- Головна
- Новини
- Енерго
- Викопне паливо
- Чи зможе Євросоюз позбутися російського газу до 2027 року?
Чи зможе Євросоюз позбутися російського газу до 2027 року?
Москва безліч разів використовувала постачання енергії як інструмент тиску на своїх партнерів.

Попри труднощі, ЄС робить нові кроки до остаточного позбавлення від російських енергоносіїв. Чи вдасться йому відмовитися від газу з РФ до 2027 року, згідно з новим планом Єврокомісії? Про це розповідає Deutsche Welle.
Більш ніж через три роки після повномасштабного вторгнення Росії в Україну Європейська комісія спланувала поступову, але швидку відмову від частки російських енергоносіїв на ринку ЄС, яка залишилася, — це має відбутися до кінця 2027 року.
Якщо порівнювати з довоєнними показниками, то частка Росії на цьому ринку відтоді й так уже істотно скоротилася — відсоток поставок нафти впав з 26 до 3-х, а газу — з 45 до 19. Причому прогнози вказують на подальше скорочення частки газу з РФ до 13 % у 2025 році після припинення транзиту через Україну.
Проте навіть на цьому рівні поставки приносять Москві істотний дохід, зокрема й для продовження незаконної агресії проти України. Як повідомив на брифінгу у Страсбурзі єврокомісар з енергетики Дан Йоргенсен, із лютого 2022 року країни Європейського Союзу витратили на російський газ суму, що перевищує суму військової допомоги Україні, — 23 млрд євро. Він порівняв ці кошти з вартістю 2400 винищувачів.
І якщо російська нафта здебільшого підпадає під ембарго ЄС, запроваджене 2023 року, то санкції щодо російського газу поширюються лише на трубопровідний газ і передбачають винятки для Угорщини, Словаччини та Греції. А ось проти скрапленого природного газу (СПГ) з Росії Євросоюз досі жодних обмежувальних заходів не запроваджував. Його все ще активно закуповують, наприклад, Іспанія, Франція, Нідерланди, Бельгія, тоді як Австрія, Польща, країни Балтії вже добровільно відмовилися від російського газу. Загалом газом із РФ зараз користуються 10 країн ЄС.
Закони для ЄС замість нових санкцій проти РФ
У подібній ситуації покладатися на додаткові санкції Брюссель не може: уряд Віктора Орбана в Будапешті неодноразово заявляв, що має намір блокувати будь-які нові обмежувальні заходи щодо російських енергоносіїв. Навіть наявні 16 пакетів санкцій востаннє вдалося продовжити не без зусиль, і впевненості в їхньому майже автоматичному продовженні, як це було раніше, немає — над ними дамокловим мечем нависає вето Угорщини.
Саме тому Єврокомісія знайшла інший підхід, для якого не потрібне одностайне рішення всіх країн-членів ЄС, а достатньо кваліфікованої більшості.
«У нас є інструменти для припинення імпорту російського газу без санкцій», — сказав її офіційний представник на брифінгу в Брюсселі.
Презентація плану, яку двічі переносили, все-таки відбулася. Але не зовсім: 6 травня в загальних рисах було представлено лише «дорожню карту» відмови від російських енергоносіїв, а офіційні документи пообіцяли детально продемонструвати громадськості тільки в червні.
Йдеться про законодавчий пакет, який має призвести до поступового витіснення російських енергоносіїв із ринку Євросоюзу. Мета цих законів — скоординований, поетапний і позбавлений ризиків підхід до відмови від імпорту російського газу в масштабах усього ЄС, пояснили в Єврокомісії. Водночас Брюссель має намір поліпшити умови для моніторингу російського газу, щоб не допустити його потрапляння на ринок через треті країни, а також продовжити шукати альтернативні поставки.
«Ми зробимо російське паливо економічно непривабливим», — пообіцяв єврокомісар Йоргенсен у Страсбурзі.

Нові правила Євросоюзу включають положення про заборону імпорту газу з РФ за новими контрактами і чинними спотовими контрактами до кінця 2025 року, а за довгостроковими контрактами — не пізніше кінця 2027 року. За даними Єврокомісії, приблизно одну третину імпорту російського газу поставляють на короткостроковій спотовій основі, а приблизно дві третини — на основі довгострокових контрактів. Тепер покупців зобов'яжуть розкривати інформацію про договори на закупівлю російського газу державним і митним органам.
Країни ЄС повинні будуть на національному рівні розробити плани поступової відмови від російського газу і представити їх до кінця 2025 року. А Єврокомісія займеться оптимізацією попиту та використання інфраструктури.
