Догори
Дати відгук

Міжнародний день сліпих: чому можна втратити зір і як цьому запобігти

Офтальмолог радить простий спосіб самодіагностики.

3 хв на прочитання13 Листопада 2021, 15:05
Поділитись:

13 листопада відзначають Міжнародний день сліпих. Слід зазначити, що далеко не всі сліпі є такими від народження або втратили зір внаслідок травми — дуже часто цей процес доволі тривалий і часто зворотний. Як же можна визначити наявність проблеми та запобігти втраті зору? Лікар-офтальмолог Ніколаос Верещагін розповів GreenPost про основні (точніше, лідируючі) причини сліпоти у світі.

Перше місце — не скориговані проблеми рефракції, це переважно злоякісна висока короткозорість.

Друге місце — катаракта.

Третє місце — вікова макулодегегерація (ВМД).

Четверте місце — глаукома.

П’яте місце — діабетична ретинопатія.

Шосте місце — помутніння рогівки різної генези.

Сьоме місце — трахома.

Але офтальмолог наголошує, що ця статистика взята узагальнено для всього світу, залежно від економічного статусу країни її системи охорони здоров'я, вона варіює — наприклад, якщо взяти країни так званого третього світу, слабко розвинені економічно, то тут на першому місці будуть такі причини, як катаракта, які є зворотними. Натомість у країнах із гарним економічним розвитком і працюючою системою охорони здоров'я на першому місці ВМД, глаукома.

Якщо ж брати країни зі схожою системою охорони здоров'я та економічним розвитком, як Україна, то на першому місці стоятиме вікова макулоденерація та глаукома, потім катаракта та діабетична ретинопатія. У західних економічно розвинених країнах на першому місці ВМД, глаукома, діабетична ретинопатія, міопічна дегенерація, атрофія зорового нерва. Із цього Ніколаос Верещагін робить висновок, що в країнах із високим рівнем економіки катаракта перестала бути лідируючою причиною сліпоти — на перше місце виходять вікові проблеми, а саме вікова макулодегенерація: її частота стала збільшуватися з 1983 р, що пов'язано зі зростанням середньої тривалості життя в розвинених країнах.

Також частота захворювань змінюється залежно від вікових категорій, говорить лікар. Наприклад, частота вікової макулодегенерації досягає піку в більш дорослих групах, 75–84 років, за нею в міру збільшення віку слідує глаукома. Що ж до трахоми, то її частота зростає у міру «віддалення від цивілізації» — Африка-Азія.

Офтальмолог підкреслює, що основним способом профілактики сліпоти була і залишається рання діагностика та лікування.

«Усі здорові люди повинні проходити огляди у офтальмолога в дитячому та підлітковому віці, коли росте і формується організм, і після 40 років, коли починаються вікові зміни», — наголошує Ніколаос Верещагін.

Він пропонує простий метод самодіагностики вдома, який легко використовується і за допомогою якого можна діагностувати на ранньому етапі ВМД. Це тест Амслера чи сітка Амслера. Його можна завантажити в інтернеті та роздрукувати.

Спосіб перевірки

Надягніть окуляри або контактні лінзи (якщо ви їх зазвичай носите).

Розташуйте сітку перед собою з відривом 20–30 см.

Заплющте одне око.

Зосередивши погляд на центральній точці, оцініть решту сітки.

Чи всі лінії сітки прямі та рівні?

Чи всі квадрати ґрат однакового розміру?

Чи немає зон, де малюнок спотворюється, затуманюється, знебарвлюється?

Повторіть тест для іншого ока.

У нормі при виконанні тесту Амслера видиме зображення повинне бути однаково на обох очах, лінії повинні бути рівними, без спотворень, плям).

«Пам'ятайте, що тест Амслера не замінює обов'язкових регулярних візитів до офтальмолога для пацієнтів старше 4045 років, оскільки негативний тест не виключає можливість ВМД», — нагадує Ніколаос Верещагін.

Раніше ми розповідали про Всесвітній день зору: чому сьогодні варто звернути увагу на мікрохвильову піч.

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.