Коли серце болить «по-справжньому»: кардіолог пояснює, як діагностувати та допомогти
А також що робити, якщо ваш стан схожий на описаний тут, але ви не можете добратися до лікарні.
Хоча біль в області серця — це не завжди біль у серці (і здебільшого якраз не має стосунку до серцево-судинних захворювань), слід відрізняти і власне болі, що пов’язані із захворюваннями серцево-судинної системи. Про це розповіла лікар-кардіолог Анна Солощенко.
Вона пояснює, що найбільш типовими проявами стенокардії кардіологи вважають давлячі, пекучі болі за грудиною або в області серця, які виникають під час фізичних навантажень (ходьба, біг, підйом по сходах), минають у спокої або відразу після прийому нітрогліцерину під язик («якщо минуло через 20 хвилин, то не рахується»). Також подібні болі можуть з’являтися при підвищенні тиску.
Болі часто поширюються (ірадіюють) у ліву руку або обидві руки, шию, нижню щелепу або в міжлопаткову область. Болі при інфаркті («якщо він, на жаль, відбувся») можуть бути просто більш інтенсивним та сильним проявом стенокардії («якщо вона вже турбувала раніше») або можуть мати трохи інший характер та виникати вперше. Якщо ви відчули подібні болі, треба зробити все можливе, щоб дістатися медичної допомоги, лікарні, зняти ЕКГ. Якщо це не можливо, лікування полягає в нормалізації тиску за допомогою антигіпертензивних препаратів, розрідженні крові (аспірин 75-100 мкг та/або клопідогрель 75 мг на день), вживанні бета-блокаторів (бісопролол, метопролол, небівалол — якщо немає зниженого пульсу або тиску), вживанні нітратів короткої дії під язик при нападах болю (нітрогліцерин, ізокет спрей тощо — якщо немає зниженого тиску, бо дуже падає тиск) або тривалої дії всередину (кардикет, нітросорбід тощо).
Лікар наголошує, що якщо ваш стан схожий на описаний тут, але ви, на жаль, не можете добратися до лікарні, не забувайте, що наразі багато кардіологів консультують онлайн чи по телефону — шукайте телефони в інтернеті, їх багато. Можна просто проконсультуватися із диспетчером швидкої допомоги за телефоном 103, нагадує Анна Солощенко.
Також ми писали про «біль у бомбосховищі», «тривогу під час війни», «голодні» болі: кардіолог розповідає про типи болю в області серця.