Догори
Дати відгук

День людей з історією раку: чому в українських онкопацієнтів є підстави для оптимізму

Сьогодні говоритимуть про те, що життя після діагнозу може бути щасливим

4 хв на прочитання06 Червня 2021, 09:13
Поділитись:

У першу неділю червня відзначають Міжнародний день людей, які пережили рак. Його мета — підтримати та надихнути людей з історією раку — усіх тих, хто має досвід боротьби з онкологічним діагнозом.

Сьогодні також стартує традиційний всеукраїнський флешмоб за хештегами #МояІсторіяРаку та #MyCancerStoryUA. У його рамках усі люди, що мали в своєму житті досвід боротьби з онкологічним захворюванням як пацієнт, родич, друг чи лікар, розповідають свої історії в соцмережах. Їхня мета — довести, що подолати рак можливо і життя після діагнозу може бути щасливим.

Про що свідчить статистика

За інформацією Національного канцер-реєстру України, загалом в Україні понад мільйон онкопацієнтів, із них понад 800 тисяч перебувають у ремісії. Щороку фіксують 140 тисяч нових випадків, і рівень захворюваності на злоякісні новоутворення поступово зростає. Смертність від раку також залишається на досить високому рівні. Загальна кількість померлих від онкологічних захворювань за минулий рік становить 62 тисяч. Загалом не прожили одного раку з числа вперше виявлених становить близько 27%. Співвідношення кількості померлих і первинних хворих становить 1:2. Це значною мірою пояснюється тим, що в Україні кожен п’ятий випадок онкологічного захворювання виявлений уже на 4 стадії (а по деяких областях — навіть кожен четвертий).

Чому рак — це не вирок. Навіть в Україні

«Коли ми говоримо про онкологічні захворювання, то загалом уникаємо слів "подолати" і "вилікуватися" — ми кажемо "вийти у стан ремісії", адже хвороба може повернутися будь-коли»,

— розповідає Анна Узлова, директорка благодійного фонду підтримки дорослих онкопацієнтів Inspiration Family. Вона називає цифри: в Україні п’ятирічна виживаність (тобто кількість людей, які прожили 5 років після того, як їм поставили страшний діагноз) у 1,5-3 рази менша, ніж у країнах Європи чи Ізраїлі.

«Усі знають, що в Україні доступ до якісного, інноваційного лікування або діагностики набагато менший. Але це не означає, що в Україні рак невиліковний. У нас більшість видів раку вдало лікують. Так, статистика не ідеальна в Україні, але ми знаємо багато успішних історій, ситуація змінюється з кожнім роком, медицина не стоїть на місці. Ми хочемо, щоб онкопацієнти та виклики, з якими вони стикаються щодня, стали видимими для суспільства та держави. Саме тому розповідаємо історії та відзначаємо День людей з історію раку», — говорить Анна Узлова.

Багато уваги прикуто до розвитку онкологічної служби в Україні, і певні підстави для оптимізму є. Анна Узлова стверджує, що за останні декілька років стан справ поліпшився. Наприклад, з’явився новий пакет медичних гарантій. У програмі медичних гарантій на 2021 рік для лікування онкологічних хвороб передбачено три пакети: хіміотерапевтичне лікування та супровід пацієнта з онкологічними захворюваннями у дорослих та дітей, радіологічне лікування, а також новий пакет — діагностика, лікування та супровід пацієнтів із гематологічними та онкогематологічними захворюваннями.

«У програмі медгарантій тільки з лікування онкології тарифи близькі до нормальних. Державні клініки цього профілю торік отримали збільшення держфінансування в 2-3,5 рази», — говорить медичний експерт Дмитро Підтуркін, засновник Української медичної експертної спільноти.

У 2022 році має з’явитися новий пакет із онкохірургії.

Окрім того, Україна ступила на шлях покращення доступу до інноваційного лікування. 2 червня було прийнято в першому читанні законопроект 4662, який відкриє шлях до закупівлі державним коштом інноваційних ліків — наприклад, імунотерапії.

Анна Узлова розповідає про ще одну позитивну зміну у становищі онкопацієнтів в Україні — написання Національної стратегії контролю онкологічних захворювань.

«Нещодавно МОЗ разом із групою експертів (лікарі-онкологи та представники пацієнтських організацій) розробили стратегію, яка охоплює всю галузь онкології — від діагностики до реабілітації — і включає паліативний догляд. Тепер ми чекаємо, коли уряд затвердить цю стратегію. Потім буде розроблено план дій, який буде враховувати і фінансування, і відповідальних, і дедлайн», — розповідає Анна Узлова.

Також ми розповідали, що Радуцький маніпулює, розповідаючи про безоплатне лікування у приватних медзакладах — експерт.

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.

Більше з розділу Здоров'я
Фото ілюстративне
19 травня Україна відзначає День сімейної медицини
1 хв на прочитання31 хвилину тому
Фото ілюстративне
Всесвітній день боротьби з вірусними гепатитами: в Україні зростає захворюваність
3 хв на прочитання2 години тому
Зображення згенеровано ШІ
Зміна клімату загрожує вагітним жінкам — екстремальна спека підвищує ризик передчасних пологів
2 хв на прочитання4 години тому
Прорив у медицині: створено універсальну протиотруту від укусів змій. Фото ілюстративне
Імунологи створили універсальну протиотруту від укусів отруйних змій на основі крові "людини-імунітету"
2 хв на прочитанняВчора
У Німеччині пасажирський літак опинився без керування на висоті 10 тисяч метрів
1 хв на прочитанняВчора
Як алкоголь впливає на тиск: від короткочасного підвищення до хронічної гіпертонії
2 хв на прочитанняВчора
Українці за кордоном можуть пройти оцінку для підтвердження інвалідності
2 хв на прочитанняВчора
Похибки глюкометра: коли цифри брешуть і як їх зрозуміти
3 хв на прочитанняВчора
Більше з GreenPost
Фото: Максим Нікітін
Курка в томатно-овочевому соусі — один із найбільш вдалих і простих варіантів приготування
1 хв на прочитання3 години тому
Зображення згенеровано ШІ
Озеленення дахів — тренд 2025 року: як перетворити міське житло та присадибну ділянку на зелену оазу
3 хв на прочитання10 годин тому
Фото: Рixabay
Достатньо, аби забезпечити домогосподарства на 3,5 роки: Туреччина виявила нові запаси газу в Чорному морі
1 хв на прочитання10 годин тому
Вирощуємо цибулю правильно: секрети щедрого врожаю. Фото ілюстративне
Скільки разів можна садити цибулю на одному місці: поради для гарного врожаю
1 хв на прочитанняВчора
Астрологічний прогноз на 19 травня 2025 року
6 хв на прочитанняВчора
Львів стане першим містом в Україні з повноцінним 5G-зв'язком
2 хв на прочитанняВчора
"Укрнафта" отримала право на розробку Олеської газової ділянки, яка раніше належала Chevron
1 хв на прочитанняВчора
Австрія перемогла на Євробаченні-2025, Україна – дев'ята
1 хв на прочитанняВчора