Догори
Дати відгук

Бджоли масово гинуть від вірусів — експерт

Вчений впевнений, що пасічники не завжди праві звинувачуючи в смерті комах тільки сільгоспвиробників

2 хв на прочитання11 Червня 2020, 19:26
Поділитись:

Найчастіше бджоли гинуть від вірусів, які переносять кліщі. Про це розповів Михайло Філатов, к. б.н, доцент кафедри зоології та ентомології їм. Б. Литвинова факультету захисту рослин Харківського національного аграрного університету ім. В. Докучаєва. Повідомляє УНІАН з посиланням на ІА «АПК-Інформ».

«В цьому випадку головне навіть не кліщ як такий (хоча він теж завдає шкоди!). Кліщі є переносниками захворювань — вірусу деформації крила, паралічів, тощо. Там, де є варроа, обов'язково будуть віруси. Тому бджоли гинуть, і найчастіше це трапляється після зимівлі», — розповідає експерт.

Виходить так, що бджоляр виставляє пасіку, і починається мор. В цей час в полях ходять обприскувачі, й бджоляр вважає, що причина загибелі бджіл криється саме в обробці полів.

Вимирання бджіл — це величезні матеріальні втрати для пасічника. Їх намагаються їм якось компенсувати. Легше за все — списати все на сільгоспвиробника. Філатов додає, що отруєння бджіл пестицидами теж буває. Але таке трапляється, коли поряд з пасікою знаходяться посіви квітучого ріпаку і його обробляли інсектицидами сумнівної якості. Також бджоли можуть постраждати під час обробки садів, які цвітуть якраз на початку травня. 

«Але це вже порушення з боку садівника: квітучий сад, на відміну від ріпаку, заборонено обробляти будь-якими інсектицидами», — говорить експерт.

Крім того, комахи гинуть через обробки зелені контрафактними препаратами на присадибних ділянках. 

Водночас, зробити аналіз на залишкову кількість пестицидів і довести, що бджоли загинули саме від цього, зараз не складе проблеми. А от провести аналіз на наявність вірусу, за словами вченого досить складно, тому що в Україні мало таких лабораторій. Все ж, експерт радить не додумувати причин, а бджолярам необхідно отримувати освіту і вдосконалювати свою діяльність.

Нагадаємо, експерт розповів, який мед цього року буде справжнім.

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.