Мильні горіхи замінять пральний порошок і шампунь
На відміну від сумнозвісних фосфатних порошків, мильний горіх як екологічно чистий продукт не забруднює воду і ґрунт.
Мильні горіхи — один із найбільш натуральних засобів для прання та створення еко-косметики — стають усе більш популярними в наші дні. Як пише epochtimes, на відміну від сумнозвісних фосфатних порошків, мильний горіх як екологічно чистий продукт не забруднює воду і ґрунт, а повністю розкладається в навколишньому середовищі.
Мильні горіхи — це рослинний мийний засіб, що не містить фосфатів та інших небезпечних речовин, які є у звичайних порошках. Про відмінні мийні властивості плодів мильного дерева знали ще в давнину і протягом багатьох віків жителі Америки та Азії використовували мильні ягоди як природний мийний засіб для прання тканин та одягу.
Властивості мильних горіхів:
- мають протимікробну, відновлювальну та протизапальну дію;
- не подразнюють і не змивають захисний шар шкіри;
- використовуються для лікування шкірних захворювань (не викликають алергії): екземи, запалення та плями на шкірі, псоріазу;
- використовуються для лікування прищів, лупи та випадання волосся.
Секрет мильних горіхів — у високому вмісті (до 40 %) сапонінів. Сапоніни — це поверхнево-активні речовини (ПАР) рослинного походження, з високою здатністю до піноутворення у водних розчинах. Сапоніни містяться не тільки в горіхах, але і в інших частинах мильного дерева.
Мильні горіхи: види та відмінності
Залежно від виду мильних горіхів, їхні властивості також різняться. Так, наприклад, мильні горіхи виду Trifoliatus схожі на дрібні сухі ягоди шипшини розміром 1,5 см. Містять 20–38 % сапонінів і багато дубильних і фарбувальних речовин, які дають хорошу піну, використовуються для прання та миття. Індійці використовували саме цей вид плодів мильного дерева для лікування псоріазу, грибків, екзем, як засіб від веснянок, вошей і для догляду за волоссям. На жаль, цей сорт менш поширений.
Плоди Mukorossi більш схожі на каштани. Містять не більше 38 % (в середньому — 20 %) сапонінів, не так добре піняться. Найбільшу кількість сапонінів містять темні стиглі плоди. Підсушують шкіру і тому більше підходять для прання та миття.
Застосування мильних горіхів:
- Прання. Відомо, що після прання частинки прального порошку залишаються на тканині і потім потрапляють на шкіру, тому можуть стати причиною алергії, особливо у дітей із захворюваннями дихальних шляхів. Мильні горіхи — абсолютно гіпоалергенні, до того ж пригнічують грибки та бактерії, дезінфікують білизну.
- Для миття посуду як «рідке мило» або гель. Мильні горіхи — натуральний знежирювач, на основі якого можна завжди приготувати домашній засіб для миття посуду.
3. Вологе прибирання вдома: настій або відвар мильних горіхів добре дезінфікує і пригнічує ріст грибків.
4. Еко-косметика: тонік для вмивання та зняття макіяжу, гель для душу, крем для обличчя, шампунь або бальзам для волосся на основі мильних горіхів або засіб від лупи — все це можна приготувати своїми руками.
5. Репелент для відлякування комах.
До слова, на українських річках утворилися затори зі сміття (відео).