Догори
Дати відгук

Бензин може подорожчати ще на 1,7 грн/л, а дизпаливо — на 1,25 грн/л — прогнози експертів

Експерти зазначають: ціни на паливо так само прив'язані до курсу валют, адже купують його за долари.

5 хв на прочитання12 Березня 2021, 20:00
Бензин може подорожчати ще на 1,7 грн/л, а дизпаливо — на 1,25 грн/л Бензин може подорожчати ще на 1,7 грн/л, а дизпаливо — на 1,25 грн/л
Поділитись:

У лютому українці відчули різкий стрибок цін на заправках, які експерти пояснювали  нерівномірним і відкладеним попитом. Ціни, які пішли вгору, зацікавили прем'єр-міністра України Дениса Шмигаля. На думку голови уряду, цінова політика зростає як з об'єктивних причин, так і внаслідок монопольних змов.

В Україні з листопада 2020 р. ціни на бензин виросли в середньому на 25,4 %, а дизель — 22,7 %. Прогнози експертів щодо цін плачевні: у кращому разі вони незабаром зафіксуються на цьому рівні, а в гіршому — продовжать зростання.

Про те, чому паливо дорожчає та наскільки ще виростуть ціни,  йдеться у матеріалі  obozrevatel.

Як подорожчало паливо?

Тенденція до подорожчання палива окреслилася ще наприкінці минулої осені. Але суттєво ціни на АЗС підскочили протягом останнього місяця:

  • Бензин марки А-95 у лютому коштував у середньому 25,35 грн/л, а станом на зараз — уже 28,34 грн/л (+11,8 %).
  • Дизель із 24,74 грн/л виріс до 27,74 грн/л (+12 %).
  • Найбільше в ціні додав автогаз: із 12,7 грн/л до 15,38 грн/л (+21 %).

Загалом за чотири місяці бензин подорожчав приблизно на 17,1 %, дизпаливо — на 18,2 %, а автогаз — майже на 27 %.

Чому ціни ростуть?

Головна причина зростання цін на АЗС — подорожчання нафти і нафтопродуктів на європейських ринках. За даними Консалтингової групи «А-95», із листопада 2020 р. нафта стала дорожчою на 81 %, бензин А-95 — на 76 %, а дизпаливо — на 75,5 %. Україна імпортує приблизно 85 % палива, тому наші роздрібні ціни прив'язані до цього ринку.

«Прийнято вважати, що в нас ціни на паливо ростуть дуже швидко, але насправді вони не встигають за зростанням зовнішнього та внутрішнього оптового ринку, — говорить директор консалтингової групи «А-95» Сергій Куюн.Для порівняння, в Європі зростання роздрібних цін набагато динамічніше. Наприклад, за останні чотири місяці ціни на бензин у Німеччині виросли приблизно на 45 %».

У вартості палива наявна й сезонність. У попередні роки бензин зазвичай починав дорожчати з березня, коли активізуються аграрії, та дешевшав на зиму, у період найнижчого споживання. Але минулий рік вніс певні корективи в усталені тренди. Через карантин попит у березні-квітні 2020 р. навпаки впав. А з літа ціни на зовнішніх ринках пішли вгору, і ця тенденція не припинилася навіть узимку. У той же час в Україні до кінця зими вартість палива на АЗС підвищували мінімально, тому утворився дисбаланс.

В Україні ряд операторів роздрібного ринку підвищили вартість палива.

«В Україні спрацював ефект стислої пружини, — розповідає експрезидент Асоціації операторів ринку нафтопродуктів України Леонід Косянчук.До цього ціни тиснули, нафтопродуктів у грудні-січні було завезено багато. Але всі намагалися до останнього не підвищувати вартість, тому що купівельна спроможність населення залишає бажати кращого".

Експерти зазначають: ціни на паливо так само прив'язані до курсу валют, адже купують його за долари, а акцизний податок держава нараховує в євро. На щастя, курс поки стабільний. Але якщо протягом наступних місяців гривня почне падати, варто чекати чергового витка зростання цін.

Які наслідки подорожчання палива?

Косянчук запевняє, негативні наслідки зростання цін на паливо несе не тільки для споживача, а й для операторів ринку. Через це вони часто втрачають у попиті і відповідно в очікуваному прибутку.

"Якщо оператор підвищує вартість палива на 20 копійок, у нього на 15% падають продажі. Якщо він скидає 40 копійок, то продажі не збільшуються. Тому оператор повинен добре зважити: підвищувати ціну чи ні", – говорить Косянчук.

Що буде з цінами на паливо далі?

Бензин і нафтопродукти поки збережуть високу ціну. Причина цього – обмеження видобутку нафти країнами ОПЕК+. Його ввели у відповідь на зниження попиту під час глобального локдауну навесні 2020-го. З ослабленням карантину обмеження повинні були знімати, але поки з цим не поспішають. Минулого тижня країни-експортери знову домовилися про продовження обмежень, щонайменше до квітня.

За підрахунками консалтингової групи "А-95", в Україні бензин і дизельне паливо ще не використали свій потенціал зростання. Бензин може подорожчати ще на 1,7 грн/л, а дизпаливо – на 1,25 грн/л.

"1,7 грн протягом найближчих 2-3 тижнів реалізуються, – говорить Куюн.Але це за умови, що ціна на нафту буде хоча б стабільною. Тоді після цього подорожчання зростання зупиниться. Але якщо нафта продовжить дорожчати далі, тоді будемо коригувати прогноз згідно з тим, до якого рівня ціна виросте".

Що стосується автогазу, то він уже використав свій потенціал зростання цін. 

"Не йдеться про зменшення ціни на автогаз, – каже Куюн.Але газ більш оперативно реагує на зміни ринку. Ми не бачимо у нього відкладеного подорожчання, як у бензину і дизпалива. Якщо автогаз буде дорожчати далі – в гіршому разі в межах 50 коп. Тому тут прогноз більш стабільний".

До слова, ВРУ продовжила терміни встановлення газових лічильників.

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.

Більше з розділу Енерго
Більше з GreenPost
COVID-19 за добу: кількість нових випадків шалено зросла, Львівщина та Київ мають найбільше хворих
1 хв на прочитання2 хвилини тому
У 2021 році українці здали на переробку понад 120 тон батарейок
1 хв на прочитаннягодина тому
Фахівці порадили напій, який знижує ризик гіпертонії на 65%
3 хв на прочитаннягодина тому
Спочатку до ендокринолога, тоді в спортзал: як, дбаючи про здоров’я при цукровому діабеті, не нашкодити собі
2 хв на прочитаннягодина тому
Названий простий напій, що сприяє зниженню ризику ракових клітин та склерозу
1 хв на прочитання2 години тому
Наскільки сильно ви стресуєте і як це можна припинити: розповідає невролог
2 хв на прочитання8 годин тому
Названий найшкідливіший напій, що прискорює процес старіння
2 хв на прочитанняВчора
У Каліфорнії евакуюють людей та перекрили шосе через пожежі (ВІДЕО)
1 хв на прочитанняВчора