Догори
Дати відгук

Кримінал і збитки на 20 мільйонів: екологи виграли суд у лісгоспа

Порушникам доведеться відшкодовувати збитки

7 хв на прочитання21 Квітня 2020, 14:04
Рубки знищують природне середовище тварин, у тому числі саламандри вогняної, яка мешкає на території НПП "Гуцульщина". Фото Олега Листопада
Рубки знищують природне середовище тварин, у тому числі саламандри вогняної, яка мешкає на території НПП "Гуцульщина". Фото Олега Листопада
Поділитись:

Держекоінспекція та нацпарк "Гуцульщина" виграли суд проти Кутського держлісгоспу. Доведено, що Кутський лісгосп незаконно рубав ліс у національному парку "Гуцульщина". Про це повідомляє сайт Київського еколого-культурного центру (КЕКЦ).

"Сталася дуже важлива подія: 26 березня 2020 р Держекоінспекція (ДЕІ) та національний парку "Гуцульщина" виграли апеляційний суд проти Кутського держлісгоспу. Суд визнав, що лісорубний квиток, за яким Кутський лісгосп вів санітарну рубку в національному парку "Гуцульщина", є незаконним і ухвалив цей лесорубний квиток анулювати. Тобто, в суді було доведено, що Кутський лісгосп є браконьєром", - зазначається на сторінці КЕКЦ.

Ця історія триває ще з осені минулого року, коли екоінспекторами була проведена перевірка Кутського лісгоспу і виявлені масштабні порушення. На початку січня 2020 громадські організації пікетували Державне агенство лісових ресурсів з вимогою притягнути винних у цих рубках до відповідальності.

Особливість ситуації у тому, що територія лісгоспу входить до складу національного природного парку «Гуцульщина» (без вилучення у землекористувача). Тож лісники мають з особливою пересторогою проводити усі роботи, усі рубки. Але зазвичай на рекомендації парку вони не зважають, що й породжує конфлікти.

 

Це була перша зустріч новопризначеного голови Держлісагентсва Андрія Заблоцького з екоактивістами. Він пообіцяв "розібратися". Хоча його підлеглі відразу рішуче стали на захист лісгоспу.

«Зараз у парку «Гуцульщина» працює комплексна комісія, ми направили до її складу свого спеціаліста», – сказав тоді  начальник відділу охорони й захисту лісів Ігор Будзінський. А заступник начальника управління лісового господарства та відтворення лісів Василь Матейчик заспокоював і Заблоцького, і гостей: лісорубні квитки Кутським лісгоспом були виписані правильно, тому що лісовпорядкування чинне.

Але активісти виявили відмінне знання законодавства: суть справи не у чинності лісповпорядкування, а у тому, що усі рубки на території парку мають здійснюватися за згоди науково-технічної ради НПП, мають бути завізовані керівництвом парку. Якщо таких узгоджень немає – рубки незаконні. А ще лісгосп повинен був отримати ліміти на рубки у Мінекоенерго (або ж у Мінприроди, яке увійшло до складу нинішнього еколого-енергетичного відомства). Але такі ліміти не надавалися. Що також означає: рубки були незаконними, браконьєрьськими.

Наприкінцю лютого 2020 Держекоінспекція звернулася до Андрія Заблоцького з листом, у якому вимагала зняти із займаних посад керівників Кутського лісгоспу через численні порушення та протиправні дії. 

Причиною звернення стали виявлені інспекторами незаконні рубки та мільйонні суми та перешкоджання роботі перевіряльників з боку керівників лісгоспу.

"Відповідно до матеріалів відводів та лісорубних квитків, вилучених співробітниками ДБР в рамках кримінального провадження №4201900000000028 від 22.032019 у ДП "Кутське ЛГ" на території НПП (національного природного парку – ред.) "Гуцульщина" незаконно зрубано 14003 дерева загальною кубомасою 9892 м3 деревини", – йдеться в листі.

Але реакції на цей лист не було. У середині березня GreenPost отримав відповідь на свій запит до Держлісагентства. З нього стало відомо, що Державне агентство лісових ресурсів  жодним чином не покарало керівників Кутського держлісгоспу за масштабні рубки та перешкоджання перевіркам, які проводила Державна екологічна інспекція. Представники агентства лише взяли участь у нараді, де розглядалася питання законності рубок, які провів Кутський лісгосп на території національного природного парку (НПП)  «Гуцульщина».

 

«Згідно з дорученням Івано-Франківської обласної державної адміністрації (ОДА) за участю керівництва ОДА, Косівської районної державної адміністрації, представників Мінекоенерго, Держлісагентства, НПП «Гуцульщина», Обласного управління лісового та мисливського господарства у Івано-Франківській області, ДП «Кутський лісгосп», інших органів державної влади та громадськості відбулося засідання робочої групи щодо врегулювання питань функціонування НПП «Гуцульщина», – йдеться у листі за підписом голови Держлісагентства Андрія Заблоцького.

