Сон після їжі: шкода чи користь
Суперечки на цю тему тривали десятки років, і постійно знаходився хтось, хто висував теорію, неймовірнішу за попередню. Але часи безпідставних припущень давно минули, і зараз ми маємо всю техніку, яка допомагає вченим підтверджувати або спростовувати різні гіпотези з майже 100% впевненістю. Після проведених клінічних досліджень вони таки з’ясували, чому після їди хочеться спати. Манчестерський університет зайнявся цією проблемою, і таки відповів на запитання: чи несе післяобідній сон шкоду чи користь.
Відповідь однозначна: спати, і навіть лежати відразу після вживання їжі категорично заборонено.
Причин цьому кілька:
Лягаючи, ми уповільнюємо процес перетравлення і здавлюємо внутрішні органи (лежачи на животі чи боці);
Глюкоза, що надходить у кров після їжі, пригнічує гормон орексин, який вважається гормоном тонусу та бадьорості. А ми своєю пасивною поведінкою сприяємо цьому;
Невитрачені калорії відкладаються, утворюючи нікому непотрібні поклади жиру;
Постійний сон або звичка полежати після їжі призводить до порушення обміну речовин і розвитку целюліту.
Так що, якщо у вас виникало питання: чи можна спати після їжі? – Відповідь категорична: ні.
Що ж робити, якщо по обіді хочеться спати?
Ми звикли вважати, що їжа – це своєрідна підзарядка. То чому після їжі хочеться спати і з’являється слабкість? І головне, що із цим робити?
- Не давайте собі лягати;
- Якщо є можливість – прогуляйтеся;
- Відверніться на цікаве, але немонотонне заняття;
- Змініть вид діяльності;
- Фізична активність прискорює процес переробки їжі та благотворно впливає на процес травлення.
Користь та шкода денного сну у дорослому віці
Результати досліджень, які проводять американські вчені на двох групах добровольців, показали, що денний сон так само, як і нічний, корисний для організму. Частина людей, яка мала спати вдень протягом 20 хвилин, виявила набагато кращі показники працездатності та емоційного стану, ніж та, що була позбавлена відпочинку. За підсумками випробувань було зроблено висновок, що короткочасний післяобідній сон допомагає підбадьоритися, підвищити настрій та покращити інтелектуальну діяльність.
Користь післяобіднього сну
Люди, які регулярно відпочивають вдень по 20 хвилин, набагато рідше страждають на серцеві патології, зберігають бадьорість і працездатність до глибокої старості. Лікарі-сонмологи експериментально довели, що для людини корисний короткий денний сон, він покращує функціональну активність ЦНС та загальний стан організму. Регулярна післяобідня «тиха година» знижує ризик виникнення інфарктів та інсультів, а також:
- підвищує імунітет та стресостійкість;
- покращує працездатність та надає бадьорості;
- прискорює метаболізм;
- покращує інтелектуальні процеси;
- підвищує настрій;
- нормалізує травлення;
- покращує функції органів чуття.