Дослідники створили цифрову модель «Ханни» — 45-річної жительки Британії з 2050 року, щоб наочно показати наслідки хронічного недосипання, розповідає Daily Mail.
Експеримент проведено британською компанією Bensons for Beds у співпраці з експертом зі сну Софі Босток.
Цифрова модель показує, які зміни відбудуться з нашим тілом, якщо ми будемо спати лише шість годин на добу. Ханна, 45-річна британка з майбутнього, має хронічний біль у спині, поріділе волосся, зів'ялу шкіру, набряклі ноги та червоні мішки під очима. Вона також страждає від витончення м'язів на руках і ногах і все частіше хворіє на грип через слабку імунну систему.
Через наш неспокійний сучасний спосіб життя й одержимість смартфонами до пізньої ночі люди, можливо, втрачають більше сну, ніж будь-коли. Тож до 2050 року дефіцит сну спричинить безліч перебільшених хронічних проблем зі здоров'ям, подібних до тих, які має Ханна.
Дизайн Ханни заснований на 19 наукових роботах в академічних журналах, опублікованих з 2010 року, в яких досліджується вплив недосипання на організм.
«Ханна — це наочна ілюстрація цілісного впливу сну на підтримання загального стану здоров'я. Багато хто з нас не усвідомлює, що безсистемний розпорядок дня і недосипання порушують наші циркадні ритми, 24-годинні цикли, які контролюють нашу фізіологію», — каже Босток.
На щастя, за останні кілька десятиліть дослідження важливості стабільного, якісного сну для здоров'я та благополуччя прискорилися, зазначає науковиця.
Дослідження показують, що тривалий дефіцит сну може підвищити ризик виникнення захворювань, які можуть впливати на серце, включаючи ожиріння, хвороби серця та діабет 2 типу.
Скільки потрібно спати
Кожна людина потребує різної кількості сну, але в середньому:
Ви, ймовірно, не висипаєтеся, якщо постійно відчуваєте втому протягом дня, згідно з даними NHS.
Ось детально недуги Ханни — і те, як уникнути того, щоб до 2050 року не виглядати, як вона.
Ханна представляє 45-річну жінку в 2050 році, а це означає, що зараз вона — 20-річна дівчина, яка починає свій згубний шлях дефіциту сну.
У 2050 році нестача сну призвела до того, що Ханна відчувала себе занадто втомленою для фізичних вправ, і з часом вона перестала займатися спортом, що призвело до значного збільшення її живота.
Ба більше, обмежений сон вплинув на гормони лептин і грелін Ханни, які контролюють відчуття голоду й ситості.
Без достатньої кількості сну ваш мозок знижує рівень лептину (який організм виділяє для підтримки нормальної ваги) та підвищує рівень греліну (який є стимулятором апетиту).
Потік цих гормонів може пояснити нічні перекуси чи те, чому хтось може переїдати пізніше вночі.
Нестача сну впливає на невелику частину мозку під назвою гіпокамп, яка є ключовою для створення нових спогадів.
Під час сну ваш мозок формує зв'язки, які допомагають вам обробляти і запам'ятовувати нову інформацію — процес, який називається «консолідація».
Сон пропонує «оптимальні умови» для консолідації, забезпечуючи періоди зниженої «зовнішньої стимуляції» — іншими словами, вимог неспання.
Крім того, сон підвищує рівень нейромедіаторів — хімічних речовин, які дозволяють нейронам спілкуватися один з одним по всьому тілу.
Отже, недосипання Ханни означає, що вона має менше часу для цих зв'язків, що негативно впливає на її довгострокову та короткострокову пам'ять.
Вона також має ослаблену імунну систему, що робить її більш вразливою до респіраторних інфекцій, таких як застуда та грип.
Сон не дарма називають «сном краси», адже недосипання може серйозно знизити еластичність нашої шкіри та зробити нас візуально старшими.
Під час сну виробляється колаген — білок, який допомагає підтримувати шкіру гладкою та є основним будівельним елементом шкіри.
Втрата сну також пов'язана з тим, що організм виділяє більше «гормону стресу» кортизолу, який допомагає нам не спати й бути бадьорими.
Недосипання також призводить до появи більш втомлених, мішкуватих і почервонілих повік, а також темних кіл і зморшок під очима, що, як вважається, також пов'язано з втратою колагену.
Хронічне недосипання може підвищити рівень гормонів стресу, таких як кортизол, який пов'язаний зі смертельними серцевими захворюваннями.
Ханна має хворобу серця, яка передчасно вплинула на тривалість її життя — однією з ознак якої є набряклість щиколоток.
Хвороби серця сповільнюють кровообіг в організмі та призводять до накопичення рідини в стопах, щиколотках і гомілках.
Крім того, серцева недостатність робить організм менш здатним виводити натрій, що також викликає аномальні набряки.
Нестача сну спричиняє хронічний біль у спині та плечах Ханни, а біль заважає їй спати, що призводить до жахливого «замкненого кола».
Під час сну виділяються гормони росту й інші хімічні речовини, необхідні для полегшення болю й оздоровлення організму.
Крім того, недосипання призводить до того, що певні ділянки мозку стають більш сприйнятливими до больових сигналів, що призводить до розкручування порочного кола.
Втрата сну також є причиною м'язової атрофії — витончення м'язової маси — тому що вона погіршує вироблення гормонів, які беруть участь у формуванні м'язів. Це призвело до атрофії м'язів Ханни, її руки та ноги зменшуються в розмірі та змінюють форму.
Хронічне недосипання призвело до того, що у Ханни поступово почалося випадіння волосся, відоме як алопеція, що може призвести до повного облисіння. Алопеція зазвичай найбільш помітна на шкірі голови, але може статися будь-де на тілі.
Вважається, що недосипання перешкоджає кровообігу шкіри голови, позбавляючи волосяні фолікули необхідних поживних речовин і кисню, необхідних для здорового росту.
Як не стати схожими на Ханну?
«Ханна — це найгірший прогноз того, що може статися з людиною, якщо вона не дотримуватиметься режиму сну та не матиме належної підтримки на матраці. Звісно, Ханна не представляє всіх британців, але причина, з якої ми хотіли створити цю модель, полягала в тому, щоб змусити людей ретельніше думати про свій сон загалом. За допомогою цього візуалу людям легше ідентифікувати проблему та ключові ознаки», — каже Ліза Річардс, директорка з маркетингу компанії Bensons.
Більше новин читайте на GreenPost.