Ожиріння бере в полон усе більше людей: у яких країнах проблема вийшла з-під контролю?
До 2050 року 60 % дорослих матимуть зайву вагу. Чи можна зупинити епідемію?

Щороку 18 травня відзначається Європейський день боротьби з ожирінням. У всьому світі понад два з половиною мільярди людей – майже половина дорослого населення віком від 25 років – мають надмірну вагу чи страждають на ожиріння. Це більше ніж удвічі перевищує показник тридцятирічної давності. Якщо тенденція збережеться, то у 2050 році майже 60 % дорослих на планеті та майже кожна третя дитина матимуть надлишкову вагу чи ожиріння, пише Zeit Online..
Ця тенденція прослідковується за результатами двох досліджень – одного для дорослих і одного для дітей та підлітків. Наукові роботи вчені опублікували у вівторок у журналі The Lancet.
"Безпрецедентна глобальна епідемія надмірної ваги й ожиріння – це глибока трагедія та монументальна суспільна невдача", – каже головна авторка дослідження Еммануела Гакіду з Інституту оцінки показників здоров'я (Ihme) Вашингтонського університету. Адже надмірна вага пов’язана з низкою ризиків і наслідків для здоров'я, зокрема серцево-судинними захворюваннями, діабетом, раком, неврологічними розладами, хронічними респіраторними хворобами та розладами травлення.
Люди, які мали надмірну вагу ще в дитинстві чи юності, у середньому раніше стикаються з такими захворюваннями, як цукровий діабет 2-го типу або інфаркт. Додаються й психологічні наслідки: ожиріння може негативно впливати на шкільні успіхи та якість життя, що посилюється через стигматизацію, дискримінацію й булінг.
Де у світі найбільше людей із надлишковою вагою

Дані для останнього прогнозу взято з Global Burden of Diseases, Injuries, and Risk Factors Study (GBD). За їхніми словами, це «найбільше та найдетальніше наукове дослідження для оцінки тенденцій у сфері здоров’я». У проєкті беруть участь понад 12 000 фахівців із більш ніж 160 країн, які аналізують стан здоров’я населення світу, щоб зрозуміти, які проблеми є найважливішими.
Щоб визначити, з якою динамікою люди у світі набирають вагу, Гакіду та її колеги проаналізували 1 350 джерел даних зі 184 країн і регіонів, зокрема репрезентативні опитування, де були відомості про вагу та зріст людей. За орієнтир вони використали індекс маси тіла (ІМТ) – і саме цей підхід викликає найбільше критики.
Фахівці неодноразово зазначали, що ІМТ має обмеження і є кращі способи оцінки індивідуальних ризиків для здоров’я. Однак автори дослідження вважають його «прийнятним показником для масштабного моніторингу ризиків на рівні населення».
Показник ІМТ трактують таким чином:
- 25–30 – надмірна вага,
- 30 і більше – ожиріння.
Для дітей і підлітків використовували детальніші розрахунки відповідно до міжнародних рекомендацій, орієнтуючись на стандартні криві росту (перцентилі).
У 2021 році 2,11 млрд дорослих старше 25 років – тобто 1 млрд чоловіків і 1,11 млрд жінок – мали надмірну вагу чи ожиріння. Половина цих випадків припадає лише на вісім країн: Китай, Індію, США, Бразилію, Росію, Мексику, Індонезію та Єгипет.
Якщо ж подивитися на частку населення, то виділяються країни Океанії. Наприклад, у Науру 88 % людей мають зайву вагу, а в Тонга 91% жінок мають надмірну вагу або ожиріння.
Дорослі набирають все більше зайвої ваги
З 1990 року показники надмірної ваги та ожиріння зросли у всіх 204 країнах дослідження. Якщо ця тенденція збережеться, то у 2050 році майже 60% людей у світі матимуть зайву вагу або ожиріння.
Найбільше зростання очікується в Азії та країнах Африки на південь від Сахари через швидке зростання населення.
Діти та підлітки також у групі ризику

Схожа тенденція спостерігається і серед молодших вікових груп. За даними дослідження, частка дітей і підлітків із надмірною вагою або ожирінням подвоїлася.
Сьогодні 493 млн дітей і підлітків мають зайву вагу або ожиріння. До 2050 року ця цифра зросте ще більше – тоді кожна третя дитина у світі буде мати проблеми з вагою.
Фахівці закликають: світ має діяти
Співавторка дослідження Джессіка Керр наголошує, що в країнах із низьким і середнім рівнем доходів профілактика ожиріння має бути пріоритетом.
Уряди або нацсистеми охорони здоров'я мають розв'язувати три проблеми:
- Переїдання, яке веде до надмірної ваги,
- Недоїдання, яке все ще залишається проблемою,
- Затримку росту дітей, спричинену незбалансованим харчуванням.
Керр пропонує забезпечити дітей поживною їжею, контролювати рівень споживання надміру оброблених продуктів, а також підтримувати здорове харчування матерів.
Хоча прогноз на 2050 рік виглядає тривожно, це лише розрахунки. А значить, цього сценарію можна уникнути.
Більше новин читайте на GreenPost.







