Догори
Дати відгук

Чим можна і потрібно «заїдати» стрес

Механізм, що викликає переїдання, пояснюють хімічними реакціями в організмі

2 хв на прочитання08 Листопада 2020, 23:37
Поділитись:

Приблизно чверть населення перебуває у стресовому стані через пандемію COVID-19. Розвиваються тривога, страх, фобії, що нерідко призводять до розладу харчової поведінки і зайвої ваги. 

Сам по собі стрес сприяє відмові від їжі і в гіршому випадку - анорексії.

Згідно з опитуваннями, людей, які заїдають стрес, більше, ніж тих, хто відчувають зниження апетиту. Однак і у них поведінка може в якийсь момент змінитися в бік вибору чогось смачного - зазвичай солодкого, жирного або того й іншого відразу. Вчені називають це "заспокійливою ​​їжею", яка заліковує переживання і покращує настрій.

Механізм, що викликає переїдання, пояснюють хімічними реакціями в організмі.

Коли людина в небезпеці, виділяються гормони стресу у відділах мозку - гіпоталамусі, гіпофізі, потім в корі надниркових залоз. Значну роль відіграє кортизол, який підвищує апетит. Ось чому після перенесених страждань і зусиль організм вимагає нагороди у вигляді смачної їжі.

Це природний механізм зниження стресу. Йому піддаються не всі, але багато.

Вчені з Австрії та Люксембургу говорять про тих, хто управляє негативними почуттями за допомогою дієти, як про емоційні їдаків. Проблема в тому, що при хронічному стресі, що триває тижнями, місяцями, рівень кортизолу завжди підвищений, що веде до регулярного переїдання.

Що ж робити, щоб не переїдати в умовах стресу?

Головне - хороший нічний сон, вважають вчені з Китаю і США. Вони вивчили анкети 235 осіб в КНР, які регулярно відчувають стрес на роботі. Накопичений негатив обертається нездоровою вечерею з усіма наслідками, що випливають. Якщо ж  відіспатися, то і стрес переноситься легше, і відпадає необхідність переїдати ввечері.

Вчені з Медичної школи Джона Хопкінса з колегами з'ясували: найвищий ризик переїсти в другій половині дня, особливо в умовах стресу

Щоб цього не сталося, потрібно заздалегідь запастися перекусами, причому здоровими, низькокалорійними, наприклад яблуками, горіхами. Снеки краще розкласти по невеликих порціях. Контролювати прийом їжі допомагає ведення журналу їжі.

Не потрібно поспішати до холодильника, якщо дуже хочеться. Замість цього треба запитати себе - дійсно я відчуваю голод і наскільки він сильний. Потім почекати хвилин п'ять і випити склянку зеленого чаю або мате, які знижують стрес. На ніч краще перекусити невеликою порцією жирної риби або черешні - вони багаті речовинами, що допомагають заснути.

Психологи радять боротися не з наслідками, а з причиною, тобто знижувати стрес. Тут допомагає медитація, фізичні вправи, підтримка сім'ї і друзів.

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.