трьох науковців із Університетського коледжу Лондона вдалося зробити саме це, розповідає Die Zeit.

Дослідники проаналізували майже 1 млн відповідей, наданих майже 50 тис. британців для великого соціального дослідження під час пандемії коронавірусу. Протягом двох років учасники записували, серед іншого, те, як вони почувалися протягом попереднього тижня. Вони також зазначали день і час. Команда під керівництвом поведінкового науковця Фейфея Бу вивчила ці дані, щоб побачити, чи існує зв'язок між часом доби та настроєм людей.

Результат, який дослідники опублікували в журналі BMJ Mental Health, однозначний: ми найбільше задоволені своїм життям, коли прокидаємося вранці (Bu et al., 2025). До обіду гарний настрій дещо спадає, а ближче до вечора відчуття щастя знову зростає — щоб потім стрімко впасти. За їхніми власними твердженнями, учасники дослідження перебували в найбільш пригніченому стані близько опівночі.

Настрій також змінювався протягом тижня, хоча й не так помітно: в середині тижня випробовувані зазвичай були більш песимістично налаштовані щодо свого життя, ніж у понеділок і п'ятницю. Були відмінності й у типі почуттів: в той час як відчуття щастя сильно коливалося, учасники оцінювали почуття «самотності» як відносно постійне протягом дня.

У дослідженні не з'ясовувалося, що спричиняє ці коливання. Втім, науці вже багато про це відомо: на наш настрій впливають, серед іншого, гормони та нейромедіатори, концентрація яких в організмі змінюється протягом дня. Рівень кортизолу — гормону, який стимулює вироблення багатої на енергію глюкози — найвищий, коли ми прокидаємося. З іншого боку, ввечері серотонін, гормон щастя, перетворюється на мелатонін. Це допомагає заснути, проте нестача серотоніну також може погіршити настрій.

Однак є й інші причини, чому вночі виникає більше негативних думок. Оскільки ми часто відкидаємо такі почуття, як смуток або страх, протягом дня, мозок обробляє їх вночі — вві сні. За словами дослідника сну Маркуса Шпехта, близько 70 % усіх сновидінь є негативними. Той, хто прокидається серед ночі, швидше за все, все ще перебуває під впливом цих темних сновидінь.

Уночі також менш активна префронтальна кора — ділянка мозку, яка певною мірою відповідає за дисципліну. Без її впливу творчі думки можуть розгортатися безперешкодно. Саме тому ми особливо яскраво візуалізуємо погані ситуації.

Втім, автори дослідження визнають, що існує ймовірність неправильної інтерпретації: можливо, все-таки щасливі люди схильні вставати раніше, ніж нещасні, що може пояснити кластеризацію оцінок щасливого настрою вранці. Тому нам слід бути обережними з поспішними висновками — наприклад, починати делікатні розмови про стосунки відразу після пробудження може бути не найкращим рішенням.

Однак існують чіткі докази відмінностей між зимою і літом: доведено, що люди щасливіші у світлі місяці року.

Більше новин читайте на GreenPost.

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.