Математика інфаркту: консультує кардіолог
«Контрольний пакет акцій» у цьому питанні має сама людина, решта — зовнішні обставини.
Лікар-кардіолог Анна Солощенко запевняє, що, хоча пацієнтам часто видається, що лікарі лікують цифри чи аналізи, це враження хибне.
Кардіолог розповідає про свою пацієнтку — «молоду і красиву жінку 40 років», яку вмовила прийти донька. У мами понад 5 років високий тиск — звичайно 150/100 мм рт. ст., але часто може бути і 160/100. При цьому жінка почувається чудово, у неї нічого не болить. Тому прохання своєї дочки проконсультуватися з профілактично орієнтованим лікарем вона довго відкидала.
«На прийомі вона сказала мені, що думала, що лікарі лікують цифри, а їй це не потрібно. Вона щиро вважала, що йти на консультацію треба, коли щось болить. Я із задоволенням витратили 30 хвилин часу, щоб пояснити пацієнтці, що на тому етапі, коли скарги вже з'явилися, вже є незворотні зміни наших судин, які потім не повернути назад», — говорить лікар.
Кардіолог пояснює, що кожну секунду підвищеного тиску (а це будь-які цифри вище 130/80 мм рт. ст.) у нашому організмі пошкоджується внутрішня стінка судин — серця, нирок, очей, ніг, чоловічих органів.
Така сама проблема і з підвищеними цифрами глюкози (5,6 і вище), загального холестерину (має бути меншим, ніж 5,0), рівнем «поганих» ліпопротеїдів низької щільності (тримаємо нижче, ніж 2,5) та тригліцеридів (нижче 1,7).
«Для кожної з цих цифр доведено, що перевищення призводить з часом до незворотних змін наших судин, яких у тілі квадратні кілометри. А ці зміни вже, своєю чергою, призводять до інфарктів чи інсультів, від яких на сьогодні помирає більшість українців», — говорить Анна Солощенко.
Вона нагадує і про інші формули здоров'я чи відсутність хвороб:
- фізична активність не менше 150 хвилин на тиждень (пересування по офісу, домашні клопоти не рахуються);
- окружність талії менше 85 см у жінок і 102 см у чоловіків;
- індекс маси тіла менше 25;
- співвідношення тваринні жири_ягоди, овочі, злаки у раціоні не більше 1 до 3;
- сон 7-8 годин на добу.
Окрім того, кардіолог наводить «дуже оптимістичні цифри».
«Чи знаєте ви, що 50 % вашого здоров'я залежить саме від вас? Від вашого способу життя. Дуже гарна можливість залишитися здоровим і уникнути хвороб, якщо докласти цього зусилля. Для порівняння: 20 % нашого здоров'я залежить від спадковості, 20 % — від екології та лише 10 % — від якості медичної допомоги в країні, де ви живете. На мою думку, добре, що все перебуває більше в наших руках, ніж у руках лікарів або в руках випадковості. І не забудьте, що грамотний, профілактично орієнтований лікар із задоволенням допоможе розібратися у складній математиці інфарктів або інсультів. І буде радий витратити півгодини свого часу для складання індивідуальної схеми профілактики, щоб потім не витрачати виснажливі години на лікування важких станів», — переконана Анна Солощенко.
Також ми писали про інфаркт «на ногах»: чим небезпечний і на що схожий.