Повне ембарго на нафту і поступова відмова від ядерного палива
Тим часом дві країни, що залишилися в Євросоюзі, — Словаччина та Угорщина, — які закуповують російську нафту, мають до кінця 2025 року розробити плани поетапної відмови від неї з чіткими діями та графіком заміщення до кінця 2027 року. Паралельно Брюссель продовжить запроваджувати і застосовувати санкції щодо організацій і танкерів, підозрюваних у незаконній діяльності, пов'язаній із продажем російської нафти.
Нова мета для ЄС — поступова відмова від урану, збагаченого урану й інших ядерних матеріалів з Росії. У цій сфері конкретних термінів поки що немає.
Єврокомісія не виключає введення мит або квот на імпорт збагаченого урану з РФ, а також має намір перешкоджати укладанню нових контрактів на його постачання через агентство «Євроатом». Тим часом країни Євросоюзу, які закуповують російське ядерне паливо, — їх сім, — повинні будуть розробити і представити конкретні плани поетапної відмови від його використання.
До кінця 2025 року Єврокомісія також представить рекомендації щодо збільшення ядерного виробництва в ЄС — так звану Європейську ініціативу щодо долин радіоізотопів.
Угорщина і Словаччина виступили проти плану Єврокомісії
Того ж дня, 6 травня, Словаччина заявила, що не згодна з планом ЄС щодо припинення імпорту газу, нафти та ядерного палива з Росії, оскільки він «не відповідає інтересам Словаччини й інших держав-членів». На думку міністерства економіки в Братиславі, запропоновані цілі негативно позначаться на цінах на енергоносії в Європі, конкурентоспроможності й енергетичній безпеці.
З подібною заявою виступила й Угорщина. Її міністр закордонних справ Петер Сійярто вважає, що рішення Єврокомісії порушує суверенітет держав.
У питаннях енергетики згуртованість усередині блоку вкрай необхідна, щоб забезпечити надійність поставок, підкреслюють експерти.
Європі спочатку було дуже важко повністю відмовитися від російських енергоносіїв, нагадав аналітик британського центру з питань енергетики Ember Павло Чижак. З одного боку, ЄС зіткнувся із серйозною загрозою безпеці з боку Росії після вторгнення в Україну, що спонукало до наполегливих закликів розірвати енергетичні зв'язки. З іншого боку, порушення роботи світових енергетичних ринків, спричинене Росією з 2021 року, призвело до економічних проблем — різкого зростання цін на енергоносії для промисловості та вартості життя для домогосподарств.
«Ось чому підхід Єврокомісії був непослідовним», — вважає експерт.
Замінювати одного постачальника іншим — не вихід, кажуть експерти
Чижак переконаний, що ЄС досягнув великих успіхів в енергетичному переході, проте вважає помилкою «перемикання з одного ризикованого постачальника на іншого» — СПГ зі США витісняє на ринку поставки з Росії.
«США використовують своє становище, щоб тиснути на Європу, змушуючи її купувати газ, і навіть погрожують митами, коли вона не підкоряється. Після інавгурації Дональда Трампа важко оцінити, чи можна, як і раніше, розглядати США як надійного партнера», — каже експерт.
Єврокомісар Йоргенсен не погодився з цією думкою, заявивши, що йому «важко знайти у світі постачальника, який був би настільки ж поганий, як Росія». А чиновники Єврокомісії на брифінгу перерахували безліч прикладів, коли Москва використовувала постачання енергії як інструмент тиску на своїх партнерів.
Як і Павло Чижак, фахівець Інституту енергетичної економіки та фінансового аналізу Анна-Марія Жаллер-Макаревич вважає, що замість того, щоб замінювати Росію на іншого постачальника, ЄС слід знизити загальне споживання газу. І якщо для промисловості це може бути непросто, то існує «реальний потенціал для скорочення в європейських домогосподарствах», каже вона. «Гарним початком», на її думку, було б будівництво теплоізольованих будинків, а також просування сонячних батарей.
Такий досвід у Євросоюзі вже є. Програма поступової відмови від газу і нафти з РФ REPowerEU, запущена в травні 2022 року, працює в кількох напрямках: економія енергії, диверсифікація поставок і збільшення частки енергії з поновлюваних джерел на ринку.
Так, у серпні 2022 року запрацював надзвичайний річний план ЄС зі скорочення споживання природного газу. Він передбачав, що всі країни-члени добровільно скоротять його використання на 15 % порівняно із середнім рівнем за останні п'ять років у цей період.
«Завдяки діям громадян, підприємств і країн-членів Євросоюз перевиконав добровільну мету зі скорочення попиту на газ на 15 %. Із серпня 2022 року до березня 2024 року попит на природний газ скоротився на 18 %. Це допомогло ЄС заощадити 125 млрд кубометрів газу», — відзвітувала тоді Єврокомісія.
Більше новин читайте на GreenPost.