За результатами перевірки видано протокольне доручення, у тому числі щодо перевірки правоохоронними органами та Державною екологічною інспекцією (ДЕІ) Карпатського округу законності проведення Кутським лісгоспом рубок у лісах, які входять до складу НПП «Гуцульщина».

«У разі надходження до Держлісагентства від правоохоронних органів чи інших контролюючих органів інформації про допущення ДП «Кутський лісгосп» порушень лісового законодавства будуть вжиті заходи реагування», – зазначається у відповіді.  

Що скаже голова Держлісагентсва зараз, коли є рішення суду?

"15.07.2019 до Господарського суду Івано-Франківської області звернулася Державна екологічна інспекція Карпатського округу (надалі ДЕІ Карпатського округу) з позовом до відповідача Державного підприємства (надалі ДП) «Кутське лісове господарство» про зобов`язання відповідача анулювати лісорубний квиток від 20.03.2019 серії ІФ ЛРК №006739 за №14, виданий на заготівлю деревини в порядку рубок формування та оздоровлення лісів (вибірково-санітарна рубка) без лімітів, наданих Мінприроди України, в межах території, що входить до складу НПП «Гуцульщина», - відновлюють історію питання судді Західного апеляційного суду у своїй постанові. 

Позовні вимоги мотивовано тим, що спірний лісорубний квиток був виписаний відповідачем як неналежним власником лісів чи постійним лісокористувачем в межах території, що входить до складу НПП «Гуцульщина» з вилученням, чим порушено вимоги Лісового кодексу України, Закону України «Про природно-заповідний фонд України», Указу Президента України «Про створення національного природного парку «Гуцульщина», та проведено рубки формування та оздоровлення лісів на підставі лісорубного квитка на території, яка не перебуває у користуванні ДП «Кутське лісове господарство» згідно матеріалів базового лісовпорядкування 2009 року та без наявних лімітів та дозволів на використання природних ресурсів, чим порушено вимоги ст. 9-1 Закону України «Про навколишнє природне середовище».

Розглянувши справу, суд вимоги ДЕІ і нацпарку задовольнив: Рішення Західного апеляційного суду про визнання Кутського лісгоспу винним

"Зобов`язати Державне підприємство "Кутське лісове господарство" анулювати лісорубний квиток від 20.03.2019 серії ІФ ЛРК №006739 за №14, виданий на заготівлю деревини в порядку рубок формування та оздоровлення лісів (вибірковосанітарна рубка)", - ідеться у рішенні суду.

Активісти запитують у керівництва Держлісагенства що буде далі.

"Цікаво буде дізнатися реакцію п. Заблоцького, керівника Держлісагентства України, який продовжує кришувати Кутського лісгосп і не бачити в його діяльності порушень", - сказав GreenPost  заступник голови КЕКЦ Іван Парнікоза.

Наразі ні на сайті Агенства, ні на сторінці у ФБ ніяких коментарів немає.

Як ми вже повідомляли, в ніч з 17 на 18 квітня 2020 року працівниками Управління державного (екологічного) нагляду контролю у Черкаській області Держекоінспекції Центрального округу спільно з водним патрулем Управління патрульної поліції в Черкаській області та спецпризначенцями батальйону поліції особливого призначення ГУНП у Черкаській області на території Канівського природного заповідника, що розташований навпроти села Келеберда Канівського району за ніч затримано три браконьєрських угрупування. Загалом на порушників складено 5 протоколів по ст. 91 Кодексу України про адміністративні правопорушення (Порушення правил охорони та використання територій та об'єктів природно-заповідного фонду). Це сталося на території Канівського природного заповідника.

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.

Більше з розділу Еко
Фото: Телеграм-канал «Садівник»
Живопліт із гортензій: цікава ідея для ландшафтного дизайну (ФОТО)
1 хв на прочитання3 години тому
Фото: 5 канал
Трійця, яка збігається з Купайлом: як підготуватися до свята, щоб запустити в своєму житті позитивні і яскраві зміни
3 хв на прочитання5 годин тому
Урожай помідор Рослинні хвороби Закарпаття Загибель врожаю
Рослинні хвороби на Закарпатті практично знищили урожай помідор
2 хв на прочитання5 годин тому
Сьогодні 22 червня Міжнародний день тропічних лісів
22 червня - Міжнародний день тропічних лісів: збереження легенів планети
3 хв на прочитання7 годин тому
«Нівелює всі мільярдні вкладення у боротьбу з кліматичною кризою»: екологічний вимір російсько-українського протистояння
1 хв на прочитання7 годин тому
Майже кожна третя водойма України забруднена – Віктор Ляшко
1 хв на прочитанняВчора
Джипінг у заповідних зонах скоро буде під забороною: ухвалено законопроєкт для збереження природно-заповідного фонду
2 хв на прочитанняВчора
Знайомтеся: крутий двоюрідний брат трицератопса, названий на честь бога Локі
4 хв на прочитанняВчора